Na Święta gotuj wspólnie z rodziną!

Opublikowano: 17-12-2009

414659_christmas_tree2.jpg 

Każdego roku wiele osób zaczyna poszukiwania przepisów tradycyjnych dań wigilijnych. Aby zapobiec nerwowym nastrojom przychodzimy z pomocą naszym czytelnikom. Zebraliśmy wszystkie najlepsze dania wigilijne w jednym miejscu.  Nie są wymyślne lecz zwykłe, tradycyjne. Jest jeszcze czas na skompletowanie produktów. Oczywiście namawiamy na wspólne rodzinne gotowanie!!

Cóż… nam zostaje tylko trzymać kciuki za powodzenie w kulinarnych poczynaniach. Smile

 

343762_baccate_2.jpg

Pierogi z kapustą i grzybami

Farsz: kapusta kiszona, suszone grzyby, masło, cebula, olej, jajo, sól, pieprz, liść, ziele.

Ciasto: mąka, sól, woda, jaja

Kapustę, jeżeli jest bardzo kwaśna wypłukać. Gotować około pół godziny w małej ilości wody z dodatkiem listka laurowego i ziela. Odcedzić i dobrze odcisnąć. Grzyby wypłukać, gotować do miękkości tj. około pół godziny. Łyżką cedzakową wyjąć grzyby z wywaru. Z wywaru można zrobić zupę grzybową. Grzyby i kapustę zemleć w maszynce. Cebulę drobno pokroić. Przesmażyć na oleju lub maśle. Dodać zmieloną kapustę z grzybami i jedno jajko. Smażyć mieszając kilka minut. Dodać pieprz i sól do smaku. Wystudzić. Dodać trzy całe jaja i dokładnie wymieszać. Wyrabiamy ciasto. Rozwałkowujemy je i wycinamy szklanką krążki. Na każdym krążku układamy farsz, zakładamy brzegi ciasta i dociskamy. Gotowe już pierogi gotujemy we wrzącej wodzie 3 minuty.


942874_carp_in_bath.jpg

Karp po Żydowsku

1 kg oczyszczonej ryby, 1 kg cebuli,10 dag rodzynek, 10 dag migdałów i orzechów.

Cebulę pokroić w talarki, zalać wodą (tak, aby przykryć cebulę) i gotować do miękkości, włożyć głowy z ryb i obgotowywać na bardzo małym ogniu (około 10-15 minut). Usunąć głowy. Orzechy i migdały posiekać w paseczki, wrzucić do cebuli razem z rodzynkami. Wyczyszczoną rybę pokroić w dzwonka i włożyć do cebuli. Gotować na małym ogniu 10-15 minut. Ugotowane dzwonka wyłożyć na półmisek i zalać cebulą z bakaliami. Postawić w chłodnym miejscu do stężenia.


Kluski z makiem

Masa makowa:

25 dag maku,

cukier lub miód, wanilia, skórka cytrynowa.

Ciasto: 30-35 dag mąki, sól, 1 jajo, 3/4 szklanki wody, 3 dag masła lub margaryny.

Mak sparzyć i trzymać na ogniu pod przykryciem tak długo, aż da się rozcierać w palcach. Odcedzić przez gęste sito, dokładnie osączyć, zemleć w maszynce z gęstą siatką. Dodać do smaku cukier lub miód, wanilię, skórkę cytrynową i ewentualnie 2-3 dag rodzynków. Zagnieść twarde ciasto, rozwałkować, lekko przesuszyć, podsypać mąką, pokroić kluski. Ugotować we wrzącej, osolonej wodzie, odcedzić, przelać gorącą wodą, osączyć. Kluski wymieszać z masłem i makiem. Wyłożyć na ogrzany półmisek.


Kapusta z grzybami

3/4 kg kiszonej kapusty, garść suszonych grzybów,

1 cebula, masło, trochę mąki, cukier, kminek, suszone śliwki.

