Z wizytą na Krasnołęckiej

Opublikowano: 08-04-2010

  logo_a.jpg

Dzisiaj zapraszamy do Technikum Hotelarsko-Turystyczno-Gastronomicznego i Szkoły Policealnej przy ul. Krasnołęckiej 3.

bpienkowska_okok.jpg

Technikum Hotelarsko-Turystyczno- Gastronomiczne Nr 21  posiada następujące profile:

– Technik Hotelarstwa,

– Technik Obsługi Turystycznej,

– Technik Organizacji Usług Gastronomicznych,

– Kelner,

– Kucharz.

Oto profile Szkoły Policealnej Nr 13:– Technik Hotelarstwa,

– Technik Obsługi Turystycznej,

– Kelner – specjalizacja sommelierska,

– Kucharz. 

  krasnolecka.jpg krasnolecka3.jpg  

Od 10 latna czele Zespołu stoi Pani Bogusława Pieńkowska. Jest dyrektorem od 2002 roku, ale w szkole pracuje od 1992 roku.  Wcześniej  prowadziła lektorat  języka francuskiego  na Wydziale Romanistyki.

Jednym z jej ostatnich sukcesów było stworzenie  kierunku kelner – sommelier.  Zresztą jak sama twierdzi,  zainteresowała się tą specjalizacją, gdy zaczęła  jeździć do winnic na szkolenia i wymiany z młodzieżą.

Od bardzo wielu lat placówka prowadzi współpracę ze  Stowarzyszeniem Europejskich Szkół Hotelarsko-Turystycznych (Association Europeennee des Ecoles d’Hotelle rie et de Tourisme – AEHT) z siedzibą w Luksemburgu.

Szkoła ma bardzo bogatą ofertę edukacyjną. Uczestniczy w wielu  konkursach, warsztatach  na miejscu i za granicą. Projekty Leonardo Da Vinci, Sokrates-Comenius stanowią stały element życia szkoły.

Uczniowie biorą udział w konkursach:

Stowarzyszenia  Europejskich Szkół Hotelarsko-Turystycznych (należy ok. 400 szkół),

– sushi, który odbywa się co 2 lata w Lionie, gdzie jury złożone jest tylko z Japończyków. Do tego konkursu młodzież przygotowywana jest przez restaurację Tomo.–  Młodego Barmana w Pryszowie na Słowacji,

Coupe George Baptiste. W  tym roku technikum przy Krasnołęckiej podjęło się zadania zorganizowania zmagań konkursowych na terenie Warszawy. Wcześniej odbywały się  one w Kanadzie, Wietnamie, Meksyku, Japonii.  W przyszłym roku to zadanie stoi przed Francją. Konkurs kelnerko- sommelierski jest  bardzo trudny. Składa się z dwóch części: teoretycznej w języku francuskim lub angielskim i dotyczy kuchni europejskiej oraz  praktycznej, na którą składa się siedem-osiem konkurencji, 

– w  Olimpiadzie Młodych Barmanów, której organizatorem jest Bacardi-Martini.

krasnolecka1.jpg   krasnolecka2.jpg

W szkole uczy się 400 uczniów. Rada pedagogiczna liczy 44 doświadczonych pedagogów. Dyrektor Bogusława Pieńkowska ceni swoich współpracowników, którzy  podnoszą  swoje kwalifikacje i na bieżąco śledzą wszelkie nowości.

Młodzież odbywa praktyki w renomowanych warszawskich hotelach , restauracjach i biurach turystycznych. Niestety  czas praktyk jest coraz mocniej uszczuplany, co zmniejsza możliwość zdobywania wiedzy i umiejętności praktycznych uczniów w przyszłych zakładach pracy. W tej chwili w technikum pierwsza, druga i trzecia klasa ma po cztery tygodnie praktyk, co jest stanowczo niewystarczające. W takich szkołach jak ta praktyki i nauka języków stanowią podstawę edukacji.

Pani dyrektor ubolewa, że  tylko kelnerzy mają możliwość uczenia się elementów psychologii. Tymczasem w szkole gastronomiczno-hotelarsko-turystycznej młodzież powinna poznawać tajniki wiedzy dotyczących kontaktów interpersonalnych, gdyż ich przyszły   zawód opiera się na bezpośrednim obcowaniu z drugim człowiekiem-klientem. Pani Bogusława Pieńkowska chce skorzystać ze środków unijnych i stworzyć program, w którym uczniowie będą mieli zajęcia z komunikacji, budowania wartości, radzenia sobie w sytuacjach stresogennych,  z trudnym klientem itp.

W najbliższym czasie szkoła planuje rozbudowę. Chce stworzyć nowoczesne kuchnie z wyposażeniem zgodnym z wytycznymi Unii Europejskiej. Placówkę wspiera burmistrz, Dzielnica i Biuro Edukacji. Wszystko wskazuje na to, że plany doczekają się realizacji, czego serdecznie życzymy Pani dyrektor, całej kadrze pedagogicznej oraz uczniom.

W trakcie spotkania  odniosłam wrażenie, że rozmawiam z kobietą pasjonatką, która żyje  szkołą. Bardzo lubi młodzież i daje jej wielką satysfakcję praca z nią i dla niej. Przyznała mi się, że już jako mała dziewczynka sadzała lalki na fotelu, robiła dzienniki z zeszytów i udawała, że jest  nauczycielką. Jak widać spełniła marzenia z wczesnych lat dzieciństwa. Czas teraz na realizację zaplanowanych zamierzeń. Życzymy powodzenia.