Transatlantyk zacumował – podsumowanie Festiwalu

Opublikowano: 06-12-2021

Koniec i nowy początek. Tak możemy powiedzieć o wyjątkowej edycji Festiwalu Transatlantyk, który w tym roku przybył do Warszawy, a konkretnie do kina Kinogram w Fabryce Norblina, pod hasłem Czas nagród. Jak powiedział podczas ceremonii otwarcia wydarzenia Tomasz Raczek: „Kotwica została zarzucona”; a jest nią statuetka Oscara podarowana kinu przez jej właściciela Jana A.P. Kaczmarka. To Oscar za muzykę do filmu Marzyciel (reż. Marc Foster), przyznany w 2005 roku.

Pięciodniowy maraton filmowy zakończył się w niedzielę wieczorem, galą podczas której wręczone zostały dwie nagrody: Transatlantyk Golden Ark Best Music of the Year 2021 – dla autora najlepszej muzyki do filmu w roku 2021 – oraz Transatlantyk Golden Ark Best Young Polish Composer 2021. Laureatem pierwszej nagrody został Hans Zimmer, kompozytor, autor muzyki do filmu Diuna w reż. Denisa Villeneuve’a. Drugie wyróżnienie przyznano pianistce, kompozytorce i wokalistce Hani Rani, autorce muzyki filmowej m.in. do filmu Jak najdalej stąd Piotra Domalewskiego. Artystka odebrała nagrodę osobiście, a goście ceremonii zamknięcia mogli wysłuchać jej recitalu na żywo. W sali kinowej numer 7 cały wieczór swoimi wykonami uświetnili muzycy kwartetu saksofonowego The Whoop Group.

W tym roku zaprezentowaliśmy 33 filmów nagradzanych na festiwalach filmowych na całym świecie – w Cannes, Sundance, Wenecji czy Toronto. Znalazły się one w czterech sekcjach: W drodze do OscaraKino nocąKalejdoskop i Nowe kino. Wszystkie te filmy mają na swoim koncie łącznie 172 nagrody i 284 nominacje do nagród. Filmem otwarcia był znakomicie przyjęty przez polską widownię Belfast w reż. Kennetha Branagha. Po gali zamykającej festiwalu zaprosiliśmy naszych gości na premierowy pokaz brytyjskiej produkcji Punkt wrzenia w reż. Philipa Barantiniego.

W tym roku odwiedzili nas znakomici goście, a wśród nich Paolo Costella (reżyser filmu (Nie)długo i szczęśliwieThomas Reider (scenarzysta filmu Wielka wolność) oraz Allan Starski i Bartosz Konopka – bohaterowie Masterclasses. A to wszystko w nowej, butikowej przestrzeni kina Kinogram, którego sale wypełniły się pasjonatami filmu i rozmów o kinie, ponieważ po seansie rozmowy przenosiły się do foyer.

Zwycięzcy 11. edycji Transatlantyk Festival poznaliśmy laureata „Nagrody publiczności”. To bardzo ważne wyróżnienie otrzymał film Córka („The Lost Daughter”) w reż. Maggie Gyllenhaal.

A oto TOP 10 plebiscytu publiczności:

  1. Córka / The Lost Daughter, reż. Maggie Gyllenhaal, USA, Grecja 2021
  2. Przeżyć / Flee, reż. Jonas Poher Rasmussen, Dania, Francja, Szwecja, Norwegia, USA, Słowenia, Estonia, Hiszpania, Włochy, Finlandia 2021
  3. Bohater / A Hero / Ghahreman, reż. Asghar Farhadi, Iran 202
  4. Red Rocket, reż. Sean Baker, USA 2021
  5. Belfast, reż. Kenneth Branagh, Wielka Brytania 2021
  6. Wielka wolność / Grosse Freiheit / Great Freedom, reż. Sebastian Meise, Austria, Niemcy 2021
  7. Punkt wrzenia / Boiling point, reż. Philip Barantini, Wielka Brytania 2021
  8. Titane, reż. Julia Ducournau, Francja, Belgia 2021, 108’
  9. Świnia / Pig, reż. Michael Sarnoski, Wielka Brytania, USA 2021, 92’
  10. Jestem twój / Ich bin dein Mensch / I Am Your Man, reż. Maria Schrader, Niemcy 2021, 108’