Międzynarodowa nagroda dla krakowskiego browaru

Opublikowano: 27-07-2020

 

22 lipca zostały ogłoszone wyniki międzynarodowego konkursu piw rzemieślniczych Meininger’s International Craft Beer Award 2020. Pils z Browaru Górniczo-Hutniczego został nagrodzony prestiżową, platynową nagrodą. 

Meininger’s International Craft Beer Award 2020 to 7 edycja konkursu organizowanego przez uznany dom wydawniczy Meiniger, specjalizujący się od pokoleń w tematyce wina, piwa i innych napojów. Zespół ekspertów zbiera się w niemieckim Neustadt, aby dokonać degustacji i oceny ponad 1200 przesyłanych rokrocznie piw konkursowych z całego świata. Piwa są oceniane na podstawie posiadającego 21 parametrów schematu ewaluacyjnego o 100-punktowej skali, przygotowywanego dla każdego ze stylów piwnych. Jurorzy nie znają producentów ani kraju pochodzenia próbki. W tegorocznej edycji przyznano łącznie 222 srebrne, złote i platynowe nagrody w 20 kategoriach stylów piwnych. Platynowe odznaczenia uzyskało w sumie 35 piw, w tym 2 z Polski. Sukces krakowskiego browaru jest tym większy, że platynowa nagroda w konkursie została przyznana pierwszy raz od lat, a ten popularny, klasyczny styl piwny miał w swojej kategorii wyjątkowo liczną konkurencję.

Nagrodzony Pils z BGH skomponowano z polskich odmian chmielu: Magnum, Magnat, Marynka oraz Lubelski, dostarczanych przez polskiego producenta – Polish Hops. Piwo stworzone przez zespół piwowarów, pod kierownictwem Piotra Drochlińskiego, w składzie:  Jonas Trummer – główny piwowar oraz piwowarzy Kamil Domański i Jakub Ciaćma, charakteryzuje zbalansowana goryczka oraz kwiatowo-ziołowy akcent, dopełniony przez delikatny, słodowy posmak. Procentowa zawartość alkoholu wynosi 4,9 % objętości, ekstraktu 11,8 ° Blg.

Dużym wyzwaniem dla BGH była także reorganizacja systemu produkcyjnego w czasie pandemii. Z produkcji przeznaczonej na wyszynk w lokalu, browar w bardzo szybkim tempie musiał przestawić się na masową produkcję butelkową. Pomimo przeszkód Browar nie tylko osiągnął, planowany przed pandemią, minimalny plan produkcyjny, ale przede wszystkim utrzymał najwyższą jakość produktu, którą potwierdza prestiżowe wyróżnienie.

Browar Górniczo-Hutniczy jest spółką akcyjną, której udziałowcami są studenci, absolwenci, pracownicy i sympatycy Akademii Górniczo-Hutniczej. Siedziba spółki znajduje się w Akademickim Centrum Kultury Klub Studio, na terenie Miasteczka Studenckiego AGH. Pils oraz inne piwa BGH dostępne są na miejscu w otwartym od poniedziałku do soboty Klubie Studio oraz w wybranych sklepach dyskontowych i specjalistycznych. Niebawem uruchomiona zostanie również sprzedaż online. 

 

https://www.meininger.de/en/brauerei/browar-gorniczo-hutniczy-krakow-poland

https://www.bgh.com.pl