Kluczowe zmiany dla branży ekologicznej od 2021 roku.

Opublikowano: 02-07-2021

Kongres BIOEXPO 2021

Europejski Plan Działania dla Rolnictwa Ekologicznego z 25 marca 2021 zwiastuje nową erę transformacji Wspólnej Polityki Rolnej oraz łańcucha żywnościowego w Unii Europejskiej. Jej głównym instrumentem ma być rolnictwo ekologiczne oraz agroekologia. Głównym celem Planu (w oparciu o założenia strategii „od pola do stołu”) jest podniesienie powierzchni gruntów rolnych pod produkcję ekologiczną do 25%. W przypadku Polski to ogromne wyzwanie, gdyż obecnie w naszym kraju tylko 3,5% użytków rolnych uprawiana jest ekologicznymi metodami[1]. W jaki sposób zachęcić rolników na przejście na ekologiczną produkcję? Jak dokładnie wygląda rolnictwo ekologiczne w Polsce? Jak przekonać konsumentów do kupowania ekoproduktów? Na te pytania, ale nie tylko, odpowiedzą eksperci na Kongresie BIOEXPO, który odbędzie się 30.09-2.10.2021 w Ptak Warsaw Expo podczas Targów Żywności i Produktów Ekologicznych Bioexpo.

 Zmiany w branży ekologicznej

Projekt Europejskiego Zielonego Ładu wystartował i niewątpliwie będzie miał pozytywny wpływ na branżę bio w Polsce. To już pewne, że na promocję żywności ekologicznej Polska otrzyma dodatkowe fundusze, a w szkołach i przedszkolach sugerowane jest zastosowanie ekologicznych produktów do przygotowywania posiłków. Wsparciem zostaną też objęte innowacyjne projekty badawcze w obszarach rolnictwa, leśnictwa i rozwoju obszarów wiejskich w sektorze ekologicznym[2]. Druga fundamentalna zmiana, która nastąpiła w 2021 roku, to wprowadzenie w życie dyrektywy Parlamentu Europejskiego w sprawie ograniczenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko.  Jest to milowy krok w ograniczeniu stosowania plastiku. Wejście w życie dyrektywy plastikowej oznacza przeorganizowanie modelu biznesowego właściwie wszystkich firm produkujących żywność, kosmetyki czy środki czystości. Zarówno tematyka zielonego ładu, jak i dyrektywy będą szeroko omawiane podczas Kongresu BIOEXPO.

Kongres BIOEXPO 2021

Trzy dni, dwie konferencje branżowe, pięć paneli tematycznych i blisko pięćdziesięciu ekspertów – Kongres BIOEXPO to niepowtarzalna okazja do poznania i rozpoczęcia swojej drogi z produktami ekologicznymi. Goście opowiedzą m.in. o żywności ekologicznej i jej produkcji, dbałości o naszą planetę oraz przybliżą ekoprodukty do pielęgnacji ciała i domu. Mogą wziąć w nim udział przedstawiciele branży, rolnicy, producenci z branży BIO i ci, którzy myślą o konwersji na bio, dietetycy oraz konsumenci czy osoby zainteresowane tematem ekologicznego stylu życia w Polsce.

Tegoroczny Kongres będzie podzielony na 3 części: Polskie Forum Żywności Ekologicznej, Organic Food Conference oraz panel Eko dla ciała, domu i planety.

Podczas Polskiego Forum Żywności Ekologicznej odbędą się trzy panele: Tworzymy rynek eko, Chcę być na rynku eko oraz W zdrowym ciele zdrowy duch. Wydarzenie jest finansowane przez Fundusz Promocji Owoców i Warzyw oraz Fundusz Promocji Ziaren Zbóż i Przetworów Zbożowych. Natomiast Organic Food Conference, czyli międzynarodowa konferencja branżowa, jest przygotowywana wspólnie z IFOAM.  Podczas Organic Food Conference 2021 Poland poruszone zostaną tematy najnowszych, światowych trendów w branży EKO, przedstawione będą aktualne badania i prognozy na przyszłość oraz odbędą się prelekcje międzynarodowych autorytetów.  

