Warto przeczytać! Część I – Na słodko

Opublikowano: 13-02-2018

Na polskim rynku księgarskim mamy prawdziwy urodzaj książek kucharskich. W zasięgu ręki są tłumaczenia najlepszych szefów kuchni na świecie, pozycje poradnikowe, inspiracyjne, podsumowania, a także przepisy i przewodniki po kulinariach regionalnych. Swoje książki kucharskie piszą już wszyscy: amatorzy, tak zwane gwiazdy i na szczęście nasi fantastyczni szefowie kuchni. Piszemy o nich osobno przy okazji premier, a tymczasem wprowadzamy do Newsgastro.pl cykl „Warto przeczytać”. Będziemy przedstawiać kolejne pozycje, do których warto wg nas zajrzeć. Dzisiaj część I – Na słodko.

Tajniki czekolady. Przepisy, wskazówki i techniki nagradzanego mistrza cukiernictwa, Mark Tilling 

To czwarta książka znanego w branży mistrza cukiernictwa. Mark Tilling jest zwycięzcą pierwszej serii Bake Off: Creme de la Creme stacji BBC2. Dwukrotnie został też laureatem zawodów UK Chocolate Masters. W Tajnikach czekolady opisuje szczegółowo proces powstawania czekolady na wszystkich jej etapach. Przede wszystkim jednak prezentuje bardzo ciekawe przepisy na różnorodne słodkości. To idealna pozycja dla początkujących, ponieważ autor pamięta, by dokładnie określić listę potrzebnych sprzętów i produktów. Same przepisy nie są zaś skomplikowane, a efekt mobilizująco spektakularny. 

Słodka kuchnia roślinna, Ida Kulawik, Kinga Błaszczyk-Wójcicka 

Doskonała pozycja dla osób, które mają apetyt na słodycze bogate w błonnik, zdrowe tłuszcze, białko, witaminy, minerały i przeciwutleniacze. W książce można znaleźć ciekawe przepisy na wypieki, ciasta na zimno, batoniki, pralinki, a nawet lody. Wszystko wyłącznie na bazie roślin: orzechów, suszonych owoców, roślin strączkowych, mąk pełnoziarnistych i bezglutenowych. To z całą pewnością dobre rozwiązanie dla wegan, alergików, osób dbających o linię, a także wszystkich, którzy lubią eksperymenty w kuchni. Na słodko – ale zdrowo!

Dekoracyjne ciasteczka do jedzenia, na ozdoby i prezent, Joanna Tołłoczko Syndoman, Piotr Syndoman 

W tej książce znajduje się ponad czterdzieści przepisów na różne smakołyki. Są to między innymi świąteczne pierniczki, rogaliki bogate w nadzienie, fantazyjne serduszka, gwiazdki. Kolejne etapy pracy są opisane i zilustrowane zdjęciami. Autorzy podpowiadają, jak można dodatkowo przyozdobić swoje wypieki i w jaki sposób przechowywać, by zachowały na długo swoją świeżość. Książka sprawdza się na przykład podczas rodzinnego pieczenia wraz z dziećmi, będąc fundamentem pod tworzącą się tradycję. Wypieki sprawdzają się także w formie przyjemnego i smacznego prezentu.

Wypieki, Anneka Manning 

Aż 190 stron, a na nich ponad 100 ciekawych receptur z całego świata. Jest to praca zbiorowa dedykowana początkującym, jak i osobom które mają już doświadczenie w pieczeniu. Ładnie zilustrowane, przystępnie opisane przepisy na różnorodne wypieki, głównie słodkie. Bułeczki z rodzynkami, chałwy, jabłkowe odwracanki, tarty z owocami. Ta książka w biblioteczce będzie inspiracją na wiele lat, ponieważ jest dobrze przygotowanym przewodnikiem po szeroko rozumianym świecie wypieków. Oprócz przepisów, omawia bowiem najważniejsze techniki i sposoby wykonania.