Węgierski sommelier wygrywa mistrzostwa w Warszawie

Opublikowano: 30-05-2023

Zwycięzcą Międzynarodowych Mistrzostw Polski Sommelierów 2023 jest Sebastian Giraldo Makovej
z Węgier, ambasador winiarni Sauska. Tegorocznym Mistrzem Polski został Tomasz Żak
z warszawskiego Kontaktu, który zajął w zawodach drugie miejsce. Na trzecim, zamykając listę finalistów zawodów, znalazł się Bartosz Nowakowski, sommelier bydgoskiej restauracji Czosnek
i oliwa. Mistrzostwa Polski odbywały się po raz pierwszy w formule międzynarodowej, a w jury znaleźli się sędziowie z Węgier, Islandii, Mołdawii i Litwy.

W zawodach startowało łącznie 37 zawodników, w tym pięciu sommelierów z zagranicy, reprezentanci Mołdawii, Litwy, Islandii, Japonii i Węgier. Konkurs miał trzy etapy: w eliminacjach startowali wyłącznie polscy zawodnicy, do półfinału awansowało siedmiu z nich i na tym etapie dołączyli do nich uczestnicy z zagranicy. Trzech najlepszych sommelierów walczyło o tytuł mistrza na scenie przed publicznością.

W finale podczas degustacji w ciemno zawodnicy mieli za zadanie rozpoznać wybitne Château Latour (Pauillac) i Château Haut-Brion – oba z rocznika 1999 i trzy gewürztraminery. Mimo szczegółowych
i poprawnych opisów w wykonaniu wszystkich trzech finalistów, żadnemu nie udało się zgadnąć, co dokładnie znajduje się w kieliszkach, choć Tomasz Żak jako jedyny rozpoznał bordeaux w zadaniu
z czerwonymi winami. W części praktyczniej finaliści musieli w ciągu niespełna kwadransa obsłużyć na scenie cztery stoliki gości, przy których zasiedli sędziowie i goście specjalni. Każdy z zawodników miał do pomocy początkującego sommeliera, w którego rolę wcielił się Mistrz Polski z 2019 roku, Maciej Łyko. Sędziowie sprawdzali więc umiejętność współpracy, delegowania zadań, a także zachowanie przed gośćmi w zaskakujących sytuacjach, związanych m.in. z błędami niedoświadczonego commis sommeliera. Jedynie Sebastiano Giraldo udało się zmieścić w czasie i obsłużyć wszystkie stoliki, sprawnie zarządzając pomocnikiem.   

Poziom zadań nie odbiegał od tego na mistrzostwach Europy czy świata, a zawodnicy byli przygotowani bardzo dobrze – mówi Kamil Wojtasiak, przewodniczący jury i dodaje – Polscy sommelierzy pokazali, że mają bardzo duże umiejętności i z roku na rok poziom ich wiedzy jest coraz wyższy. To wymaga od sędziów większej pracy przy przygotowaniach do Mistrzostw, dlatego w tym roku zawodnicy mierzyli się z największą liczbą zadań w historii zawodów. Oglądanie ich występów na każdym etapie było bardzo przyjemną pracą.

Zawodom towarzyszyły seminaria i komentowane degustacje z udziałem partnerów mistrzostw: Château Purcari, Les Grands Chais De France, The Macallan, Wines of Germany, California Wines, TiM S.A., National Wine Agency of Georgia, Foods & Wines from Spain oraz Wines of Portugal. Trzydniowy konkurs był organizowany po raz pierwszy w warszawskim Airport Hotel Okęcie.