Kongres Bioexpo odbywa się już po raz trzeci, w poprzednim roku wydarzenie przyciągnęło 500 słuchaczy, a udział w nim wzięło 50 prelegentów. Wydarzenie od początku wspiera BNP Paribas Bank Polska, który jest częścią międzynarodowej grupy bankowej BNP Paribas obecnej w 68 krajach. W Polsce jako bank uniwersalny o globalnym zasięgu kieruje usługi do klientów detalicznych, Wealth Management, a także firm w segmentach mikro, MŚP i bankowości korporacyjnej. BNP Paribas jako Bank Zielonych Zmian wspiera klientów w przechodzeniu na gospodarkę niskoemisyjną, ogranicza negatywny wpływ działalności operacyjnej na środowisko naturalne oraz inspiruje Klientów do podejmowania trafnych decyzji finansowych. Bank BNP Paribas w 2017 roku został partnerem Agendy 2030. Aktywnie wspiera realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju poprzez wdrażanie Strategii CSR i Zrównoważonego Rozwoju. Zaangażowanie banku przejawia się w realizacji wielu inicjatyw, będących odpowiedzią na wyzwania świata określone w Agendzie 2030, takich jak m.in. uruchomienie kalkulatora AgroEmisja, który pozwala producentom rolnym i rolnikom szacować wielkość emisji gazów cieplarnianych z upraw roślin i produkcji mleczarskiej.

Aby otrzymać bezpłatny bilet na Kongres, wystarczy jedynie wypełnić formularz na stronie www.bioexpo.pl/rejestracja-b2b/ jako odwiedzający. Uczestnictwo w Oranic Food Conference jest płatne, a bilety będą w sprzedaży od drugiej połowy lipca. Więcej informacji o panelistach oraz szczegółowy program wydarzenia już wkrótce. Organizatorami Kongresu są Polska Izba Żywności Ekologicznej oraz PTAK Warsaw EXPO.

Polska Izba Żywności Ekologicznej zrzesza ponad 100 przedsiębiorców reprezentujących wszystkie segmenty rynku BIO w Polsce: rolników, przetwórców, producentów, dystrybutorów i sklepy, jednostki certyfikujące i branże pokrewne: producentów naturalnych kosmetyków, środków czystości, nawozów czy biokompostowalnych opakowań i naczyń jednorazowych.

IFOAM Organics Europe to europejska federacja zajmująca się żywnością ekologiczną i rolnictwem ekologicznym. Reprezentuje oraz ma wpływ na europejską politykę rolnictwa ekologicznego i wspiera transformacje żywności i rolnictwa. Praca federacji opiera się na zasadach rolnictwa ekologicznego – zdrowie, ekologia, uczciwość i troska. Zrzesza ponad 200 organizacji członkowskich z 34 krajów europejskich.

Ptak Warsaw Expo to największe Międzynarodowe Centrum Targowo-Wystawienniczym w Polsce i Europie Środkowej, które zlokalizowane jest na przedmieściach Warszawy. Posiada 143 000 m2 powierzchni wystawienniczej w sześciu pawilonach oraz 500 000 m2 powierzchni zewnętrznej, która może być wykorzystana do organizacji wystaw, jak i wydarzeń plenerowych.

Kongres BIOEXPO 2021

30 września – 2 października 2021

PTAK WARSAW EXPO

Aleja Katowicka 62, Nadarzyn

 

Strony internetowe

www.jemyeko.com

www.organicfoodconference.bio

www.bioexpo.pl/

 

Facebook

www.facebook.com/JestemBio

www.facebook.com/jemyekologicznie

www.facebook.com/OrganicsEurope

 

Patroni medialni branżowi

 Biokurier

Biznes i ekologia

Go!Organic

Gotuj w stylu eko

 

Patroni medialni

TVP1

ekologia.pl

Food Forum

Mistrz Branży

Moja Harmonia Życia

Viva Zioła

Poradnik Handlowca

Poradnik Restauratora

PoradyFit

 

Partnerzy branżowi

Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw

Kontakt dla mediów

Aleksandra Stronkowska

promocja@pize.info.pl

tel. 665 590 237

Agata Szczepaniak

forum@pize.info.pl

tel. 602 52 99 99

[1] Dane pochodzą z: www.ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/pl/IP_21_1275

[2] Dane pochodzą z: Projekt Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej