Chorwacja kraina słońca i winorośli

Opublikowano: 19-01-2010

image00123.jpg 

Chorwackie wina, chociaż dobrze znane i cenione na całym świecie, w Polsce są niestety prawie nieznane, a w detalicznej i hurtowej sprzedaży – nieosiągalne. Niewiele jest sklepów, w których możemy zasięgnąć informacji o gatunkach chorwackich win, jeszcze mniej specjalistów, którzy mogliby opowiedzieć nam o tym szczególnym winnym regionie Europy. A jest on rzeczywiście niepowtarzalny: łagodny klimat, odpowiednie gleby oraz korzystne położenie geograficzne sprawiają, że wina z Chorwacji konkurować mogą swobodnie z winami francuskimi i włoskimi. Konkurencja tych regionów rozwinęła się już za czasów rzymskich do tego stopnia, że cesarz Domicjan zabronił powiększania powierzchni obsadzonych winoroślą w Istrii i Dalmacji, ponieważ stanowiłoby to zbyt duże zagrożenie dla winiarzy rzymskich!

fot.:Widok na Komižę na wyspie Vis

Chorwacja, szczególnie wybrzeże Adriatyku, jest bardzo popularnym celem wycieczek i miejscem spędzania urlopu przez tysiące polskich turystów każdego roku. Na urlopie mamy okazję spróbować fanatstycznych win, których smak na zawsze zostanie już w naszej pamięci, i których chętnie kosztować będziemy także podczas następnych wakacji.

Chorwacja, w której tradycja winiarska sięga antyku,  podzielona jest na dwie główne krainy – regiony winiarskie: wybrzeże i region klimatu kontynentalnego. Każdy z nich posiada wiele podregionów. Wśród win regionu wybrzeża dominują lokalne gatunki winorośli, przystosowane do lokalnego klimatu i krasowej rzeźby terenu typowej dla tego regionu. Są to szeroko znane i cenione czerwone wina plavac mali i dingač – z rejonu półwyspu Pelješac i wysp Hvar i Brač, babić crni – z okolicy obleganego przez polskich turystow Primoštenu, a także gatunki istriańskie – np. teran. Również białe wina produkuje się z lokalnych gatunków winorośli, a najbardziej znane to malvazija i žlahtina.

Wina kontynentalne są nie mniej interesujące, a pochodzą przede wszystkim ze Sławonii, regionu na wschodzie kraju rozciągającego się wzdłuż Dunaju aż po granicę z Serbią. Jest to słoneczna nizina, poprzecinana niewielkimi pagórkami o korzystnym nachyleniu terenu, w całości prawie pokryta zielonymi nasadzeniami winorośli. Największą część produkownych tu win stanowią białe wina wytrawne, o bogatej strukturze, większej koncentracji alkoholu, o głębokim, aromatycznym smaku. Najbardziej typowe wina tego regionu to: traminac (Gewurztraminer), pinot gris, pinot blanc, sauvignon, chardonnay, rizling (Riesling), oraz najsławniejsza kontynentalna graševina.

image00523.jpg

Historyczne etykiety wina Vugava z wyspy Vis,


Oto niektóre z wybranych przez nas regionów winiarskich  i najlepszych, wyselekcjonowanych win:

1. Wina z regionu wybrzeża

region Dalmacji Środkowej i Południowej, wyspa Vis

Vis to najdalej wysunięta w morze chorwacka wyspa. Ten osamotniony skrawek lądu charakteryzuje się wyjątkowo suchym i gorącym klimatem. Tradycja winiarska sięga tu czasów antycznych, kiedy to Grecy założyli na wyspie kolonię o dźwięcznej nazwie Issa. To z tego właśnie okresu, około 2300 p.n.e.,  pochodzi opinia sławnego Greka Agatarhida (przytoczona przez  greckiego pisarza Ateniusza z Naukratisu) . Ten antyczny pisarz i podróżnik wyraża się o winie z Issy jako najlepszym ze wszystkich gatunków win w ówczesnym świecie.

Najbardziej znaną lokalną odmianą winorośli i symbolem winiarstwa na wyspie VIS jest vugava, która rośnie jedynie tutaj.  Tworzy ona wino o długiej tradycji, o lekkiej strukturze i charakterystycznej złoto-żółtej, miodowej wręcz barwie, czasami wyraźnej kwasowości. Ma pełny smak i często dość wysoką zawartość alkoholu, między 12 – 13,5%, a temperatura serwowania wynosić powinna 10°C. Vugava jest produkowana i butelkowana na wyspie przez kilka większych winiarni oraz prywatne gospodarstwa.

image00323.jpg

winorośl z gatunku vugava
   

 

