Terra Madre Salone del Gusto 2018

Opublikowano: 07-08-2018

Terra Madre Salone del Gusto jest organizowane przez Slow Food we współpracy z regionem Piemont i miastem Turyn. Najważniejsze, międzynarodowe wydarzenie poświęcone kulturze żywności odbędzie się w Turynie w dniach od 20 do 24 września 2018 roku. Zgromadzi m.in. 5 000 delegatów ze 140 krajów i ponad 800 wystawców. Tematem przewodnim już 12 edycji jest „Food for Change”, a główny nacisk merytoryczny ma być położony na ludzi i zmianę, której każdy może dokonać w swoim otoczeniu. 

Terra Madre Arena stanie się miejscem spotkania różnych sieci Slow Food. Mają zebrać się razem, by zbadać kluczowe problemy, nad którymi ruch międzynarodowy pracował od wielu lat. W ciągu 5 dni ma się odbyć aż 50 wydarzeń o tym charakterze. Nie mniej ważne będzie pochylenie się nad tematem ludności rdzennej, które są najważniejszymi na świecie opiekunami bioróżnorodności. 67% bioróżnorodności planety koncentruje się właśnie na ich ziemiach. Jest zatem oczywiste, że wspieranie rdzennych społeczności i ich tradycyjnych systemów żywnościowych jest kluczowym aspektem zachowania różnorodności biologicznej na świecie. Ich wiedza, często niedoceniana, jest niezbędna do sprostania globalnym wyzwaniom, takim jak zmiana klimatu, brak bezpieczeństwa żywnościowego i nierówność. Terra Madre Salone del Gusto skorzysta z obecności ponad 300 rdzennych delegatów z ponad 60 krajów. W Arenie fora organizowane przez sieć Indian Terra Madre (ITM) podkreślą pilną potrzebę promowania i ochrony systemów produkcji żywności wśród rdzennych mieszkańców, ceniąc ich holistyczne podejście i wzmacniając więzi z całym ruchem Slow Food. Wydarzenia i konferencje będą się koncentrować na czterech głównych tematach: kobiety jako przedstawiciele zmian, prawa do ziemi, rdzenna młodzież jako siła napędowa zmian i miejscowi szefowie kuchni. 

Migracja jest jednym z kolejnych, głównych tematów Terra Madre Arena. Przewiduje się delegacje ponad 200 imigrantów z 33 różnych krajów, a na arenie zostanie omówionych wiele kwestii, takich jak: migracja klimatyczna, nowoczesne formy niewolnictwa, rola migrantów w rozwoju międzynarodowym oraz żywność jako narzędzie integracji społecznej. Odzyskiwanie dawnych tradycji, związków współpracy, dzielenia się wiedzą i uczestnictwa to strategiczne elementy budowania odporności społeczności migrantów we Włoszech, Europie i na świecie, a także zmiany postrzegania migrantów przez społeczeństwo, tak aby nie były oceniane jako ofiary, ale jako ułatwianie zmian. Tematy te zostaną również omówione na Międzynarodowym Festiwalu Kuchni Śródziemnomorskiej, który odbędzie się między Areną, a dzielnicą San Salvario w Turynie podczas Terra Madre Salone del Gusto. 

Do tej pory aż 600 młodych delegatów z około 100 różnych krajów zarezerwowało lot do Turynu, a wielu innych dołączy w najbliższych tygodniach. Dziesięciu delegatów młodzieży zdecydowało się wyruszyć w niesamowitą podróż pod nazwą Giro di SFYN, nazwaną tak od słynnej wycieczki rowerowej po Włoszech. Opuszczą Holandię rowerami 7 września i przejadą przez 9 krajów w ciągu 11 dni na trasie o długości 1.250 km, aby dotrzeć do Turynu na Terra Madre Salone del Gusto. Podczas drogi zatrzymają się, by odwiedzić lokalnych producentów i członków sieci, szerząc dobrą, czystą i uczciwą filozofię.

 

———————

Biuro prasowe Terra Madre Salone del Gusto 2018

Slow Food, +39 329 83 212 85 internationalpress@slowfood.it

Twitter: @SlowFoodPress

Region Piemontu, +39 011 432 2549 – donatella.actis@regione.piemonte.it

Miasto Turyn, +39 011 011 21976 – +39 342 1100131 luca.pasquaretta@comune.torino.it