Kuchnia Polska Wczoraj i Dziś już za nami!

Opublikowano: 18-07-2019

W dniu 1 lipca 2019 roku w hotelu BoniFaCio Spa&Sport Resort odbyła się kolejna, XI edycja Ogólnopolskiego Konkursu Kulinarnego „Kuchnia Polska Wczoraj i Dziś”.

Konkurs od wielu lat przyciąga rzeszę sympatyków gotowania, miłośników jednośladów oraz amatorów grillowania a dla startujących kucharzy jest przepustką do finału Kulinarnego Pucharu Polski.

Inicjatorem konkursu jest Stefan Birek, szef kuchni hotelu Lord, któremu przyświeca idea propagowania i pogłębiania wiedzy z zakresu polskiej kuchni, łączenia tradycji z nowoczesnością, a także promowanie producentów i dystrybutorów polskiej żywności.

W kapitule organizacyjnej konkursu oprócz Stefana Birka zasiedli także Konrad Birek, Adam Michalski oraz Dariusz Ratuszniak – szef kuchni hotelu BoniFaCio.

Wsparcia merytorycznego wydarzeniu udzieliło Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szefów Kuchni i Cukierni, Klub Szefów Kuchni oraz Carving Team Poland.

Konkurs uświetnił swoim błyskotliwym komentarzem niezawodny Tomasz Jakubiak.

Uczestnicy tegorocznych zawodów mieli za zadanie przygotować po siedem talerzy:

oryginalnej propozycji tatara z polędwicy wołowej z dodatkiem autorskiego majonezu

dania głównego z obowiązkowym wykorzystaniem Kurczaka Kukurydzianego (dowolne 2 elementy) wraz z serem Bursztyn oraz sezonowymi dodatkami

Do rywalizacji przystąpiło 11 dwuosobowych zespołów, których praca oceniana była przez profesjonalne jury w składzie:

Adam Michalski – przewodniczący jury

Jarek Walczyk

Mirosław Reszczyk

Mirosław Szajkowski

Kuba Winkowski

Witek Iwański

Jurorzy techniczni:

Bartosz Peter

Grzegorz Birek

Jurorzy bardzo skrupulatnie oceniali talerz po talerzu, co potwierdzili podczas odprawy pokonkursowej kiedy to bardzo długo komentowali i omawiali z uczestnikami każde z dań. 

Podczas trwania kulinarnych zmagań zgromadzona publiczność mogła wziąć udział w licznych prezentacjach oraz degustacjach przygotowanych przez sponsorów konkursu.

Tradycyjnie także dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty oraz pokazy rzeźbienia w owocach i warzywach przygotowane przez polską grupę carvingową pod przewodnictwem Grzegorza Gniecha.

Swoje 5 minut mieli także motocykliści z Gold Wing Club of Poland, którzy pod czujnym okiem profesjonalistów zmierzyli się w konkursie street food’owym na najlepszego burgera oraz najlepiej skomponowany sos do tejże kanapki.

Wieczorna gala, prowadzona przez Piotra Maślaka rozpoczęła się od podziękowań i dyplomów dla wszystkich, którzy przyczynili się do organizacji XI edycji konkursu „Kuchnia Polska Wczoraj i Dziś”. Następnie przyszedł czas na kulminacyjny moment wieczoru, mianowicie ogłoszenie wyników.

Na podium znaleźli się:

I miejsce: Emil Klimas oraz Dominik Świątecki – HOTEL IBB ANDERSIA (Poznań)

II miejsce: Michał Grzegorek oraz Agnieszka Piekarczyk – PURO HOTEL KRAKÓW KAZIMIERZ

III miejsce: Maciej Małecki oraz Marcin Nowak – PURO HOTEL WARSZAWA

Tradycją konkursu jest licytacja charytatywna z której środki tym razem zostały przekazane na rzecz Fundacji Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie ”O ZDROWIE DZIECKA” z przeznaczeniem na zakup specjalistycznego „noża ultradźwiękowego”.

Przygotowywane przez cały dzień rzeźby z owoców zostały zlicytowane za rekordową w historii konkursu kwotę 21tys. zł!!!

Wszystkim zespołom, które zakwalifikowały się do XI edycji konkursu „Kuchnia Polska Wczoraj i Dziś” serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i wkład pracy w przygotowanie dań konkursowych, Sponsorom dziękujemy za przychylność a Jurorom za dobrze wykonaną pracę.