Wieprzowina w diecie dziecka

Opublikowano: 01-12-2023

Mięso jest źródłem pełnowartościowego białka, witamin z grupy B oraz żelaza hemowego dlatego Światowa Organizacja Zdrowia uznaje je za istotny element piramidy żywieniowej zarówno u dorosłych, seniorów jak i u dzieci. Ze względu na wieloletnie mity przedstawiające mięso wieprzowe jako tłuste i pełne cholesterolu rodzice często zastanawiają się, kiedy jest odpowiedni moment na wprowadzenie jej do diety malucha.

Mięso w jadłospisie niemowlaka może pojawić się już od 6 miesiąca życia. Niezwykle ważne jest, aby już podczas zakupów szukać produktów najwyższej jakości. Najlepiej korzystać w tym celu z mięsa od sprawdzonych dostawców, których towary charakteryzują się całkowitą przejrzystością procesu produkcji i przede wszystkim maksymalną świeżością. W wyborze najlepszej wieprzowiny pomagają systemy jakości takie jak PQS (Pork Quality System), QAFP (Quality Assurance for Food Products) czy Jakość Tradycja.

 W pierwszym roku życia należy dziecku dostarczyć mięso chude, gotowane bez soli. Aby konsystencja była przystępna dla niemowlaka można je bardzo drobno posiekać lub posłużyć się blenderem. Najlepsza w tym okresie będzie polędwiczka, schab bądź chuda szynka. Z czasem można decydować się na bardziej kaloryczne elementy oraz mniej rozdrobnione kawałki. W przypadku małych dzieci zdecydowanie odradza się smażenia i używania intensywnych przypraw. Dobrym pomysłem jest także gotowanie zup na wywarze mięsno-warzywnym.

Według wytycznych sprzed kilku lat co do ilości mięsa w diecie dziecka, punktem wyjściowym było 10 gramów dodane do puree warzywnego. W okolicach 12 miesiąca ilość ta powinna być już podwojona. Dzisiejsze sugestie rozszerzania diety powierzają rodzicowi decyzję o rodzaju, czasie i formie jedzenia. Dziecko natomiast decyduje jaka ilość jest mu potrzebna. Brytyjski NHS mówi, aby po 7 miesiącu życia codziennie dodawać do posiłków produkty zawierające żelazo np. mięso, ryby czy rośliny strączkowe natomiast po 12 miesiącu życia podawać dziecku jedną porcję białka ze źródła zwierzęcego lub dwie porcje białka ze źródeł roślinnych.

 Spożywanie wieprzowiny pomaga zwalczyć anemię, z którą zmaga się spora grupa dzieci. Ponad to zawarte w tym mięsie witaminy wspierają metabolizm, pracę tarczycy czy układu nerwowego. Uniwersytet w Kolorado opublikował także badania na podstawie których stwierdzono, że niemowlęta karmione wieprzowiną wyróżniają się szybszym się wzrostem od pozostałych dzieci. Wynika z tego, że mięso wieprzowe jest dobrym źródłem białka dla najmłodszych.

Autor Tekstu: Szef kuchni Artur Wawer