Warszawscy sommelierzy najlepsi na Ferment Show

Opublikowano: 05-12-2018

Trzy zespoły sommelierów ze Stowarzyszenia Sommelierów Polskich obsługiwały Ferment Show – galową kolację, którą zorganizowały 1 grudnia magazyn Ferment i Winicjatywa w warszawskim Pałacu Sobańskich. Zespoły z Warszawy, Trójmiasta i Poznania rywalizowały w plebiscycie na najtrafniej dobrane do dań wino. W głosowaniu przeprowadzonym wśród gości kolacji wygrał zespół z Warszawy pod wodzą Kajetana Zalewskiego w składzie: Jerry di Gregorio, Mateusz Podgórski i Rafał Borys. Drugie miejsce zajęła ekipa z Trójmiasta, a tylko jeden głos mniej dostali sommelierzy z Poznania.  

Pięciodaniową kolację na 100 osób przygotowali czołowi szefowie kuchni młodego pokolenia: Piotr Hadula (SPOT, Poznań), Flawia Borawska (Opasły Tom, Warszawa), Jakub Hamankiewicz (Affogato, Łódź), Przemysław Błaszczyk (Mañana / Novo, Katowice) i Daniel Zawalich (Amber Room). Wino do każdego dania z wyjątkiem deseru dobierał każdy z trzech zespołów sommelierskich, goście mieli więc okazję czterokrotnie porównać zaproponowane połączenia i wybrać najlepsze, głosując na przygotowanych formularzach po zakończeniu kolacji. Najwięcej głosów otrzymało połączenie Rieslinga 2017 z Winnicy Turnau, zaproponowane przez ekipę warszawską, z kopytkami dyniowymi z serowym sosem, koperkiem i amaretti, autorstwa Flavii Borawskiej.   

Koordynatorem sommelierów podczas gali był Dawid Sojka. Wszystkie ekipy zebrały doskonałe recenzje od gości i organizatorów kolacji za bezbłędny serwis i profesjonalizm. 

Pełny skład zespołów sommelierskich na Ferment Show:

Warszawa:

Kajetan Zalewski (head grupy), AleWino

Jerry di Gregorio

Mateusz Podgórski, Hotel Bonifacio 

Rafał Borys

Trójmiasto:

Tomasz Kalenik (head grupy), Winers

Robert Komosa, Mondovino

Łukasz Chwojnicki, Sztuczka

Marcin Łysakowski, ThaiThai 

Poznań:

Marcin Krzystolik (head grupy), Cucina 88 CityPark

Arkadiusz Kurowski 

Łukasz Giżelski, PPW

Krzysztof Królczyk, Winobramie