Akcje Banków Żywności

Opublikowano: 30-03-2010

 cid_3a584193dc08.jpg

Gorący czas przedświątecznego gotowania już za chwilę ruszy pełną parą. W wielu domach powstaną wspaniałe tradycyjne, wielkanocne potrawy.  Niestety nie wszystko zostanie zjedzone, a część z tych dań wyląduje w śmietniku. Banki Żywności apelują: „Nie marnuj jedzenia. Wyrzuć do śmieci stare przyzwyczajenia.” Takie hasło towarzyszy kampanii uświadamiającej skutki marnowania jedzenia i wskazującej na sposoby zapobiegania temu zjawisku.

 banki_zywnosci.bmp       

Wg. badań Polacy zaczęli dostrzegać problem a 75% społeczeństwa deklaruje, że chciałoby dowiedzieć się jak postępować, żeby zapobiec marnowaniu żywności. Federacja Polskich Banków Żywności dzięki utworzonej stronie www.niemarnuje.pl podpowiada jak prawidłowo obchodzić się z żywnością.

Jaka żywność najczęściej ulega zmarnowaniu?Polacy najczęściej wyrzucają produkty, które szybko ulęgają psuciu oraz są najczęściej spożywane.

Są to: Chleb 46%, ziemniaki 41%, wędliny 31%. 

  bulki.jpgziemniaki.jpg   wedliny.jpg  

Marnowanie żywności to problem wielowymiarowy, o negatywnych skutkach ekologicznych, społecznych oraz finansowych. Wyrzucając jedzenie marnujemy nie tylko produkt spożywczy.

Bezużyteczne stają się wówczas wszystkie nakłady związane z jego produkcja, transportem, zakupem oraz przechowywaniem. Wytwarzamy więcej odpadów i zwiększamy emisje gazów

cieplarnianych.

Do marnowania jedzenia wciąż przyznaje się co trzeci Polak.  Na podstawie badań realizowanych przez MilwardBrown SMG/KRC na zlecenie Federacji Polskich Banków Żywności (styczeń 2010), można zaobserwować, że w ostatnim roku zmalała z 77% do 68 % ilość osób, którym zdarzyło się zmarnować żywność w ciągu ostatniego miesiąca. Są to właśnie te osoby, wobec których można przypuszczać, ze marnują najwięcej jedzenia.

Wśród badanych, aż 75 % marnujących żywność przyznaje, że potrzebne są programy edukacyjne informujące o tym, jak nie marnować żywności. To zapotrzebowanie potwierdza ponad 90 tysięcy osób zainteresowanych problemem marnowania żywności, które w ostatnim roku odwiedziły specjalnie utworzoną przez Federację Polskich Banków Żywności stronę www.niemarnuje.pl. Ponad 1, 5 tysiąca osób w ostatnim czasie zostało fanami strony na facebooku. Świadczy to o rosnącym zainteresowaniu problemem, a także chęcią poszukiwania praktycznych rozwiązań. 

Wciąż najważniejszymi przyczynami marnowania żywności przez konsumentów jest brak wiedzy o sposobach przechowywania żywności, przedłużania jej trwałości, brak umiejętności różnorodnego jej wykorzystania.

Najbardziej popularnymi produktami, kojarzącymi się ze świętami Wielkanocnymi, są JAJKA, które w tym czasie kupowane są w największych ilościach.

Oto kilka praktycznych wskazówek jak zapobiec zmarnowaniu się jajek

jajka.jpg

 Jajka można przechowywać w lodówce przez około 14 dni bez obawy o ich wartość odżywczą.

• W lodówce, gdzie najczęściej znajduje się specjalna półka do przechowywania jajek, należy umieszczać je zwężonym końcem ku dołowi. Najlepiej, jeśli nie mają bliskiego kontaktu z innymi produktami, bowiem łatwo przejmują ich smak i zapach.

• Żółtko jaja, które pozostało nam po pieczeniu lub gotowaniu, można przechowywać w zamrażarce i zużyć później. Należy je wówczas wymieszać z odrobiną cukru lub soli, przetrwają wtedy nawet do 10 miesięcy.

zoltko.jpg

Przygotowując jaja i potrawy z nich np. jaja faszerowane, jaja z sosami, należy unikać przygotowania tych potraw zbyt wcześnie przed świętami. Jaja zaś można ugotować już w Wielki Piątek. Gotowane jaja wytrzymają w naszej lodówce do 4 dni.  Jajka faszerowane różnymi sałatkami lub innymi farszami zaleca się przetrzymywać w warunkach chłodniczych do 2 dni.

Co zrobić, jeśli po świętach zostanie nam tuzin jajek?

Kampanię prowadzoną przez Federację Polskich Banków Żywności wspierają także kucharze, m.in. Jan i Jakub Kuroniowie.

