Tłusty czwartek według przepisów Hanny Szymanderskiej

Opublikowano: 11-02-2010

800px-ponczki.jpg

Okrągły, z brązową skórką, polany lukrem i posypany kandyzowaną skórką pomarańczową. Tradycyjnie nadziewany konfiturą różaną, choć dziś eksperymentuje się z nadzieniem ajerkoniakowym, toffi lub budyniem. Mimo, że jeden zawiera ok. 250 kalorii, chyba nikt nie wyobraża sobie bez niego tłustego czwartku. Szczególnie, że według wierzeń kto nie zje w ten dzień pączka musi się liczyć z niepowodzeniem i brakiem szczęścia.

403129_doughnut.jpg

Statystycznie każdy Polak zjada w  tłusty czwartek 2,5 pączka. W całej Polsce zjadamy ich tego dnia około 100 milionów.

Najtańszy pączek kosztuje ok. 80 gr. Jego średnia cena to ok. 1,80 zł. Za lepsze pączki w renomowanych cukierniach zapłacimy w granicach 2,50 – 3,50 zł.

A dla tych, którzy sami chcą przygotować coś dobrego na koniec karnawału prezentujemy tradycyjne przepisy Hanny Szymanderskiej na tłusty czwartek. 

Hanna Szymanderska – pisarka, kucharka, autorka niezwykle popularnych książek i poradników kucharskich, nazywana kulinarna encyklopedystką lub Pierwsza Kucharką Rzeczpospolitej. Opowiada o jedzeniu w specyficzny dla siebie sposób koncentrując się na historii i tradycji opisywanych potraw. Pierwszą książkę „200 potraw z warzyw” napisała w 1967 roku. W 1992 roku związała się z wydawnictwem Prószyński i S-ka, które wydało 37 książek jej autorstwa, w tym 28 tytułów z serii „Biblioteczka poradnika Domowego”.

hannaszymanderskaksiazka.jpg

Przepis na pyszne pączki autorstwa Hanny Szymanderskiej

Składniki:

1/2szklanki mąki

30 g drożdży

6 żółtek

¼ szklanki cukru waniliowego

7 łyżek masła

1 łyżka wódki

1 szklanka przegotowanego letniego mleka

¾ łyżeczki soli

1 łyżka cukru

1 skórka z cytryny

Do smażenia olej lub smalec

Konfitura różana

Drożdże ucieramy z łyżką cukru, 1/4 dolewamy mleka, przykrywamy zostawiamy w cieple. Z cukru i żółtek ucieramy kogel mogel i dodajemy resztę mleka. Mąkę i sól przesiewamy do miski wlewany żółtka z mlekiem dodajemy drożdże i skórkę z cytryny, mieszamy dodajemy wódkę i wyrabiamy ciasto aż stanie się gładkie i lśniące. Przykrywamy i zostawiamy w cieple do wyrośnięcia. Potem lekko natłuszczonymi dłońmi urywamy kawałki ciasta, rozpłaszczamy na dłoni, nakładamy na placek konfiturę i tworzymy kulkę. Kładziemy zlepioną stroną na posypanej mąką stolnicy. Przykrywamy ściereczką i znów zostawiamy do wyrośnięcia. Gdy podrosną przekręcamy na drugą stronę i ponownie przykrywany ma chwilę. Rozgrzewamy tłuszcz w garnku i na gorący tłuszcz wrzucamy partiami pączki. Smażymy bez przykrycia, a gdy się zarumienią odwracamy na drugą stronę. Gotowe pączki odsączamy z nadmiaru tłuszczu i polewamy lukrem.

Pączki polskie

Składniki:

1,5  szklanki mąki

30 g drożdży

6 żółtek

1/4 szklanki cukru

7 łyżek masła

łyżka czystej wódki

szklanka przegotowanego ciepłego mleka

1/2 łyżeczki soli

łyżka cukru

skórka starta z cytryny

smalec do smażenia

konfitura z róży

cukier puder wymieszany z wanilią

Laskę wanilii kroimy na mniejsze kawałki, wkładamy do cukru pudru, zostawiamy na kilka dni.

