Dlaczego zamykają się najlepsze restauracje na świecie

Opublikowano: 05-07-2018

Międzynarodowa gastronomia wstrzymała oddech, kiedy okazało się, że kilka ekskluzywnych restauracji typu fine-dining zostało zamkniętych lub oficjalnie ogłoszono, że wkrótce to nastąpi. Dla wielu było to wielkie rozczarowanie i smutek, ale również zaskoczenie, skąd taka decyzja. Mowa bowiem o znakomitych i bardzo popularnych restauracjach, które cieszyły się dużym uznaniem gości i krytyków. Okazuje się, że dla niektórych szefów kuchni zamknięcie restauracji jest krokiem w kierunku odkrywania nowych wyzwań i poszerzania horyzontów. Niektórzy pragną wypróbować zupełnie inną kuchnię, inni wybierają kulinarne kierunki, które są bardziej dostosowane do ich osobowości i aspiracji. Wspominało się również o presji ze strony mediów po zdobyciu wyróżnień oraz potrzebę świeżego startu po latach zmagań w jednym miejscu. Szef kuchni Gaggan Anand ogłosił na przykład w 2016 roku, że jego indyjska restauracja, która powstała w 2010 roku, zostanie zamknięta w 2020 roku. Uzasadnił to tym, że: „każda restauracja ma 10-letnie życie. Potem staje się marką.” Natomiast szef kuchni Chiang wyraził chęć powrotu do ojczyzny, aby zagłębić się w swoje korzenie i szkolić nowe pokolenie szefów kuchni w swojej nagrodzonej gwiazdkami Michelin restauracji RAW w Taipei. Te zaskakujące zamknięcia nie są czymś nowym w świecie kulinarnym. Już w 2011 r. światowej sławy restauracja El Bulli, świątynia kuchni molekularnej, której przewodniczył szef kuchni Ferran Adrià w Katalonii, została zamknięta pomimo powszechnej popularności.

Joel Robuchon 

Joel Robuchon – francuska restauracja fine-dingowa w Singapurze, posiadająca trzy gwiazdki Michelin, która należała do znanego szefa kuchni Joela Robuchona została właśnie zamknięta. Pomimo spektakularnego sukcesu. Podobny los spotka niebawem siostrzaną restaurację L’Atelier de Joel Robuchon (Resorts World Sentosa), która ma z kolei dwie gwiazdki Michelin. Rzecznik restauracji powiedział: „Dwie restauracje Joela Robuchona osiągnęły siedem lat doskonałości kulinarnej. Ich zespoły ciężko pracowały i są dumne ze swych osiągnięć”. Dodał też, że legendarny francuski szef kuchni, który ma ponad 25 restauracji w 13 miastach na całym świecie, chce zachować swoją obecność w Singapurze. W najbliższym czasie ma zostać ogłoszone, gdzie powstaną nowe restauracje. Wychodzi zatem na to, że powodem zamknięcia obu lokali jest osiągnięcie szczytu możliwości i apetyt na zaczynanie zupełnie od nowa w nowym miejscu. 

Restauracja Andre 

Najsłynniejsza restauracja w Singapurze, jaką jest restauracja Andre, została zamknięta w lutym tego roku, po ośmiu latach spektakularnych sukcesów. Swoją sławę zawdzięczała znakomitej kuchni francuskiej, za którą otrzymywała liczne nagrody, włącznie z dwiema gwiazdkami Michelin w 2017 roku. Podczas pożegnalnego spotkania z udziałem pracowników, przyjaciół i mediów, szef kuchni Andre Chiang powiedział: „Co 10 lat chcę wprowadzić pewne zmiany. Restauracja Andre świetnie pracuje, ale nie wydaje mi się, żeby to była jedyna rzecz, którą mogę zrobić. Chcę zakończyć to arcydzieło i przejść do stworzenia kolejnego”. Nowa restauracja ma reprezentować zupełnie nową kategorię, a szef kuchni Chiang wciąż pracuje po 14 godzin dziennie przy tym i kolejnych trzech projektach. Mówi o sobie: „Widzę siebie jako kuratora, który wydobywa DNA z każdej kuchni i tworzy atmosferę, która pasuje do tej przestrzeni…”. I w tym przypadku zatem powodem zamknięcia doskonale prosperującej restauracji jest potrzeba zmiany i stawianie sobie kolejnych wyzwań. 

Credit- Nieve Photography

Le Mout 

Tajwan pożegna się z Le Mout, francuską restauracją w Taichung, która w grudniu tego roku – w 10 rocznicę działalności – pożegna się tajwańską sceną kulinarną. Szefowa kuchni Lanshu Chen słynie z francuskiej kuchni, która jest nasycona subtelnymi tajwańskimi wpływami. Jest uważana za jedną z najlepszych kobiet – kucharzy w Azji i została nazwana „Kobietą roku” w 2016 roku przez francuską grupę hotelarską Relais & Châteaux. W poście na Facebooku opublikowała zapowiedź zamknięcia: „W ciągu ostatniej dekady Le Mout przetrwał wiele zmian; zyskał mocne poparcie, ale także był przedmiotem debaty. Zdecydowałem, że jeśli chodzi o gotowanie i składniki, powinno to odzwierciedlać moją osobowość”. Ujawnia też, że nie jest zadowolona z interakcji z opinią publiczną i zajmowania się public relations i po wielu refleksjach zdaje sobie sprawę, że nie ma ambicji „podbicia świata”. Odrzuciła kilka zaproszeń wzięcia udziału w zagranicznych kulinarnych wydarzeniach i postanowiła po długim zastanowieniu zamknąć Le Mout. Co zatem tym razem było przyczyną? Generalizując, można powiedzieć, że zderzenie z rzeczywistością i prawdziwa chęć zajęcia się po prostu gotowaniem. 

Chef Lanshu Chen of Le Mout initially set out to be a pastry chef but she fell in love with French cooking while studying at Le Cordon Bleu in Paris.

Hertog Jan 

Belgijska restauracja Hertog Jan z trzema  gwiazdkami Michelin zamknie się w grudniu 2018 roku po 13 latach efektywnej działalności. Za sukcesem stoi dynamiczny duet: szef kuchni Gert De Mangeleer i sommelier Joachim Boudens, którzy w wydanym oświadczeniu powiedzieli: „Naszym największym marzeniem zawsze było zatrzymanie się z Hertogem Janem na szczycie naszej kariery […] To nie jest tak, że wycofujemy się z najlepszej gastronomii. Wręcz przeciwnie, chcemy nadal robić to, co zawsze robiliśmy, ale na jeszcze wyższym poziomie. Jesteśmy pełni świeżych i nowych pomysłów z dużą kreatywnością”. W ich planach jest między innymi rozwój ich innej restauracji L.E.S.S. (Love. Eat. Share. Smile) by Hertog Jan. Panowie stawiają zatem na zmiany w życiu i wytężoną pracę nad kolejnym projektem. 

https://guide.michelin.com/sg/features/fine-dining-restaurants-closing-down-2018/news