Trzy gwiazdki Michelin na Gali CCIFP

Opublikowano: 18-02-2019

Alain Passard z Restauracji Arpège w Paryżu, uhonorowanej trzema gwiazdkami Michelin, Maciej Majewski Szef kuchni La Brasserie Moderne, restauracji warszawskiego hotelu Sofitel Warsaw Victoria, oraz Dawid Makurat Szef cukierni Lourse hotelu Raffles Europejski w Warszawie przygotują wyjątkową kolację na Gali 25-lecia Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej (CCIFP). Zaproponowane menu łączy w sobie polską i francuską tradycję kulinarną.

15 lutego, w warszawskim hotelu Sofitel Warsaw Victoria, odbędzie się jubileuszowa Gala CCIFP, której motywem przewodnim będzie festiwal filmowy w Cannes. Tegoroczna uroczystość, będzie nie tylko doskonałą okazją do nawiązania wartościowych kontaktów, ale także dostarczy niezapomnianych wrażeń smakowych. Doroczna Gala CCIFP w ciągu ostatnich kilku lat stała się ważnym punktem w kalendarzu polsko-francuskiego środowiska biznesowego. Poprzednia edycja zgromadziła ponad 500 gości, zarówno prezesów największych firm z kapitałem francuskim, jak i reprezentantów świata kultury, polityki oraz mediów. W tym roku do przygotowania kolacji na Gali zostali zaproszeni cenieni w środowisku kulinarnym Szefowie kuchni: Maciej Majewski oraz Dawid Makurat, oraz Alain Passard, posiadający aż trzy gwiazdki Michelin – najwyższe wyróżnienie w świecie gastronomii. Serwowanym podczas Gali daniom będą towarzyszyły specjalnie wyselekcjonowane na tę okazję wina, podkreślające walory smakowe przygotowanych potraw.

Alain Passard jest szefem i właścicielem paryskiej restauracji Arpège.W 1986 roku założył w Paryżu restaurację Arpège funkcjonującą do dziś. To tutaj rozwija swoje talenty zdobywając w ciągu 10 lat komplet trzech gwiazdek Michelin. Jest autorem wielu nowatorskich przepisów i książek, a jego restauracja została sklasyfikowana na 8. miejscu wśród 50 najlepszych restauracji świata według The World’s 50 Best Restaurants. Dla gości Gali CCIFP Alain Passard przygotuje przegrzebki z rodzynkami korynckimi, mousseling z pietruszki oraz zimowym gołąbkiem.  

Maciej Majewski od 2014 roku jest szefem kuchni warszawskiej restauracji La Brasserie Moderne, którą tworzył od podstaw. Stylem gotowania, w którym się spełnia, jest kuchnia polsko – francuska w wydaniu modern, bazująca na najlepszej jakości sezonowych składnikach. Na Gali CCIFP Szef Majewski jest odpowiedzialny za przygotowanie zimnej oraz ciepłej przystawki. Daniem przyrządzonym na początek przez Macieja Majewskiego będzie troć z bouillabaisse i algami. Kolejną propozycją będzie mus z perlicy z truflą i serem Bursztyn. 

Dawid Makurat jest mistrzem cukiernictwa z 14-letnim doświadczeniem w zawodzie. W roku 2014 objął stanowisko szefa cukierni pięciogwiazdkowego hotelu Rialto w Warszawie, gdzie pod swoją opieką miał również restaurację Salto. W kwietniu 2018 r. objął stanowisko szefa legendarnej cukierni Lourse w hotelu Raffles Europejski. Deserem przygotowanym przez Dawida Makurata na Gali CCIFP będzie tort urodzinowy z konfiturą morelową z dodatkiem kwiatem czarnego bzu, dacquoise czekoladowym, ganache z mlecznej czekolady oraz musem z gorzkiej czekolady.

