Gwiazdki Michelin 2018 dla Skandynawii i Chorwacji

Opublikowano: 02-03-2018

Skandynawia

Nordic Guide na 2018 to przewodnik Michelina, który obejmuje swoim zasięgiem Danię, Szwecję, Norwegię, Finlandię i Islandię. To przełomowa chwila dla Szwecji, która pierwszy raz w historii może pochwalić się restauracją z trzema gwizdkami Michelin. Prestiżowe odznaczenie trafiło do restauracji degustacyjnej Frantzén w Sztokholmie. Łącznie w przewodniku wymienia się 268 rekomendowanych przez Michelin restauracji w całym regionie. W tym 64 restauracje z gwiazdkami: trzy trzygwiazdkowe, siedem dwugwiazdkowych i 54 restauracje jednogwiazdkowe. 

Na szczególną uwagę zasługują w tym roku Dania i Szwecja, gdzie łącznie zostało odznaczonych 26 restauracji, w tym dziewięć nowych, jednogwiazdkowych. Dwie dwugwiazdkowe to Daniel Berlin w Skåne Tranås, Szwecja. Tam szef kuchni Daniel Berlin znakomicie wykorzystuje lokalne składniki, z naciskiem na równowagę, czystość i precyzję. Oraz Kadeau w Kopenhadze w Danii, gdzie pochwalono zespół, który jest jak rodzina. Natomiast decyzja o przyznaniu trzech gwiazdek Frantzén w Sztokholmie została uargumentowana faktem, że Björn Frantzén stworzył unikalną wizję kuchni skandynawskiej, łącząc wysublimowane składniki ze zdumiewającymi technikami kulinarnymi. 

Chorwacja

W 2018 wychodzi dopiero druga edycja Przewodnika Michelin dla Chorwacji. W roku ubiegłym znalazły się w nim 34 polecane miejsca, a w tym inspektorzy wskazali aż 62 restauracje. W poszukiwaniu najlepszych zweryfikowano lokale na bardzo dużym obszarze kraju. Od Istrie w dół do Dubrownika, włączając w to Wyspy Adriatyckie, a następnie Zagrzeb i wszystkie wschodnie granice. Jak podkreśla Michael Ellis, dyrektor międzynarodowy odpowiedzialny za przewodniki: a gastronomic scene that is improving fast thanks to the influence of the Istrian and Dalmatian cuisine

Na szczególną uwagę inspektorów zasłużyła restauracja Pelegrini, gdzie właściciel i szef kuchni – samouk Rudi Stefan wkłada mnóstwo energii w wyrażanie tego, co najlepsze dla siebie i regionu, tworząc nowoczesne dania mięsne i rybne z najwyższej jakości składników. Z kolei w przypadku restauracji 360° wyrażono uznanie dla klasycznych potraw, które prezentowane są w nowoczesnym stylu. Obie restauracje otrzymały po jednej gwiazdce, natomiast Monte zachowała swoją gwiazdę z przewodnika inauguracyjnego.

Pełne listy wyróżnionych znajdują się tutaj: 

https://guide.michelin.sg/en/nordic-michelin-guide-2018-results-full-list.

https://guide.michelin.sg/en/2018-michelin-guide-croatia