Inny ceniony produkt z wyspy Vis to wina deserowe prošek, uzyskiwane z winorośli różnych gatunków. W Chorwacji ten typ wina ma status tzw. „wina specjalnego”, który określają specjalne przepisy prawne. Precyzują one sposób postępowania z winoroślą, moszczem i wreszcie z samym winem. Produkcja odbywa się w sposób tradycyjny, bez dodawania cukru, moszczu skoncentrowanego i innych składników, metodą passito – zebrane dojrzałe winogrona suszą się na słońcu około tygodnia przed samą fermentacją.  Pozwala to uzyskiwać wyższą koncetrację cukru. Z powodu ściśle określonych warunków przetwarzania winogron, ilość produkowanego każdego roku wina typu prošek jest ograniczona. Prošek uzyskuje się z różnych gatunków winogron, m.in. maraština i vugava, a także z bardzo znanej dalmatyńskiej winorośli plavac mali.

image007.jpg 

Winorośl z gatunku plavac mali

Plavac mali to najpopularniejszy i najbardziej rozpowszechniony w Dalmacji Środkowej i Południowej gatunek winorośli, w Chorwacji chroniony. Spokrewniony z kanadyjską winoroślą zinfandel oraz włoską primitivo. Nasławniejsze wina produkuje się w winiarniach wokół miejscowości Dingač i Postup, z plantacji rosnących na łagodnych, równomiernie nasłonecznionych wzgórzach półwyspu Pelješac. Wina o wysokiej zawartości alkoholu (do 13%) mają gorzkawą nutę, nieagresywny aromat gatunkowy; są ciemnoczerwonego koloru z modrymi refleksami. Polecane są do cieższych mięs i serów.


image008.jpg

  Winnice na wyspie Korčula, miejscowość Smokvica,


Pošip to inny znany autochtoniczny gatunek winorośli, pochodzący ze słonecznej dalmatyńskiej wyspy Korčuli. Ustna tradycja, dzisiaj potwierdzona także badaniami DNA przeprowadzonymi na Wydziale Agronomii w Uniwersytetu w Zagrzebiu, mówi nam o tym, jak pewnego dnia przed 150 laty jeden z korčulańskich winiarzy przypadkiem natknął się na dzikorosnącą winorośl tego gatunku i postanowił rozpocząć jej hodowlę. Dziś większość win pošip pochodzi z terenów upraw kontrolowanych.

Winogrona z tego gatunku zawierają niespotykanie  dużą koncetrację cukru, dlatego są idealne do produkcji win deserowych, np. typu prošek. Uprawia się je na Korčuli, przede wszystkim w winnicach miejsowości Smokvica.

Wytrawne białe wino pošip charakteryzuje się pełnym smakiem i ciekawym owocowym aromatem z nutami brzoskwini, suszonych fig, miodu i wanilii. Ma żółtawy, klarowny kolor.


image010.jpg

  Wino pošip,

2. Wina z regionu kontynentalnego

Środkowa i wschodnia Chorwacja, o  umiarkowanym klimacie kontynentalnym, charakteryzuje się idealnymi wręcz warunkami do hodowli winorośli i produkcji wina. Sławońskie białe wina od dawna są znane i cenione, a niegdyś – w czasach monarchii austro-węgierskiej,  królowały na wiedeńskim dworze Habsburgów, skąd, z powodu swojej renomy, rozprzestrzeniły się na całą Europę, chętnie pite przede wszystkim przez europejskie klasy wyższe.

Wina kontynentalne pochodzą z kilku głównych regionów: na zachodzie hodowla winorośli koncentruje się wokół miejscowości Kutjevo, na wschodzie natomiast wina najwyższej jakości produkowana są w rejonie Śremu, Đakova, w regonie Baranji, wokół Slavonskiego Brodu.W Sławonii produkuje się przede wszystkim wina uzyskane z winorośli znanych na świecie gatunków, niewiele jest natomiast gatunków autochtonicznych. Najwięksi i najważniejsi producenci to Enjingi, Kauthaker i PPK Kutjevo.

Sławonia to region o wielkim potencjale winiarskim, którego produkcja zwiększa się z roku na rok. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze gatunki win kontynentalnych.

image01123.jpg 

Winnica w okolicy miejscowości Erdut we wschodniej Sławonii,

Graševina (Welschriesling) to najpopularniejszy gatunek winorośli białej w Chorwacji. Wspaniale udaje się w winnicach Sławonii. To wytrawne wino charakteryzuje się miłym, nieagresywnym aromatem, jest koloru zielonawo-żółtego, o smaku naturalnie świeżym, harmonijnym. Produkowana jest przede wszystkich w rejonach Kutjevo, Slavonski Brod, Daruvar, Ilok i Đakovo.

image012.jpg 

Winorośl z gatunku graševina


Chardonnay to doskonale nam znany gatunek białej winorośli pochodzący z Francji, z regionów Burgundii i Szampanii. Z powodu swojej odporności na choroby i pleśń, a także, a nawet przede wszystkim, wspaniałych win, jakie uzyskuje się z winogron tego gatunku, rozprzestrzenił się on po całej Europie, a później także zdobył inne kontynenty. W Chorwacji winnice, w których rośnie chardonnay, znajdują się w centralnej i wschodniej części kraju, przede wszystkim w Sławonii. Aż 37 ze wszystkich produkowanych tu win chardonnay pochodzi z upraw kontrolowanych. Winorośl z tego gatunku doskonale nadaje się do produkcji win musujących, a większość z nich produkowanych jest metodą tradycyjną, podczas której druga fermentacja ma  miejsce już w butelce – metoda ta wymaga szczególnego nakładu pracy.

