Eleven Madison Park – bezdyskusyjnie najlepsza!

Opublikowano: 05-01-2018

Zająć pierwsze miejsce na prestiżowej liście The World’s 50 Best Restaurants to marzenie chyba wszystkich restauracji na świecie. W roku 2017 spełniła je nowojorska Eleven Madison Park.

Jak każdego roku, tak i w 2017 świat dowiedział się, która restauracja została uznana za najlepszą na świecie. Decyzją 1000-osobowej komisji, w skład której wchodzą znamienite nazwiska w branży: autorzy książek, wybitni szefowie kuchni, krytycy, ten zaszczytny tytuł otrzymała Eleven Madison Park z Nowego Jorku. Ameryka czekała aż trzynaście lat na tak wysokie wyróżnienie.

Za sukcesem lokalu stoi pochodzący ze Szwajcarii szef kuchni Daniel Humm. W gastronomii pracuje od 14 roku życia, a swoją pierwszą gwiazdę Michelin otrzymał jako bardzo młody, zaledwie 24-letni kucharz. Jego kuchnia w Eleven Madison Park określana bywa przez ekspertów jako „nowoczesna europejska z nowojorskim twistem” i jakkolwiek to tłumaczyć – zdjęcia oferowanych przez restaurację dań, jakie można zobaczyć w sieci, wywołują słuszne uznanie i niemały zachwyt. Restaurację od 2011 roku Daniel Humm prowadzi wraz z restauratorem Willem Guidara. Na swojej prostej, wręcz ascetycznej stronie internetowej informują, że serwują sezonowe menu degustacyjne, czerpiąc inspirację z lokalnej kultury, historii i składników. Aby przekonać się o ich kunszcie należy zarezerwować stolik ze sporym wyprzedzeniem, a podczas wizyty serwowane jest od ośmiu do dziesięciu dań. 

Restauracja posiada oczywiście inne, równie prestiżowe wyróżnienia. Są to przede wszystkim trzy gwiazdki Michelin oraz cztery gwiazdki w New York Timesie. Media z całego świata opisują wybitne menu, często wspominając o doskonałej kaczce, pieczonej i podawanej na wiele, fantazyjnych sposobów. Jednakże cechą charakterystyczną miejsca jest kultowa już gościnność, która porównywana jest do artystycznej wręcz sztuki. Właściciele oraz ich zespół wkładają wiele serca, by ich goście czuli się w restauracji wyjątkowo, a wizytę zapamiętali na lata. I choć podkreśla się wysokie koszty degustacji i koniczność zapłacenia za nią z góry – chętnych nie brakuje, a Eleven Madison Park najpewniej i w 2018 roku pojawi się a liście 50 najlepszych restauracji świata.

Źródło:

https://www.elevenmadisonpark.com

http://www.theworlds50best.com/The-List-2017/1-10/Eleven-Madison-Park.html

https://www.nytimes.com/2015/03/18/dining/restaurant-review-eleven-madison-park-in-midtown-south.html?_r=0

https://www.viamichelin.com/web/Restaurant/New_York-10010-Eleven_Madison_Park-68335-41102