TOP restauracje Gault&Millau Polska 2019

Opublikowano: 28-12-2018

Jubileuszowa edycja żółtego przewodnika Gault&Millau miała miejsce 26 listopada 2018, a jej echa wciąż budzą słuszne emocje. Tym razem wyróżnionych, a tym samym rekomendowanych do odwiedzenia zostało 640 restauracji, 200 produktów regionalnych i ponad 60 miejsc, gdzie można je kupić. W tym roku swój debiut miała nowa kategoria – POP, która skupia lokale mniej formalne, takie jak: koktajl bary, wine bary, cukiernie i kawiarnie, a także street food i awangardowe bistra. Była to już piąta gala przewodnika Gault&Millau, który jest obecny w Polsce od 2013 roku za sprawą redaktor naczelnej – Justyny Adamczyk. To właśnie jej anonimowi inspektorzy jeżdżą po kraju, szukając najlepszych restauracji. Natomiast rekomendację i miejsce w przewodniku otrzymują wyłącznie te lokale, które zdobędą nie mniej niż 10 na 20 możliwych punktów. Kto był w tym roku najlepszy? Cztery czapki otrzymały tylko trzy restauracje, w tym dwie z Warszawy. 

4 czapki od Gault&Millau Polska 2019

Atelier powinno się nazywać właściwie „pracownią kulinarną”, ponieważ tutaj „natura spotyka się z nauką, by na nowo odkrywać i definiować kuchnię polską”. Właścicielem restauracji jest doskonale znany Wojciech Modest Amaro, który jako pierwszy w Polsce zdobył w 2013 gwiazdkę Michelin. „Jego pionierska wizja współczesnej kuchni polskiej zdobyła uznanie na całym świecie oraz wiele prestiżowych wyróżnień. Autor bestsellerowych książek „Kuchnia Polska XXI wieku” i „Natura Kuchni Polskiej”. Head Judge w kulinarnym show Top Chef. Założyciel Forgotten Fields Foundation – fundacji odkrywającej na nowo zapomniane obszary, składniki, przepisy i ich twórców”.

Gospodarzem restauracji SENSES jest Andrea Camastra, a miejsce od dawna zaliczane jest do najlepszych restauracji w Polsce i na świecie. W lokalu serwuje się gościom – najbardziej naturalne, autentyczne i pełne – doświadczenia smakowe. „Na talerzu nie ma eksperymentów naukowych, a przede wszystkim zapachy i aromaty, które Andrea Camastra wyszukał i wyczuł w naturalnych produktach o bezkompromisowej jakości. Polskie produkty w większości przyjeżdżają z gospodarstwa w Kolbuszowej”. Woda morska z Włoch, czekolada ze Szwajcarii, mięso i owoce morza z Hiszpanii, a kawior jesiotra z Warmii oraz spod Konina. 

Water&Wine jest wyjątkowym miejscem, które zostało stworzone dla osób profesjonalnie zajmujących się gastronomią, a także dla pasjonatów fine diningu. Główną ideą jest „połączenie najwyższej jakości wody z dobrze dobranym winem i doskonałym jedzeniem”. W lokalu „nowatorskie podejście do gotowania spotyka się z szacunkiem dla regionu i tradycji, a przede wszystkim natury. Zespół Water&Wine wykorzystuje lokalne produkty, nawiązuje kontakt z okolicznymi dostawcami”. Za nagrodzoną czterema czapkami kuchnię odpowiada Marek Flisiński – „prawdziwy pasjonat fine dining, w pełni zaangażowany w swoją pracę, zdolny i kreatywny. 

3 czapki od Gault&Millau Polska 2019

A Nóż Widelec, Acquario, Aruana, Bez Gwiazdek, Biały Królik, Chłodna 15 by Wilamowski, Copernicus, Dyletanci, jadka, L`enfant terrible, Mennicza Fusion, Mercato, MUGA, N31 by Robert Sowa, Nolita, Oskoma Food & Wine, Plato, Rozbrat 20, Salto, Sztuczka, Trzy Rybki, Wodna Wieża. 

Warto przypomnieć, że podczas uroczystej gali zostały tradycyjnie wręczone nagrody w pięciu kategoriach dla wybitnych szefów kuchni, którzy reprezentują najwyższy poziom, jednocześnie inspirując i wyznaczając nowe trendy. 

  • Szef Roku – Marek Flisiński, restauracja Water&Wine (Nałęczów)
  • Szef Jutra – Aleksander Baron, restauracja Zoni (Warszawa)
  • Kobieta Szef – Katarzyna Rogowska, restauracja Cadenza (Katowice)
  • Młody Talent – Arkadiusz Wilamowski, restauracja Chłodna 15 by Wilamowski (Warszawa)
  • Wybitny Szef Kuchni Tradycyjnej – Bogdan Gałązka, restauracja Gothic (Malbork) oraz Maciej Nowicki, Villa Intrata (Warszawa).