Dane liczbowe dotyczące wody

Opublikowano: 23-03-2010

22 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Wody. To dobra okazja by uzmysłowić sobie jak wygląda ogólna sytuacja wodno-sanitarna na świecie.

1191367_waterdrop_1.jpg

Raporty ONZ na temat realizacji Milenijnych Celów Rozwoju dowodzą, że jakkolwiek następuje niewielka poprawa zaopatrzenia ludności w wodę i urządzenia sanitarne, to postęp jest bardzo powolny. 2,5 miliarda ludzi na świecie nie może korzystać z nawet najprostszych toalet, ani tym bardziej kanalizacji. 884 miliony ludzi jest pozbawionych dostępu do bezpiecznych źródeł wody. 84% z nich to mieszkańcy wsi.

Najgorsza jest sytuacja w Afryce Subsaharyjskiej: jedynie 5% ludności wiejskiej ma połączenie z siecią wodociągową. Ponad połowa z nich (54%) nie ma też dostępu do innych bezpiecznych dla zdrowia źródeł wody (np. odpowiednio zabezpieczonych studni).

idhna_prace.jpg woda_afryka001.jpg

•    Mimo, że zbiorniki wodne zajmują 71% powierzchni globu, jedynie 2,5% światowych zasobów wody to woda słodka, a mniej niż 1% to woda pitna.

•    Według danych Światowej Organizacji Zdrowia i UNICEF (WHO/UNICEF JMP 2008) około 884 milionów ludzi nie ma dostępu do bezpiecznych źródeł wody. Oznacza to w przybliżeniu, że co ósmy mieszkaniec Ziemi cierpi z powodu pragnienia i chorób wywołanych spożywaniem zanieczyszczonej wody. Jedynie 3% z nich żyje w Europie; 53% pochodzi z Azji, 38% z Afryki.

 woda_afryka004.jpg woda_afryka002.jpg    

•    Według szacunków WHO, około 4 tysiące dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunki. Oznacza to, że statystycznie co 20 sekund umiera 1 dziecko. W skali roku jest to 1 milion 460 tysięcy dzieci – w większości poniżej piątego roku życia.

woda_afryka003.jpg

•    Ponad 2,2 miliona ludzi umiera co roku na choroby powstałe w wyniku picia zanieczyszczonej wody i złych warunków sanitarnych.  Samo tylko uzdatnianie wody w punktach poboru mogłoby zmniejszyć tę liczbę aż o 39%. (ONZ, 2003: Raport o Gospodarce Wodnej na Świecie – World Water Development Report – WWDR)

•    Również choroby roznoszone przez wodę zbierają obfite żniwo: każdego roku, około miliona ludzi umiera na malarię, a ponad 200 milionów cierpi na schistostomatozę, znaną również jako bilharcjozę (Tamże).

•    Szacunki UNICEFu z 2008 r. wskazują, że około 130 milionów ludzi na świecie jest narażonych na spożywanie wody zawierającej dawki arszeniku przekraczające  dopuszczalne normy ustanowione przez Światową Organizację Zdrowia (czyli 10 µg/l).

•    Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje, że dziecko urodzone w kraju rozwiniętym konsumuje 30-50 razy więcej wody niż dziecko, które przyszło na świat w kraju rozwijającym się (ONZ, 2003: Raport o Gospodarce Wodnej na Świecie

•    Przeciętne normy dziennego zużycia wody na jednego mieszkańca w gospodarstwach domowych w Polsce (wg Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 14 stycznia 2002 r.) to od 30 litrów (w przypadku wodociągu bez ubikacji i łazienki (brak kanalizacji) czy poboru wody ze zdroju podwórzowego lub ulicznego) do 160 litrów (w mieszkaniu wyposażonym w wodociąg, ubikację, łazienkę oraz dostawę ciepłej wody z elektrociepłowni, kotłowni osiedlowej lub blokowej)

•    Średnie dzienne zużycie wody przypadające na jednego Palestyńczyka wynosi 50 litrów.

•    18% populacji Afryki Subsaharyjskiej korzysta ze źródeł wody, które są oddalone od ich domostw o ponad 30 minut drogi (WHO, 2008)

1179776_washing_hands.jpg•    Mycie zębów przy zakręconym kranie i płukanie ich wodą w kubku zamiast pod bieżącą wodą to zużycie tylko 0,5 litra zamiast 16 litrów. Napełnienie wanny pochłania około 180 litrów wody podczas gdy każda minuta prysznica to zużycie około 10 litrów wody. Nieszczelna bateria lub zawór z którego wycieka 1 kropla wody na sekundę powoduje ubytek 168 litrów na dobę czyli ponad 61 m3 na rok. (za: www.archipelag.pl/abc-oszczedzania-wody).

•    Każdego dnia do światowych zasobów wody trafiają 2 miliony ton zanieczyszczeń. Jeden litr ścieków zanieczyszcza około ośmiu litrów czystej wody. Szacuje się, że ilość zanieczyszczonej wody na świecie wynosi 12,00 km3. To więcej niż łączna ilość wody z dziesięciu największych dorzeczy świata (ONZ, 2003: Raport o Gospodarce Wodnej na Świecie).

•    W ciągu najbliższych 20 lat, przeciętna ilość wody przypadająca na jednego mieszkańca globu zmniejszy się o 1/3. Według najbardziej pesymistycznych prognoz, do roku 2050, 7 miliardów ludzi w 60 krajach będzie cierpieć z powodu niedoboru wody. Według optymistycznych prognoz, będą to 2 miliardy w 48 krajach. Wynik zależy od takich czynników jak wzrost populacji i czynników politycznych (Tamże).

pah_pomoz.jpg

Żródło: PAH/ mat.pras.