Targi Mazury HoReCa 2017 zakończone!

Opublikowano: 28-04-2017

Zakończyły się targi Mazury HoReCa 2017. W dniach 25-26.04.2017 w Expo Mazury w Ostródzie było smacznie, emocjonująco, a pod kątem biznesowym – owocnie.

Zmagania kulinarne

Sercem targów była strefa konkursowa, gdzie w ciągu dwóch dni w konkursach kulinarnych zmierzyli się profesjonaliści i uczniowie szkół gastronomicznych. Pierwszego dnia rano odbył się konkurs na kreatywny deser lodowy Zielona Budka Master Challenge dla uczniów, w którym nagrodzeni zostali:

  • Kacper Serafińczuk z ZS Gastronomiczno-Hotelarskich w Gdańsku (I miejsce, 3 000 zł),
  • Olga Kowalska z ZS Gastronomicznych im. Febronii Gajewskiej-Karamać w Gorzowie Wielkopolskim (II miejsce, 2 000 zł),
  • Magdalena Wypych z ZS Gastronomicznych we Wrocławiu, Technikum nr 9 (III miejsce, 1 000 zł).

IMG_3850

Tego samego dnia po południu w konkursie „Gęsina w Restauracji” walczyli profesjonalni kucharze. Tytuł obroniła Restauracja Oranżeria z Rzeszowa, której przedstawiciele – Bartłomiej Wrona i Jakub Rusinek – zwyciężyli w pierwszej edycji konkursu w 2016 roku. Na drugim i trzecim miejscu podium znaleźli się: Restauracja Pizzeria Italiana z Olsztyna (Grzegorz Gręda, Michał Masłowski) oraz Restauracja pod Jabłoniami z Augustowa (Bartosz Łukaszewski, Kamil Paszkowski). Jury postanowiło również przyznać specjalne wyróżnienie dla Restauracji Enjoy z Poznania, reprezentowanej przez Bartłomieja Figlerowicza i Michała Kowalskiego.

IMG_2780

Drugiego dnia targów – 26.04 – odbyły się konkursy „Drób na Polskim Stole” (dla uczniów szkół gastronomicznych) oraz „Zielona Budka Master Challenge” dla profesjonalistów. Najlepsze danie z kaczki w konkursie „Drób na Polskim Stole” przygotował Kamil Piotrowski z ZS Gastronomicznych w Łodzi. Drugie i trzecie miejsce zajęli reprezentanci jednej szkoły – Technikum Gastronomiczno-Hotelarskiego nr 1 z Warszawy; Łukasz Floriańczyk (II miejsce) i Grzegorz Zych (III miejsce).

W konkursie „Zielona Budka Master Challenge” dla profesjonalistów nagrody, medale i puchary powędrowały do:

  • Mariusza Burrity, Cukiernia Sowa Bydgoszcz (1. miejsce, 10 000 zł),
  • Marka Bieńkowskiego, Airport Hotel Okęcie Warszawa (2. miejsce, 2 000 zł),
  • Ewy Rządkowskiej, Czekolada Cafe Warszawa (3. miejsce, 1000 zł).

IMG_4411

Konkursy kulinarne i targi nie mogłyby się odbyć bez wsparcia sponsorów: firm Zielona Budka, Debic, Gastro Magic Service, Sokołów, Iławskiego Stowarzyszenia Producentów Gęsi i Krajowego Związku Producentów Rolnych – Izby Gospodarczej.

Promocja mięsa drobiowego i młodych talentów kulinarnych

Dzięki Krystynie Ziejewskiej oraz Krajowemu Związkowi Grup Producentów Rolnych – Izbie Gospodarczej i Iławskiemu Stowarzyszeniu Gęsi, którym przewodniczy, możliwe były zarówno spotkania młodych adeptów sztuki kulinarnej z mistrzami, jak i konkursy drobiowe dla uczniów szkół gastronomicznych sfinansowane z Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego. Podczas Mazury HoReCa mięso drobiowe (zwłaszcza gęsie i kacze – mocno związane także z regionem warmińsko-mazurskim) było szeroko promowane na wielu frontach. Odbyły się m. in. warsztaty kulinarne dla dzieci na stoisku Gęsiej Chaty.

IMG_4190

Spotkania biznesowe

Przez dwa dni targów Mazury HoReCa zarówno na stoiskach, jak i w strefie biznesu odbywały się spotkania pomiędzy wystawcami i profesjonalnymi kupującymi w ramach Programu Hosted Buyers. Profesjonalni kupujący (Hosted Buyers) reprezentowali obiekty gastronomiczne i hotelarskie z całej Polski (m. in. z Warszawy, Jastrzębiej Góry, Torunia, Poznania, Wrocławia, Lublina, Gdańska), w dużej mierze także z regionu warmińsko-mazurskiego (m. in. Olsztyn, Ostróda, Augustów, Mława, Ryn, Miłomłyn, Pisz, Frombork).

Pokazy kulinarne

Prężnie działała Strefa Smarten PR, gdzie można było podziwiać pokazy kulinarne w formule live cooking. Przez dwa dni obejrzeliśmy pokazy Patryka Dziamskiego, Łukasza Konika, Tomasza Purola, Mariusza Pieterwasa, Ernesta Jagodzińskiego, Jarosława Walczyka.

IMG_3032

Szefowie kuchni

Karol Okrasa, prowadzący targi Mazury HoReCa, zadekretował przeniesienie kulinarnej stolicy Polski do Ostródy w dniach 25-26.04. I rzeczywiście – w Expo Mazury pojawili się najlepsi przedstawiciele branży HoReCa, cukierniczej i piekarskiej (90 wystawców), managerowie i właściciele hoteli i restauracji, znani szefowie kuchni. Oprócz Karola Okrasy i kucharzy prowadzących pokazy kulinarne można było też spotkać m. in. Kurta Schellera, Monikę Ignaciuk, Łukasza Fularę, Tomasza Dekera, Mariusza Gachewicza, Tomasza Oszczyka. Większość z nich zasiadała w składach jurorskich konkursów kulinarnych.

IMG_2881

Organizatorzy dziękują Patronom Honorowym i Merytorycznym, Sponsorom, Partnerom, Patronom Medialnym, wystawcom i wszystkim tym, którzy odwiedzili targi Mazury HoReCa 2017.

Szczegóły wydarzenia można znaleźć na: www.mazuryhoreca.pl oraz https://www.facebook.com/MazuryHoReCa/