Polak w Wielkim Finale Bocuse d’Or 2025 w Lyonie!

Opublikowano: 24-01-2025

Z wielką przyjemnością informujemy, iż szef Adam Chrząstowski, Head Chef Akademii Bocuse d’Or Poland został jurorem technicznym światowego finału Bocuse d’Or 2025 w Lyonie.
To wielki zaszczyt dla szefa, ale również ciężka praca i ogromna odpowiedzialność. Jednakże jego ponad 30-letnie doświadczenie zawodowe oraz rola jurora degustacyjnego niejednokrotnie w europejskich selekcjach Bocuse d’Or z pewnością zostanie teraz wykorzystana.

Jestem ogromnie zaszczycony i czuję wielką odpowiedzialność. Praca w finale daje mi najlepszą z możliwych okazję do obserwacji i nauki od najlepszych. Nasza determinacja w drodze do Lyonu pokazuje, że każdy może osiągnąć sukces w tym konkursie. Niech będzie to drogowskazem dla przyszłych kandydatów startujących w Bocuse d’Or Poland – powiedział Adam Chrząstowski, Head Chef Akademii Bocuse d’Or Poland.

Jury techniczne składa się z 12 międzynarodowych szefów kuchni, którzy są odpowiedzialni za egzekwowanie od kandydatów pracy na stanowiskach zgodnie z zasadami konkursu i ograniczeń technicznych specyficznych dla każdego tematu. To do nich należy ocena profesjonalizmu kandydatów, ich zarządzania i organizacji w kuchni, niemarnowania żywności i oceniania ich umiejętności technicznych a także wspieranie ich na każdym etapie konkursu.

Cieszy nas niezmiernie ta nowa rola naszego Head Chefa Adama Chrząstowskiego, która jest dowodem na to, że nasza codzienna praca w rozwój marki Bocuse d’Or w Polsce została dostrzeżona i doceniona. To również wielki zaszczyt i honor dla całej polskiej gastronomii – powiedział Jacek Krawczyk, Prezes Zarządu Bocuse d’Or Poland

Live stream z Wielkiego Finału na stronie www.bocusedor.com

Wielki Finał 2025

26 i 27 stycznia podczas targów Sirha w Lyonie 24 kandydatów wraz ze swoimi pomocnikami będzie miało 5 godzin i 30 minut, aby wyróżnić się w dwóch flagowych wyzwaniach Bocuse d’Or, prezentując zarówno swoje talenty, jak i charakterystyczne smaki swoich krajów. Podczas gdy w tym roku motywem przewodnim plateru jest celebracja lokalnej gastronomii, motyw przewodni talerza ewoluuje i musi być początkowo podawany również na platerze.

Bocuse d’Or 2025 zapowiada się jako pełen nowych osiągnięć i bardziej zgodny niż kiedykolwiek z trendami społecznymi w kuchni. Prestiżowy konkurs nieustannie ewoluuje, aby wzmocnić swoją rolę laboratorium doskonałości i inspiracji dla gastronomii jutra.

Temat na platerze

W tej 20. edycji motyw przewodni na platerze oddaje hołd założycielowi konkursu szefowi kuchni, Paulowi Bocuse, który pasjonował się lokalnymi produktami, wykwintnymi daniami i dziczyzną. 24 kandydatów będzie miało 5 godzin i 30 minut, aby zaprezentować swój talent kulinarny i wiedzę specjalistyczną, pracując z dziczyzną, foie gras i herbatą.

Główny składnik motywu plateru, grzbiet jelenia, musi być podany w trzech kawałkach z trzema dodatkami. Pierwszym dodatkiem będzie łopatka z jelenia i pasztet z foie gras, zawinięty w chrupiące ciasto. Całość musi być podana na platerze, a foie gras powinno być rozpoznawalne zarówno pod względem smaku, jak i wyglądu po przekrojeniu. Drugi ciepły dodatek będzie w całości oparty na owocach i będzie zawierał owoc z kraju kandydata. Na koniec trzeci dodatek zostanie podany „z boku”. Zespoły będą musiały przygotować 16 zamkniętych, dwukolorowych ravioli, podawanych na gorąco z klarowanym bulionem z jelenia, zaprawionym herbatą, serwowanym w dwóch czajniczkach przez Maîtres d’Hôtel przy stole jury podczas degustacji.

Temat na talerzu

W tym roku motyw przewodni talerza ewoluuje, aby uczcić wyjątkową harmonię między selerem (łodygą i korzeniem), kulbinem i homarem. Przez ponad 4 godziny i 40 minut kandydaci będą musieli udoskonalić te składniki w gorącym daniu dla 16 osób, odzwierciedlając kulinarne tradycje ich kraju.
Kulbin, podany na talerzu, zostanie wzbogacony o homara i podany z ciepłym sosem homarowym sabayon, przygotowanym bez syfonu i serwowanym przez Maîtres d’Hôtel przy stole jury podczas degustacji.
Główna innowacja: seler zostanie podany na talerzu przed pokrojeniem i podaniem na talerzu. Korzeń selera musi zostać podany w dwóch identycznych całych kawałkach, podczas gdy łodyga selera może zostać przygotowana zgodnie z pomysłem kandydatów jako 16 identycznych indywidualnych dodatków, co pozwala na kreatywność.
Po zaprezentowaniu dania jury, szefowie kuchni i ich asystenci mają maksymalnie 6 minut na pokrojenie i ułożenie elementów na talerzach.

Dzisiaj Bocuse d’Or to coś więcej niż tylko konkurs kulinarny, to laboratorium doskonałości, inkubator talentów, w którym zaangażowanie, pasja, technika i kreatywność ujawniają największych szefów kuchni jutra. To wyjątkowa trampolina dla tych, którzy chcą osiągnąć międzynarodowe uznanie.

Bocuse d’Or co roku inspiruje świat gastronomii, podkreślając ewolucję kuchni światowej, napędzaną w każdej edycji przez nowe pokolenia szefów kuchni. Jest to również ulubione miejsce wielu krajów do promowania swojej kuchni, swojego terroir i swoich szefów kuchni.

Biuro prasowe Bocuse d’Or Poland