Oto przepis na pastę jajeczną przygotowany przez Jana i Jakuba Kuroniów specjalnie dla portalu www.niemarnuje.pl

Przepis dla 4 osób:

Składniki:

– 6 jajek ugotowanych na twardo

– mały pęczek szczypiorku

– 1 papryka czerwona

– 3 łyżki majonezu

– 1 łyżka jogurtu

– 1 łyżeczka musztardy

– sól, pieprz

jajkadosalatki.jpg    szczypior.jpg   sol_pieprz.jpg



Sposób przyrządzenia:
Jajka ucieramy z majonezem, jogurtem i musztardą na prawie gładką

masę. Szczypiorek i paprykę drobno siekamy.

Wszystkie składniki razem mieszamy do osiągnięcia gładkiej masy. Na koniec

doprawiamy solą i pieprzem.

Smacznego!

Na stronie internetowej www.niemarnuje.pl znajduje się również Bank Smaków, aplikacja, która stanowi bazę przepisów w kulinarnych.  Umożliwia ona sprawdzenie, jakie potrawy można przygotować z posiadanych produktów.

Dodatkowo zostały przygotowane cenne informacje o tym jak przechowywać żywność najczęściej kupowaną w okresie świąt wielkanocnych.

Federacja Polskich Banków Żywności (www.bankizywnosci.pl) zrzesza 27 Banków Żywności. Misja

Federacji jest przeciwdziałanie marnowaniu Żywności oraz zmniejszanie obszarów niedożywienia w

Polsce poprzez działalność własna i wspieranie członków Federacji. Odbiorcami Banków Żywności

organizacje pozarządowe, dziecięce placówki budżetowe, instytucje pomocy społecznej. Udzielając

bezpłatnej pomocy żywnościowej, Banki Żywności umożliwiają im skuteczniejsze prowadzenie działalności statutowej. Współpracując z ponad 3 000 organizacjami, tylko w 2008 roku Banki

Żywności
przekazały ponad 45 000 ton Żywności.

KOLEJNA AKCJA BANKÓW ŻYWNOŚCI

banki_zywnosci.bmp

Ponad 62 000 ton żywności trafi w 2010r. do magazynów Banków Żywności w całej Polsce w ramach

Europejskiego Programu Pomocy Żywnościowej (PEAD). Z pomocy żywnościowej skorzysta ponad 3 tysiące organizacji i instytucji, a za ich pośrednictwem ok. 1, 5 mln potrzebujących Polaków. Pierwsze artykuły trafiły do magazynów 22 marca. Dostawy potrwają do końca grudnia.

PEAD jest realizowany w Polsce od 2004 roku, tj. od początku członkostwa w UE. Federacja Polskich Banków Żywności jest jedną z 4 organizacji akredytowanych do bezpośredniej realizacji Programu w Polsce.  

kawa.jpg  kasza.jpg  ser_zolty.jpg  mleko.jpg

W tym roku Federacja podpisała umowę na systematyczne dostawy do magazynów Banków Żywności 20 produktów spożywczych, są to: mąka pszenna, makaron świderki, makaron krajanka, płatki kukurydziane, musli, krupnik, kawa zbożowa, herbatniki. ser żółty. ser topiony, mleko UHT, mleko w proszku, masło extra, cukier biały, dżem, kasza manna, kasza jęczmienna, kasza jęczmienna z warzywami, danie gotowe z makaronem. Żywność będzie dostarczona przez producentów wyłonionych w przetargu ogłoszonym przez Agencję Rynku Rolnego.

W dystrybucji żywności uczestniczy 31 Banków Żywności, które przekażą żywność ponad 3 tysiącom organizacji społecznych zajmujących się bezpośrednio dożywianiem w różnych regionach Polski. Żywność trafi do stowarzyszeń, fundacji, ośrodków, które prowadzą jadłodajnie lub przygotowują paczki żywnościowe.

Żywność otrzymywana w ramach Europejskiego Programu Pomocy Żywnościowej posiada specjalne oznakowanie.

Na opakowaniach znajduje się informacja:

„Pomoc Wspólnoty Europejskiej”, „Artykuł nie jest przeznaczony do sprzedaży”.

Logo organizacji np. Banków Żywności na opakowaniu wskazuje na organizację dystrybuującą dany produkt, natomiast logo Agencji Rynku Rolnego informuje o tym, kto jest administratorem tego Programu w Polsce.

Ubóstwo w Polsce

W Polsce, wg danych GUS, 5, 6 % osób żyje w skrajnym ubóstwie, tj. poniżej minimum egzystencji, wśród tej grupy znaczną część stanowią dzieci. Stopa ubóstwa skrajnego wśród dzieci i młodzieży do lat 18 stanowi 9%. /dane za rok 2008, badania budżetów gospodarstw domowych, GUS/

Szeroka skala niesienia pomocy w programie PEAD zasługuje na szczególną uwagę tym bardziej, że rok 2010 został ogłoszony Europejskim Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym,

Joanna Blatnik

Koordynator ds. mediów

 

Biuro Zarządu

Federacja Polskich Banków Żywności

Al. Solidarności 101, 00 – 144 Warszawa

tel./fax. (22) 654 64 10 w. 109

tel.kom. 502534503

www.bankizywnosci.pl