Najlepsza waga kuchenna – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Opublikowano: 08-12-2021

Waga kuchenna to urządzenie, które przydaje się w każdej kuchni. Obecnie w sprzedaży dostępne są modele, które różnią się nie tylko sposobem ważenia, ale również dokładnością, czy funkcjonalnością. Jaką wagę kuchenną wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Waga kuchenna – mechaniczna, czy elektroniczna?

Wagi kuchenne to urządzenia, które zasadniczo występują w dwóch rodzajach, a mianowicie jako mechaniczne oraz elektroniczne. Wagi mechaniczne to tradycyjne rozwiązania, które cechuje przede wszystkim łatwość obsługi oraz niska cena. Tego typu waga kuchenna składa się zwykle z podstawy oraz montowanej na niej miseczki, do której umieszcza się ważone produkty. W podstawie natomiast znajduje się odważnik, który jest zsynchronizowany ze wskazówką oraz zegarowym wyświetlacz z widoczną skalą ważenia. Waga mechaniczna to urządzenie dla mniej wymagających użytkowników, którym nie zależy na wysokiej dokładności ważenia. O wiele bardziej precyzyjna jest z pewnością waga elektroniczna, której podstawą jest elektroniczny układ wskazujący oraz cyfrowy wyświetlacz. Tego typu urządzenie może posiadać również dodatkowe funkcje, a działa dzięki zasilaniu z wymiennych baterii.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie wagi kuchennej?

Kupując wagę kuchenną należy wziąć pod uwagę kilka czynników, do których zalicza się przede wszystkim dokładność pomiaru oraz maksymalne obciążenie. W tym drugim przypadku standardowo dostępne są wagi umożliwiające pomiar produktów o maksymalnej masie od 1 do nawet 5 kilogramów. Co jeszcze wziąć pod uwagę? Przydatna może okazać się funkcja tarowania, która umożliwia pokazanie ciężaru samych produktów, bez wagi pojemnika, w którym akurat się znajdują. Pozwala też na osobne ważenie kolejnych składników umieszczonych w jednym naczyniu. W przypadku wag elektronicznych ważny jest również wskaźnik zużycia baterii, czy funkcja automatycznego włączania urządzenia. Warto również zwrócić uwagę na dodatkową funkcjonalność, do której można zaliczyć:

  • przeliczanie lub zmianę jednostek wagowych,
  • określanie objętości płynów (dokonywany w litrach pomiar wody lub mleka),
  • wyliczanie kaloryczności produktów,
  • pomiar zawartości węglowodanów, białek i tłuszczy oraz cholesterolu, błonnika i sodu w ważonych produktach.

Niezależnie od tego, czy zamierzamy kupić wagę mechaniczną, czy elektroniczną warto również zwrócić uwagę na kształt oraz wielkość urządzenia. Jest to ważne z punktu widzenia przechowywania.

Urządzenie wielofunkcyjne – waga kuchenna z dozownikiem

Innowacyjnym rozwiązaniem, na które warto zwrócić uwagę szukając odpowiedniej wagi jest waga kuchenna z dozownikiem. Jest to urządzenie, które doskonale sprawdza się przy pomiarach objętości i wagi nie tylko substancji płynnych, ale również sypkich, które wykorzystuje się do przygotowania różnego rodzaju potrzeb. Wagi z dozownikiem to urządzenia elektroniczne, zasilane bateriami, które wyposażone są w wyświetlacz LCD. Z wyglądu przypominają dzbanek lub miskę z ergonomicznym uchwytem, który ułatwia korzystanie. Ich zaletą jest również fakt, że z reguły umożliwiają pomiar w kilku różnych jednostkach.

Waga kuchenna to niepozorne urządzenie, które spełnia bardzo istotną rolę, ponieważ pozwala przygotowywać potrawy zgodnie z przepisem. Wybór odpowiedniej musi być jednak dokładnie przeanalizowany, ponieważ waga musi odpowiadać naszym potrzebom.