Dzień Piekarza – dziękujemy za ciężką pracę!

Opublikowano: 02-05-2018

Co prawda, powszechnie Dzień Piekarzy i Cukierników obchodzony jest 15 marca, ale sami piekarze swoje własne święto mają 4 maja. Jak chyba każdy doskonale zdaje sobie sprawę, ich praca należy do niełatwych i najczęściej związana jest z nocnymi zmianami. I z całą pewnością od piekarzy i wytworów ich rąk jest ściśle uzależniony cały sektor HoReCa. Świeże, doskonałej jakości pieczywo jest wizytówką dobrze prowadzonej restauracji.

Piekarz jest odpowiedzialny za cały proces wypieku chleba i tak zwanej galanterii piekarskiej, w której skład wchodzą: słodkie bułki, rogaliki, chałki, czy drożdżówki. Jego zadaniem jest przygotowanie odpowiednich mieszanek, bazujących na recepturach firmy, następnie zachowanie parametrów technologicznych podczas fermentacji, ręczne lub mechaniczne kształtowanie ciasta i ostatecznie nadzór nad ściśle określonym procesem wypieku. Tyle w skrócie, w rzeczywistości praca piekarzy trwa całą dobę, a dostępność świeżego pieczywa z rana jest jednoznaczne z tym, że osoby, które wybrały ten zawód – nie spały w nocy. Co istotne, w tej pracy każdy składnik i jego proporcje są niezwykle ważne, ponieważ decydują o efekcie końcowym – smaku i wyglądzie chleba i innych wypieków. 

System pracy w piekarniach z całą pewnością różni się w detalach, ale bazuje na podobnym, sprawdzonym i z reguły wymagającym procesie. Piekarze na zmianie dziennej przygotowują składniki na pieczywo, a w tym: zakwas i dodatki, które potrzebują czasu, aby być gotowe do użycia, jak choćby ziarna. Łączenie ich ze sobą i mieszanie na ciasto wymaga precyzji i przestrzegania wielu  parametrów, które są konieczne do zachowania wypracowanej i często chronionej tajemnicą receptury. Tu ważne są tak proporcje, jak też struktura i temperatura ciasta, a najmniejsze odchylenia muszą być na bieżąco korygowane. Przygotowane ciasto odpoczywa przez kilka godzin, nawet przez dobę. Następnie piekarze dzielą je na konkretne porcje i typy planowanych wypieków i pilnują parametrów podczas samego procesu wypiekania. Ich praca kończy się z reguły około 4 rano, kiedy świeże pieczywo jest rozwożone do sklepów, restauracji i innych miejsc dystrybucji. 

Praca piekarzy jest wymagająca i wiąże się z jej wykonywaniem kilka zagrożeń. Pracownicy są podatni na uczulenia układu oddechowego i skórne, które wywołuje przede wszystkim pył. Praca wśród gorących urządzeń naraża na poparzenia, a niemały wysiłek fizyczny i nocne zmiany wywołują naturalne w tych okolicznościach wyczerpanie organizmu. Rekompensatą może być jedynie wierność klientów, którzy bez względu na pogodę – zawsze wracają po świeże pieczywo. 

Portal Newsgastro oraz partner serwisu 123gastro.pl dziękują piekarzom za ich ciężką pracę.