Ostatnia kolacja Bocuse d’Or Poland on Tour za nami!

Opublikowano: 17-10-2022

13 października w restauracji La Brasserie Moderne w hotelu Sofitel Warsaw Victoria odbyła się szósta i zarazem ostatnia kolacja Bocuse d’Or Poland on Tour. Wspaniali szefowie kuchni, wyjątkowe autorskie dania, nietuzinkowy pairing polskich win oraz gorąca atmosfera, tak najprościej można opisać to wydarzenie.

Zainteresowanie marką Bocuse d’Or nie słabnie a wręcz zdobywa kolejnych entuzjastów. Warszawska kolacja w wykonaniu szefów: Pawła Kałuskiego, Adama Chrząstowskiego i Tomasza Purola spotkała się z dużym uznaniem gości. W wyjątkowym menu, które zostało specjalnie przygotowane na tę okazję znalazły się dania, w których zagościł: łosoś MOWI Supreme, pierś z kaczki, policzki z dzika oraz polska śliwka, która była królową deseru. O pairing alkoholi zadbała Winnica Czajkowski.
To był naprawdę wyjątkowy wieczór pełen kulinarnych wrażeń i niezapomnianych emocji.

Cieszy niezmiernie, że projekt On Tour spotkał się z tak dużym zainteresowaniem Polaków. Wszystkie sześć kolacji odbiło się szerokim echem nie tylko w mediach branżowych.
Akademia Bocuse d’Or Poland dostaje mnóstwo zapytań o kolejne odsłony tego wydarzenia, które z pewnością będzie kontynuowane w już w nowym roku.

Organizator: Akademia Bocuse d’Or Poland

Partnerzy wydarzenia: MOWI Supreme, Churchill1795, Fine Dine, Plastmet, MEIKO Polska, Evian

***
Bocuse d’Or to najbardziej prestiżowy konkurs kulinarny na świecie, który odbywa się przed publicznością i jest prezentacją najnowszych światowych trendów kulinarnych. W konkursie kładzie się duży nacisk na kreatywność, technikę, smak oraz teksturę. Bocuse d’Or ma na celu promowanie i rozwijanie młodych talentów w kraju i poza jego granicami, promowanie różnorodności dziedzictwa kulinarnego oraz polskiej gastronomii jak również zwiększenie świadomości kulinarnej kucharzy i szefów kuchni.
Finał konkursu Bocuse d’Or odbywa się co dwa lata w samym sercu Sirha, profesjonalnych targów w Lyonie poświęconych gastronomii.

www.bocusedorpoland.pl

zdjęcia: La Brasserie Moderne