Mistrzostwa duetów barmańskich i baristów w ostatnim dniu targów

Opublikowano: 26-03-2010

Dla wszystkich miłośników kolorowego szaleństwa wysokoprocentowego dzisiejszy dzień a zarazem ostatni targów EuroGastro 2010 był bardzo flair. Odbyły się Mistrzostwa Polski duetów barmańskich Flair – EuroGastro Flair Show 2010 – Tandems.

Zawody zostały objęte patronatem merytorycznym przez World Flair Association ( WFA ) – Największą światową organizację zrzeszającą barmanów flair. Organizatorem zawodów była Agencja Flair Academy kierowana przez Marcina Osypińskiego – Ambasadora World Flair Association w Polsce.

Głównym założeniem zawodów EuroGastro Flair Show 2010 było propagowanie i rozwój Working Flair – nowoczesnej i widowiskowej sztuki obsługi Gości, jako światowego standardu pracy barmana. Nie można również pominąć promocji i wspierania młodych talentów sceny barmańskiej oraz integracji środowiska gastronomicznego.

Celem konkursu było również połączenie w sobie niezależności, profesjonalizmu organizacji oraz rzetelności i obiektywizmu sędziów – najważniejszych elementów każdych zawodów barmańskich.

Sędziami konkursu byli: Cezary Broda, Michał Kośnik i Grzegorz Zięba.

To instruktorzy najpopularniejszych programów i szkoleń barmańskich; aktywni sędziowie innych zawodów barmańskich, autorzy znanych w świecie barmańskim filmów i podręczników szkoleniowych na temat sztuki Flair.

Zawodnicy byli oceniani według następujących kryteriów:

promocja sponsorów, standardy barowe, trudność techniczna elementów Flair, różnorodność i oryginalność , charyzma i błyskotliwość, rytmika oraz uporządkowanie baru.

Przy pokazach poszczególnych zawodników, sędziowie techniczni uwzględniali:

upadki butelek oraz sprzętu barmańskiego, rozlania płynu oraz ewentualne rozbicia butelek, przyznając punkty karne.

Na podium znaleźli się następujący panowie:

Marek Posłuszny i Tomek Małek, którzy zdobyli 356 punktów i zajęli I miejsceMaciek Chojara i Marcin Cebula, zdobyli 296,67 punktów i zajęli II miejscePaweł Stępień i Tomek Ślężak,zdobyli 290 punktów i zajęli III miejsce

Gratulujemy zwycięzcom !!!

Kolejną atrakcją był IX Finał Mistrzostw Polski Barista 2010. Po eliminacjach z wczoraj nastąpiło ostateczne starcie najlepszych: Macieja Marca, Kasi Zybało, Pawła Trzcińskiego, Izy Popiołek, Michała Knapp Dama i Łukasza Mitury. Zwycięzca – Mistrz Polski – będzie reprezentował Polskę na Mistrzostwach Świata WBC BaristaLondyn 2010.

W stolicy Wielkiej Brytanii na światowych mistrzostwach będzie reprezentować nasz kraj Iza Popiołek. Na podium znaleźli się również Michał Knap Dam, który zajął drugie miejsce zaś trzecią pozycję objął Łukasz Mitura. Gratulujemy i życzymy Pani Izie powodzenia w Londynie.

Trzecią atrakcją w ostatnim dniu targów były II Polskie SCAE Mistrzostwa Coffee In Good Spirits. Zadaniem baristów walczących o tytuł mistrza w kategorii Coffee In Good Spirits było przygotowanie i zaserwowanie w ciągu maksymalnie 8 minut dwóch Irish coffee i dwóch „signature” napojów na bazie espresso i alkoholu. Oceniane były: poprawna obsługa ekspresu, poprawność w przygotowaniu( Iris h coffee), wygląd, zapach, smak i czas. Zwycięzca weźmie udział w SCAE Mistrzostwach Świata Coffee In Good Spirits w Londynie.

Zwycięzcą w tym konkursie został Paweł Pala. Gratulujemy zwycięzcy i życzymy powodzenia w Wielkiej Brytanii.