Gala CCIFP jest co roku jednym z najważniejszych wydarzeń organizowanych przez Francusko-Polską Izbę Gospodarczą, jest bowiem doskonałym momentem do nawiązywania relacji pomiędzy polskimi i francuskimi przedsiębiorcami. Tegoroczna Gala jest ponadto wydarzeniem rozpoczynającym jubileuszowy rok – Francusko-Polska Izba Gospodarcza już od 25 lat wspiera w rozwoju swoich członków. Dzięki zaangażowaniu Prezesów, Dyrektorów Generalnych, Członków Rady i ekipy jesteśmy jedną z najbardziej dynamicznych izb bilateralnych w Polsce, a także jedną z największych Izb Francuskich na świecie. Ponad 450 firm stowarzyszonych, wśród nich zarówno spółki CAC40, jak i przedstawiciele MŚP, to niezliczone możliwości współpracy biznesowej i ważny element polskiej gospodarki.

Partnerem Jubileuszowym Gali jest firma Michelin.

Partnerem Złotym Gali jest Bank BGŻ BNP Paribas,

Partnerami Gali organizowanej przez Francusko-Polską Izbę Gospodarczą są: Air France, Bouygues Immobilier, Canal+, France24, Pierre Fabre, Sofitel Warsaw Victoria, Sanofi Aventis, Wyborowa Pernod Ricard.

Partnerami medialnymi Gali są: Dziennik Gazeta Prawna, dziennik.pl, forsal.pl, Ferment, Le Petit Journal de Varsovie, My Company, Warsaw Business Journal, Kuchnia+

Partnerami strategicznymi CCIFP są: Auchan Polska, Bank BGŻ BNP Paribas, Carrefour Polska, Orange Polska.

Francusko-Polska Izba Gospodarcza (CCIFP) skupia ponad 450 firm z kapitałem francuskim oraz polskim i jest jedną z najaktywniejszych izb handlowych w Polsce. Głównym celem działań Izby jest współtworzenie jak najlepszych warunków dla inwestycji i rozwoju gospodarczego w Polsce. Aktywność CCIFP w kontaktach z organami administracji państwowej oraz organizacjami pracodawców sprzyja współpracy i wymianie doświadczeń biznesowych pomiędzy przedsiębiorcami z Francji i Polski. Izba zajmuje się również promocją najlepszych praktyk oraz rozwiązań biznesowych zapewniających rozwój gospodarczy i społeczny. Francusko-Polska Izba Gospodarcza powstała w kwietniu 1994 roku z inicjatywy przedsiębiorców francuskich i należy do Związku Francuskich Izb Przemysłowo-Handlowych (CCIFI) zrzeszającego 115 Izb francuskich na świecie. www.ccifp.pl 

La Brasserie Moderne to autorski koncept Macieja Majewskiego, który stworzył ją od podstaw w 2014 roku. Położona w samym centrum Warszawy, z przepięknym widokiem na Plac Piłsudskiego, restauracja jest współczesną interpretacją klasycznej francuskiej brasserie, oferującej bogate menu, oparte na najlepszych sezonowych produktach. Dania według koncepcji Szefa kuchni Macieja Majewskiego są wynikiem jego kulinarnych pasji i zaangażowania. Menu jest finezyjnym połączeniem tradycyjnej francuskiej kuchni z polskimi akcentami, w nowoczesnym wydaniu. Wszystkie dania są przygotowywane w otwartej kuchni na oczach gości, którzy mogą delektować się zapachami kuchni francuskiej. Menu oferuje m.in. bogaty wybór dań flagowych, takich jak pasztet z kaczki w cieście z foie gras, wędzony łosoś serwowany z musem chrzanowym i ikrą z łososia czy też jeleń w palonym sianie. Kartę menu wzbogacają dodatkowo różnorodne sezonowe promocje. Imponująca kolekcja najlepszych roczników win jest doskonałym uzupełnieniem kulinarnej przygody w La Brasserie Moderne. Elegancja Brasserie jest podkreślona przez wyrafinowane wnętrza projektu światowej klasy architekta Didier Gomez.