3/4 kg kiszonej kapusty (jeżeli bardzo kwaśna – lekko przepłukać) włożyć do garnka, dodać kilka suszonych grzybów wypłukanych w ciepłej wodzie . Gdy grzyby będą miękkie, wyjąć kapustę i poszatkować. 1 cebulę zeszklić na łyżce masła lub oleju, zasmażyć z 1 łyżką mąki i wymieszać z kapustą. Dodać grzyby, doprawić do smaku cukrem i kminkiem. Można dodać kilka suszonych śliwek bez pestek, namoczonych, ugotowanych i pokrojonych w paseczki. Dusić wszystko jeszcze kilka minut. 

 

Kiszenie buraków:

1/2 kg buraków ćwikłowych,

1 litr wody, przegotowanej i ostudzonej,

skórka razowego chleba,

szczypta soli.

Buraki obieramy i kroimy w plasterki. Układamy w kamiennym garnku lub szklanym słoju.

Zalewamy je ostudzoną wodą osoloną szczyptą soli . Na wierzch kładziemy skórkę razowego chleba. Pojemnik przykrywamy ściereczką lub gazą. Odstawiamy w ciepłe miejsce na 3-4 dni. Jeśli na powierzchni płynu zobaczymy zbierającą się pianę – usuwamy ją starannie.

Po tym czasie zlewamy płyn do czystych butelek lub słoików, które starannie zamykamy. Przechowujemy w chłodnym miejscu do czasu użycia.

Barszcz wigilijny

1 kg buraków, włoszczyzna, kilka suszonych grzybów, sok z cytryny, sól, pieprz czarny.

Grzyby ugotować, wyjąć z wywaru. W tym samym wywarze ugotować włoszczyznę, następnie wszystko ostudzić. Grzyby i włoszczyznę umyć. Oddzielnie ugotować pokrojone buraki. Dodać sól i sok z cytryny, odcedzić. Później połączyć wywary i przyprawić. Dolać zakwasu z buraków. Podawać z dodatkiem jajka lub uszkami wigilijnymi.

710542_pasta_making.jpg

Uszka

Ciasto na pierogi: 1kg mąki, 2 jajka, trochę ciepłego mleka, 4 dkg masła, sól.

Nadzienie: 10 dkg suszonych grzybów, 1 cebula, 1 jajo, sól, pieprz.

Mąkę wymieszać z jajkiem, solą i wodą, wyrobić niezbyt twarde ciasto. Rozwałkować, pokroić w kwadraty (ok.4 x 4 cm), nakładać nadzienie. Zlepiać w trójkąty. Grzyby namoczyć, ugotować, odcedzić, przepuścić przez maszynkę (wywar można zużyć do zupy lub sosu). Cebulę pokroić w drobną kostkę i podsmażyć na tłuszczu na złoty kolor, dodać grzyby, ostudzić. Następnie wbić do grzybów jajko i dobrze wymieszać, doprawić solą i pieprzem. Uszka gotować we wrzącej, osolonej wodzie. Po wyjęciu układać na półmisku i polewać masłem, aby się nie posklejały.

590418_food.jpg

Zupa grzybowa

Grzyby starannie opłukujemy. Zalewamy zimą wodą na kilka godzin (można na noc). Potem grzyby gotujemy w 2 litrach wody z cebulą i pieprzem prawie do miękkości. Dodajemy włoszczyznę i gotujemy pół godziny. Przelewamy zupę przez sito. Solimy. Można zaostrzyć smak sokiem cytryny. Do śmietany, mieszając, wlewamy kilka łyżek gorącej zupy, a następnie, również mieszając, śmietanę do garnka z zupą. Kapelusze grzybów kroimy w paseczki, podajemy oddzielnie. Zupa grzybowa jest najlepsza ze zrobionymi w domu łazankami lub makaronem.


Wigilijny kompot z suszonych owoców

Śliwki kalifornijskie, figi, gruszki, jabłka, morele, cukier, cytryna, czerwone wino.

Śliwki, figi i morele płuczemy, wkładamy do oddzielnych naczyń i zalewamy zimną, przegotowaną wodą. Moczymy je przez całą noc. Natomiast jabłka, gruszki można namoczyć na kilka godzin wcześniej. Owoce gotujemy oddzielnie. Śliwki tylko gotujemy z dodatkiem cukru, a figi i morele gotujemy z dodatkiem cukru, soku i skórki z cytryny przez 5 minut. Jabłka i gruszki gotujemy także z cukrem, ale przez 15 minut. Po ugotowaniu owoców, łączymy je, schładzamy i dodajemy do tego wino.