Chorwackie wina chardonnay zdobywały nagrody na światowych konkursach i wystawach winiarskich, np. we Francji podczas konkursu Chardonnay du Monde.  

image01323.png

Winorośl chardonnay,  

image015.png

Jedna z licznych chorwackich marek win chardonnay

Sauvignon blanc (silvanac bijeli) to dobrze nam znany gatunek białej winorośli pochodzenia francuskiego. Ma gorzkawy, świeży smak z aromatem cytrynowym lub grejpfrutowym, niekiedy przypominającym upojny zapach świeżo skoszonej trawy. W Chorwacji winnice obsadzone tym gatunkiem znajdują się w rejonie Moslavina, w środkowej części kraju, oraz w Sławonii. Wielu chorwackich producentów zdobywało nagrody i wyróżnienia na światowych i krajowych konkursach wina.

Sauvignon pijemy do mięs (cielęcina), owoców morza (tradycyjne chorwackie „czarne riżotto” z czarnej mątwy), homarów i raków, białych ryb, a także do słonych przekąsek. Serwuje się je schłodzone do 10-11°C.

image017.png

  Chorwacki sauvignon blanc, 

image019.png 

Czarne riżotto z mątwy, 

Traminac (Gewürztraminer) to środkowoeurpejski gatunek winorośli, w Chorwacji tradycyjnie uprawiany we wschodniej Sławonii, w okolicy miasta Ilok (znajduje się ono na samej granicy z Serbią). Tamtejszy traminac (traminer) to jedno z najbardziej znanych i cenionych na świecie win tego gatunku. Niech świadczy o tym choćby fakt, że tamtejszy traminac podawany był podczas uroczystości koronacji królowej Elżbiety II.

Winorośl ta charakteryzuje się dość wysoką zawartością cukrów i optymalną kwasowością.

Wyprodukowane z niej wino posiada wspaniały intensywny aromat imbiru, cynamonu, brzoskwini a nawet białego pieprzu oraz niespotykany w świecie win, charakterystyczny smak. Jego kolor jest złoto-żółty. Traminac możemy pić w wersji wytrawnej lub półwytrawnej. Schładzamy go do 10-12°C. Najlepiej jest pić traminac jako aperitiv lub do lekkich deserów.

image021.jpg

 

Słynne piwnice-dojrzewalnie win w miejscowości Ilok, 

Pinot bijeli (pinot blanc) to stary gatunek winorośli, pochodzący z Burgundii. Dzisiaj uprawiany jest przede wszystkim w Europie Środkowej, Austrii, Niemczech oraz w Alzacji. Podejrzewa się, że z krzyżówki  tej winorośli powstał m.in. chardonnay.To wytrawne białe wino posiada świeży, owocowy, nieagresywny aromat. Podaje się je schłodzone do 10 – 12° C, a pije do dziczyzny, potraw z owoców morza, pieczonego białego mięsa, cięlęciny.

image022.jpg

 Winorośl pinot blanc,

Frankovka (Blaufränkisch) jest typowym środkowoeuropejskim gatunkiem czerwonej winorośli. Uprawiana jest przede wszystkim w Austrii, Chorwacji, Słowenii oraz na Węgrzech.

W Chorwacji frankovka dojrzewa w beczkach dębowych, co nadaje jej charakterystyczny aromat wanilii. Jest to pełne w smaku, wytrawne wino o kolorze krwistoczerwonym. Jego smak najlepiej komponuje się z dziczyzną i pikantnymi potrawami.

image023.jpg

 Grona winorośli z gatunku frankovka,

———————————————————————————————————————————————-

Dziękujemy Justynie Pierzyńskiej, która prosto z Zagrzebia specjalnie dla Portalu Newsgastro.pl przygotowała powyższy materiał.

źródła:

http://mikimiska.wordpress.com/2008/05/24/morje-2/vis1),http://vinopedia.hr , http://www.vinoteka-milenium.hr) źródło: www.posip.hr , (źródło: http://www.vinoteka-milenium.hr)

http://www.destinacije.com/http://www.designer.com.hr/ , www.vinopedia.hr , źródło: www.bacvarija-pozvek.hr , www.vino.hr , http://www.vinoteka-milenium.hr) , http://gastrodiva.bloger.hr , źródło: http://sickofitall.blog.hr/,www.agro.kronos.hr, http://farm4.static.flickr.com/3018/2676337341_c8c7dd5280.jpg