Niezależna Liga Flair

Opublikowano: 24-06-2009


Independent Flair League – Niezależna Liga Flair

?  to dzisiaj jedyne w Polsce profesjonalne zawody barmanów o charakterze ligowym, podczas których szczególnie duży nacisk położony jest na techniczne aspekty pracy barmana. Rok 2009 to już piąty rok rozgrywek i czwarty sezon zawodów w Polsce.

Liga wypromowała nie tylko profesjonalne barmaństwo i styl Flair, ale także barmanów, rozpoznawalnych dzisiaj w świecie szeroko rozumianego ?show biznesu?. To właśnie z  rozgrywek Independent Flair League narodziły się takie nazwiska jak Tomek Małek czy Marek Posłuszny, znani Polakom przede wszystkim z ubiegłorocznego programu ?Mam talent?.

Celem Ligi było połączenie w sobie niezależności, profesjonalizmu organizacji oraz rzetelności i obiektywizmu sędziów – najważniejszych elementów każdych zawodów; nie tylko barmańskich. Głównym założeniem IFL było (i jest do dzisiaj) propagowanie i rozwój Working Flair (nowoczesnej i widowiskowej sztuki obsługi Gości jako światowego standardu pracy barmana, promocja i wspieranie młodych talentów sceny barmańskiej oraz integracja środowiska barmańskiego. Niewątpliwą nowością w rozgrywkach barmańskich było stworzenie podczas IFL dwóch poziomów startu, odzwierciedlających stopień doświadczenia poszczególnych zawodników – kategorie „junior” i „senior”. Dzięki temu możliwa była rzetelna ocena najmłodszych uczestników, którzy zaczynali dopiero stawiać pierwsze kroki w barmaństwie.

W 2009 roku Niezależna Liga Flair, podobnie jak w latach ubiegłych,  stawia na młodych adeptów sztuki barmańskiej, rozwijając kategorię junior, przede wszystkim poprzez wzmocnienie nagród finansowych dla juniorów oraz bliską merytoryczną współpracę z barmanami i bezpośrednie przekazywanie im zagadnień związanych z regulaminem zawodów. Jednocześnie, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom najmłodszych stażem barmanów, IFL rozpoczyna cykl szkoleń Flair Master Class, prowadzonych przez polskie i międzynarodowe sławy barmańskie.

Swoją spektakularność IFL zawdzięcza przede wszystkim pasji, z jaką jest tworzona. Nie bez znaczenia są także jasne, wyraźne zasady, którymi się kieruje ? jasny, przejrzysty regulamin, czytelne zasady sędziowania, obiektywni sędziowie? Liga powstała z połączenia pasji, przyjaźni i znajomości reguł światowego barmaństwa. Wkomponowała się w polski krajobraz i pozwoliła wykreować prawdziwe talenty. Zintegrowała ludzi, pokazała, że barmaństwo naprawdę może być ekstremalnym wyzwaniem. Zawodnicy, którzy zwyciężali w Lidze obecnie znajdują się nie tylko w czołówce polskiego Flair, ale także – osiągają doskonałe rezultaty w najbardziej prestiżowych zawodach barmańskich na świecie. Coraz częściej w Lidze startują także najwięksi Flair fighterzy ze świata. Ubiegłoroczny finał w Warszawie był tego przykładem. Na bokserskim ringu wystartowali najlepsi z najlepszych ? Tom Dyer (obecny Mistrz Świata), Marco Canova, Gianluigi Bosco, Sebastian Oguic, Rafael Arce, Andrea Fiore i inni?

Po międzynarodowym sukcesie IFL 2008, Niezależna Liga Barmańska po raz kolejny znajdzie się w wśród największych imprez światowych Grand Slam rozgrywanych pod patronatem federacji World Flair Association. Udział w rozgrywkach Grand Slam to przede wszystkim stała współpraca przy tworzeniu tego wydarzenia z najbardziej znanymi nazwiskami i grupami barmańskimi świata. Dzięki temu, IFL będzie jeszcze bardziej widoczna mapie najważniejszych konkursów światowych, przede wszystkim poprzez obecność zawodników ze świata i międzynarodowy skład sędziowski.

Sędziami Independent Flair League są osoby, które czynnie brały lub wciąż biorą udział w zawodach i imprezach barmańskich FLAIR. To instruktorzy najpopularniejszych programów i szkoleń barmańskich; aktywni sędziowie innych zawodów barmańskich, autorzy znanych w świecie barmańskim filmów i podręczników szkoleniowych na temat sztuki Flair. Wśród nich są między innymi Michał Kośnik i Cezary Broda z EvolutionBar oraz Andy Collinson i Tug van den Bergh ? założyciele World Flair Association.

Tegoroczne rozgrywki IFL ponownie zaoferują barmanom wysoki poziom merytoryczny i techniczny. Rundy regionalne składać się będą z czterech konkurencji – trzy z nich rozgrywane będą zgodnie ze standardami i wymogami światowymi jako rozgrywki eliminacyjne. Free Pouring, Speed Flair, Working Flair to konkurencje mające na celu sprawdzenie technicznych umiejętności barmana bezpośrednio odnoszących się do stylu i kwalifikacji. Konkurencja finałowa należeć będzie do Exhibition Flair.

IFL zaliczam do jednych z najlepiej zorganizowanych eventów barmańskich na świecie. Niezależna Liga Barmańska wciąż się rozwija. Pierwszy raz uczestniczyłem w IFL kilka lat temu, podczas rozgrywek eliminacyjnych w Sopocie i już wtedy byłem zachwycony profesjonalizmem i wspaniałą organizacją. Finał w 2008 roku, który miałem zaszczyt sędziować, był po prostu fantastyczny. WFA jest dumne ze współpracy z IFL. Z niecierpliwością czekamy na tegoroczne rozgrywki i współpracę z Grzegorzem i jego zespołem. Wierzę, że 2009 rok będzie jeszcze wspanialszy dla Flair?u i dla barmaństwa światowego w ogóle ? mówi Tug van den Bergh, współzałożyciel World Flair Association.