1200809_cheesecake.jpg

Sernik wigilijny 

Ciasto kruche: 30 dag mąki,15 dag masła, 7 dag cukru pudru, 2 żółtka. Składniki sera: 12 dag cukru, 20 dag masła, 50 dag sera tłustego, niekwaśnego, 1/4 laski wanilii, 15 dag skórki pomarańczowej, 4 żółtka, 5 białek (piana), 1 dag mąki ziemniaczanej.

Sporządzić ciasto kruche: mąkę przesiać, posiekać z masłem, wymieszać z cukrem i zagnieść ciasto z żółtkami. Z ciasta wywałkować 2 krążki, jednym wyłożyć tortownicę, upiec na jasnozłoty kolor. Przyrządzić ser: ser przetrzeć przez sito, utrzeć masło, do masła dodać po jednym żółtku, cukier, ucierać starannie, do masy dodać ser i mąkę ziemniaczaną i ucierać 10 minut, na końcu dodać drobno pokrajaną skórkę pomarańczową i wanilię utartą, mąkę ziemniaczaną uważnie odważyć, aby jej nie włożyć za dużo, ubić białka na pianę, wymieszać z serem. Na upieczone ciasto wyłożyć ser, rozsmarować, wyrównać, przykryć drugim krążkiem z surowego ciasta, pokłuć i wstawić do dobrze ogrzanego piekarnika. Piec godzinę. Po ostygnięciu można polukrować lub posypać, dopóki gorące, cukrem i wanilią.


tradycyjna Kutia

20 dag łuskanej pszenicy, 15 dag maku niebieskiego, 1/4 l miodu, 1/4 l śmietanki , bakalie: rodzynki, skórka pomarańczowa, figi, daktyle, migdały, orzechy włoskie, orzechy laskowe.

Pszenicę przebrać, opłukać i gotować tak jak ryż na sypko (na jedną szklankę pszenicy dwie szklanki wody). Mak sparzyć wrzącą wodą, osączyć i dwukrotnie zmielić. Orzechy i migdały pokroić w cieniutkie paseczki; figi, daktyle i skórkę pomarańczową pokroić na drobną kosteczkę. Wymieszać bakalie, pszenicę oraz zmielony mak dodając miód i słodką śmietankę.


695778_poppy-seed_cake.jpg

Pyszny Makowiec

50 dag maku, 30 dag cukru, 5 dag masła, 2 białka, cukier waniliowy, olejek cytrynowy, olejek migdałowy, 0,5 l mleka, bakalie: rodzynki, skórka pomarańczowa, figi, daktyle.

Ciasto drożdżowe wyrabiamy wg podstawowego przepisu, gdy wyrośnie w misce dzielimy na dwie części. Jedną z nich wykładamy na stolnicę (dobrze jest podsypać mąką) i delikatnie rozciągamy, a następnie wałkujemy starając się nadać mu kształt prostokąta tak, aby dłuższy bok odpowiadał długości prostokątnej formy. Blachę smarujemy tłuszczem. Mak sparzyć wrzącą wodą, osączyć, a następnie dwukrotnie zmielić. Przełożyć do rondla na rozpuszczone masło. Dodać cukier, olejki smakowe, drobno skrojone bakalie. Smażyć 10-15 minut ciągle mieszając. Ubić pianę z białek na sztywno i wymieszać z makiem, całość ostudzić. Nastepnie zwijamy makowiec. W tym celu na rozwałkowane ciasto wykładamy przygotowany mak rozsmarowując go tak, aby zostawić około 1,5 do 2 cm wolnego ciasta wokół wszystkich brzegów. Chwytamy za rogi dłuższego brzegu i zwijamy w rulon. Gdy zawiniemy makowiec, zewnętrzne brzegi rulonu lekko zaciskamy wkładamy do formy. Zostawiamy ciasto do wyrośnięcia, pieczemy w piekarniku uprzednio nagrzanym do wysokości 180-200 °C.

Nasi drodzy czytelnicy zyczymy Wam owocnego gotowania, radosci  poznawaniu kulinarnego świata. Smacznego życia.

Redakcja NewsGastro.pl

225027_santa_claus__papai_noel.jpg