Premiera „Gościnności”

Opublikowano: 06-04-2018

Pierwsza w Polsce książka w całości poświęcona profesjonalnej obsłudze oraz temu, jak gościnność przekłada się na sukces w gastronomii.

„Gościnność” to praktyczny poradnik dla właścicieli i pracowników branży gastronomicznej, którego motywem przewodnim jest obsługa gościa. Udowadniamy, że dobrze wyszkolony personel sali przekłada się nie tylko na zarobki restauracji, ale rzesze zadowolonych gości, którzy chętnie wracają. Czerpiemy z własnych wieloletnich doświadczeń w branży oraz posiłkujemy się autorytetami polskiej i zagranicznej gastronomii, dlatego ważną część książki stanowią wywiady ze specjalistami i mentorami. Osoby, które podzieliły się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem to dr Joanna Heidtman (psycholog), Claire Randall (pracowała jako inspektor przewodnika Michelin), Gerard Basset MS MW OBE (Najlepszy Sommelier Świata 2010), Ronan Sayburn MS (Oficer Operacyjny The Court of Master Sommeliers), Piotr Kamecki (Prezydent Stowarzyszenia Sommelierów Polskich), Grzegorz Kłos (restaurator), Daniel Pawełek (restaurator), Adam Jarczyński (ekspert do spraw savoir-vivre), Bogdan Gałązka (szef kuchni i restaurator).

„Gościnność” to:

– ponad 280 stron konkretnej, sprawdzonej wiedzy
– kilkadziesiąt prostych do wdrożenia porad
– kilkanaście scenariuszy szkoleń wewnętrznych dla pracowników gastronomii – dział poświęcony pracy sommeliera
– przykład skróconego manuala
– historie wzięte z restauracyjnego życia
– 9 wywiadów ze specjalistami i mentorami polskiej i światowej gastronomii

Inne fakty na temat „Gościnności”:

– 5% z każdego sprzedanego egzemplarza książki przeznaczone jest na wsparcie Fundacji „Samodzielność od kuchni”, która pomaga stanąć na własne nogi dzieciom opuszczającym dom dziecka, ucząc gotować.

– Książka została wydana w modelu self publishing przez wydawnictwo TAKE EAT EASY. Dostępna jest w sprzedaży internetowej: www.goscinnosc.pl

– Partnerzy: Centrum Wina, Cisowianka Perlage, Winterhalter.
– Partner branżowy: Stowarzyszenie Sommelierów Polskich.
– Patroni medialni: Kuchnia +, Food Service, Monitor Magazine.

Zamów książkę na www.goscinnosc.pl 

Autorem zdjęć jest Ignacy Matuszewski.