Powitajmy wiosnę z Goût de France

Opublikowano: 16-03-2018

Dokładnie 21 marca odbędzie się już czwarta edycja coraz popularniejszego w Polsce wydarzenia Goût de France / Good France. Jego celem jest zjednoczenie szefów kuchni z pięciu kontynentów, by wspólnie obchodzić święto gastronomii francuskiej. W roku ubiegłym wzięło w nim udział 2100 restauracji, a także 156 francuskich ambasad i konsulatów z 149 krajów. Warto zaznaczyć, że w Polsce w 2015 roku wzięło udział 37 restauracji, w 2016 – 93, a w 2017 było to już 159 restauracji z 14 województw.

Organizatorzy: Francuskie Ministerstwo ds. Europy i Spraw Zagranicznych przy współpracy z izbą turystyczną Atout France przyjęli zgłoszenia od wielu lokali, które tego dnia zaserwują swoim gościom typowe, francuskie menu, jakie zostanie podane podczas specjalnie przygotowanej kolacji. Obowiązkowo musi się składać z takich pozycji: aperitif, przystawka, danie główne, deska serów, deser, francuskie wina i szampany. Czwarta edycja ma skoncentrować się na wypromowaniu francuskich win i innych napojów alkoholowych, a cenę ustala samodzielnie każda z restauracji. 

Pełna lista restauracji z Polski,  które zgłosiły swój udział w „Goût de France / Good France 2018 znajduje się tutaj: https://pl.ambafrance.org/Restauracje-w-Polsce-biorace-udzial-w-Gout-de-France-Good-France-2018. Na wzór poprzednich wydarzeń i w tym roku francuską kolację wyda również Ambasador Francji w Polsce, a wezmą w niej udział zaproszeni przedstawiciele ze świata kultury i polityki. Pierwszy dzień wiosny będzie zatem chwilą, kiedy świat gastronomii zjednoczy się, by oddać hołd doskonałej, francuskiej sztuce kulinarnej. W jak wielu miejscach jednocześnie będzie obchodzone to święto możecie zobaczyć na stronie: https://www.france.fr/en/campaign/gout-france-good-france.