Światowe trendy kulinarne na 2018 rok

Opublikowano: 19-02-2018

Magazyn BBC Good Food opracował listę piętnastu trendów kulinarnych, jakie najprawdopodobniej zdominują rok 2018. Jak słusznie zauważają twórcy, świat gastronomii nadal będzie zmierzał w obranym kierunku – po zdrową, często wegetariańską lub wegańską kuchnię. Nie zabraknie także najnowszych technologii, a produkty lokalne utrzymają się na swojej wysokiej pozycji wśród preferencji szefów kuchni. 

Produkty przyjazne jelitom 

Coraz głośniej mawia się, że jelita są drugim mózgiem i od ich stanu zależy cała kondycja organizmu. W 2018 stawiać się będzie na żywność, która została poddana odpowiedniej obróbce, jak np. fermentacji. W kuchni pojawiać się będą naturalne probiotyki i prebiotyki. 

Napoje bezalkoholowe

W supermarketach oraz w kuchniach coraz większą popularnością mają się cieszyć różnorodne napoje bezalkoholowe. Wymienia się tu smakowe wody z półki premium, drinki bezalkoholowe i napoje owocowo-warzywne. Trend dyktować ma nowe pokolenie osób stroniących od promili.

Hawajskie jedzenie

Poké – tradycyjna przekąska w formie sałatki serwowanej w miseczkach ma stać się głównym nurtem w kuchniach świata. Najważniejszym składnikiem są kawałki surowej ryby podawane w najróżniejszych konfiguracjach. Danie ma być w 2018 roku bardzo modne i ekonomiczne. 

Pieprz Timut

To jedyna przyprawa w tym rankingu. Pochodzący z Nepalu pieprz charakteryzuje się ostrym, cytrynowo – grejpfrutowym aromatem. Oblicza się, że jego sprzedaż w 2018 roku ma znacząco wzrosnąć. W kuchni świetnie sprawdza się jako przyprawa do ryb, warzyw, drobiu. 

Herbata 

Jej popularność będzie nadal wzrastać i ma cieszyć się podobnym zainteresowaniem, jak kawa. Przewiduje się wzrost sprzedaży herbat ziołowych i zielonych. Twórcy rankingu twierdzą, że ma się również pojawić więcej produktów (np. batoników) produkowanych na bazie herbaty. 

Hiper lokalne jedzenie

W 2018 roku ma się utrzymać trend na jedzenie przygotowywane ze składników pochodzących „z odległości spaceru”. W Polsce wielu szefów kuchni deklaruje, że stawia na lokalnych dostawców, tak więc ich koncept kulinarny ma być nadal na wysokiej pozycji kulinarnych preferencji świata. 

Białko roślinne

Szefowie kuchni, podążając za potrzebami swoich gości mają stawiać w bieżącym roku na składniki roślinne. Dużym uznaniem cieszyć mają się takie produkty, jak tofu, tempeh, czy quinoa. Odczuwalny kurs na weganizm ma przełożyć się na większą ilość dni bezmięsnych w 2018 roku. 

Kuchnia południowoamerykańska

Na rynku gastronomicznym ma pojawić się dużo potraw kuchni meksykańskiej, peruwiańskiej i brazylijskiej. Nie zabraknie również fuzji  japońsko-meksykańskiej. Po boomie na nasiona chia ma przyjść czas na fioletowe ziemniaki, białą i purpurową kukurydzę, czarną komosę ryżową i kiwicha.

Wymieniliśmy tylko część z trendów na 2018 rok. Więcej znajdziecie w oryginalnym opracowaniu rankingu: https://www.bbcgoodfood.com/howto/guide/15-food-trends-2018.