Dbając o środowisko – jak prać ekologicznie?

Opublikowano: 14-07-2021

Pralki mogą stanowić znaczną część zużycia energii i wody w naszym domu, lecz niestety bardzo rzadko zwraca się na to uwagę. Przeciętna rodzina robi pranie 4-5 razy w tygodniu, co wymaga sporego zużycia prądu i setek litrów wody. Jeśli starasz się zmniejszyć swój wpływ na środowisko, rozważ kilka z poniżysz metod, aby zminimalizować wpływ prania Twoich ubrań na naszą planetę.

Energooszczędny sprzęt

Wysokowydajna pralka może zużywać nawet połowę ilości wody, z której korzystają konwencjonalne urządzenia. Mnożąc tę oszczędność przez setki załadunków prania, które wykonujesz każdego roku, oszczędzasz tysiące litrów wody.

Pralki tego typu zużywają również zauważalnie mniej energii elektrycznej, a ponieważ do pracy potrzebują także mniej wody, będą wymagać mniejszej ilości prądu do ogrzewania wody. Są one również łagodniejsze dla ubrań, co wpływa na ich żywotność i wygląd. Dzięki temu ubrania będą kupowane rzadziej, co także ma wpływ na środowisko. W dodatku, po zakończeniu prania wyprane rzeczy będą o bardziej suche. Oczywiście, wszystkie te właściwości oznaczają, że z całą pewnością będziesz oszczędzać także pieniądze. Wymiana starszej pralki na wysokowydajny model prawdopodobnie zwróci się w ciągu całego okresu użytkowania urządzenia.

Pierz rzadziej

Zdecydowana większość z nas wyrzuca do kosza na pranie rzeczy, które były noszone tylko raz. Co nie jest konieczne w przypadku wielu elementów naszej garderoby. Spróbuj robić trochę dłuższprzerwy między kolejnymi praniami, a z pewnością zaoszczędzisz wodę, energię (własną i elektryczną) oraz czas. Uruchamiaj urządzenie tylko, jeśli zostanie całkowicie wypełnione. Większa pojemność pralek pozwala również na mniejszą liczbę ładunków prania każdego tygodnia.

Używaj zimnej wody

Możesz radykalnie zmniejszyć zużycie energii potrzebnej do wyprania ubrań, decydując się na częsty wybór ustawień o mniejszych temperaturach. Nawet 90% energii zużywanej do prania ubrań jest wykorzystywane jedynie na podgrzanie wody! Gdyby każdy Europejczyk korzystał z zimnej wody, piorąc swoje ubrania w zimnej wodzie, ograniczyłby to miliony ton dwutlenku węgla rocznie uwalnianych do atmosfery. Ten prosta zamiana może także wpłynąć na powiększenie Twojego budżetu.

Unikaj szkodliwych substancji chemicznych

Konwencjonalne, syntetyczne detergenty, odplamiacze i proszki do prania zawierają substancje chemiczne mogące być skutkiem wielu problemów zdrowotnych. Na szczęście, nie brakuje nietoksycznych alternatyw dla Ciebie i Twoich ubrań, od detergentów na bazie roślin, po ekologiczne rozjaśniacze na bazie tlenu. Biały ocet także jest skutecznym i starym środkiem do zmiękczania i odplamiania tkanin.

Wybieraj ubrania z naturalnych materiałów

Kiedy pierzemy ubrania wykonane z syntetycznych tkanin takich jak: poliester, akryl lub nylon, tysiące niezauważalnych, mikroskopijnych kawałków plastiku dostaje się do spłukiwanej po praniu wody. Ta trafia do rzek i do ponownego obiegu w ekosystemie. Pomimo przetworzenia przez oczyszczalnie woda nadal zawierają mikrozanieczyszczenia plastikiem. Wodne organizmy morskie wchłaniają plastik do swoich tkanek, co nie jest korzystne ani dla nich, ani dla zwierząt, które je zjadają – w tym ludzi. Możesz pomóc w zredukowaniu tego problemu, wybierając ubrania i pościel z organicznej bawełnlub innych naturalnych włókien.