Drożdże ucieramy z łyżką cukru i 1/4 szklanki mleka, przykrywamy, zostawiamy w cieple. Cukier i żółtka ucieramy na puszystą masę, mieszamy z pozostałym mlekiem. Ogrzaną mąkę i sól przesiewamy do miski, wlewamy żółtka z mlekiem, drożdże, dodajemy skórkę z cytryny, mieszamy. Dodajemy wódkę i wyrabiamy ciasto, aż stanie się gładkie i lśniące. Przykrywamy, zostawiamy w cieple do wyrośnięcia. Lekko natłuszczonymi dłońmi odrywamy małe kawałki ciasta, rozpłaszczamy je na dłoni, nakładamy konfiturę. Zbieramy ciasto wokół konfitury, sklejamy, aby utworzyła się niewielka kula. Układamy (zlepioną stroną do dołu) na posypanej mąką serwecie, przykrywamy ściereczką i zostawiamy do wyrośnięcia. Gdy podrosną, przewracamy na drugą stronę, przykrywamy i ponownie zostawiamy na chwilę. W płaskim rondlu z grubym dnem mocno rozgrzewamy smalec – sprawdzamy, czy temperatura jest odpowiednia, wrzucając kawałek ciasta. Jeśli się od razu zrumieni, można smażyć pączki. Na gorący smalec partiami wkładamy pączki i smażymy na średnim ogniu bez przykrycia. Gdy się zrumienią z jednej strony, obracamy. Smażenie pączków bez przykrycia sprawia, że po obróceniu wypływają wyżej, a na obwodzie tworzy się równiutka jaśniejsza obrączka. Po wyjęciu osączamy z nadmiaru tłuszczu, posypujemy przesianym cukrem pudrem.

Pączki warszawskie

zaczyn:

60-70 g drożdży

1/2 szklanki mleka

łyżka mąki

łyżeczka cukru



ciasto:


500 g mąki pszennej

7 żółtek

130 g cukru

opakowanie cukru waniliowego

(lub 1/2laski wanilii)

szklanka słodkiej śmietanki

130 g masła

sól

1/2 szklanki konfitury z róży

50 g drobno posiekanych

migdałów

smalec do smażenia

cukier puder lub lukier

Ucieramy drożdże z cukrem i mąką, dokładnie mieszamy z ciepłym mlekiem, wstawiamy w ciepłym miejscu na 30 minut. Do rondelka wbijamy żółtka, dodajemy cukier i cukier waniliowy. Rondelek ustawiamy na garnku z gotującą się wodą i ubijamy na parze na gładki krem. Do miski przesiewamy mąkę, dodajemy ubite żółtka razem z lekko podgrzaną śmietanką, dokładnie mieszamy drewnianą łyżką. Dodajemy sól, zaczyn i wyrabiamy ciasto co najmniej 15-20 minut. Kiedy przestaje się lepić do rąk, wlewamy stopione, ale chłodne masło i wyrabiamy jeszcze kilka minut. Przykrywamy ściereczką i zostawiamy w ciepłym miejscu do wyrośnięcia (1- 1,5 godziny). Dokładnie mieszamy konfiturę z róży z posiekanymi migdałami. Formujemy pączki, nadziewamy różą i partiami smażymy.

Chrust, czyli faworki



Składniki:

1,25 – 1,5 szklanki mąki

4 łyżki masła

szczypta soli

3 łyżki cukru pudru

5 żółtek

3 łyżki kwaśnej gęstej śmietany

łyżka spirytusu lub rumu

cukier puder

smalec i łyżka spirytusu

do smażenia

Mąkę przesiewamy przez sito. Ucieramy cukier z masłem na pianę, stopniowo dodajemy żółtka, śmietanę i spirytus (lub rum). Dosypujemy tyle mąki, żeby ciasto dało się łatwo ucierać. Po 5 minutach wykładamy ciasto na stolnicę, przesiewamy przez sito pozostałą mąkę, dodajemy szczyptę soli i dokładnie wyrabiamy. Przykrywamy ściereczką. Do płaskiego dużego rondla wlewamy łyżkę spirytusu, dodajemy smalec, rozgrzewamy. Odkrawamy kawałek ciasta, rozwałkowujemy cienko, kroimy na paski długości około 10 cm, w środku każdego robimy podłużne nacięcie, przewijamy. Smażymy na gorącym tłuszczu na zloty kolor z obu stron. Delikatnie wyjmujemy łyżką cedzakową, osuszamy na papierowym ręczniku, układamy na półmisku, posypujemy przygotowanym cukrem pudrem.

 Życzymy smacznego!