Królowie Lodu- Ice Team Kandulski srebro na Alasce!

Opublikowano: 14-03-2010

alaska_sam_resize.jpg 

Mistrzostwa Świata w rzeźbieniu w lodzie na Alasce są największym, corocznym konkursem i wystawą artystycznych rzeźb w lodzie na świecie. Odbywają się od 20 lat w miejscowości Fairbanks na Alasce – miejscowości przypominającej miasteczko z serialu „Przystanek Alaska”.

  kandulski_plakat_a2_alaska.jpg

Tak jak w serialu, można tam spotkać łosia przechodzącego przez ulicę. Konkurs ten jest ważną częścią obchodów nadejścia wiosny na Alasce, których tradycja wywodzi się z lat 30-tych XX wieku, kiedy to mieszkańcy Alaski cierpiący z powodu długiej i srogiej zimy, świętowali w marcu nadejście wiosny. Wszystko zaczęło się w 1991 roku, od tygodniowego konkursu, w którym uczestniczyło 16 międzynarodowych ekip. Dzisiaj impreza trwa miesiąc i bierze w niej udział 70 zespołów z całego świata.

Do udziału w mistrzostwach kwalifikowani są wyłącznie profesjonalni rzeźbiarze lodowi z kilkuletnim doświadczeniem, jakimi  my jesteśmy. Mistrzostwa odbywają się przez 6 dni w ekstremalnych warunkach, temperatura dochodzi nawet do -50 st.C.

Konkurs składa się z trzech kategorii:

-MŚ dla uczniów szkół średnich,

-MŚ seniorów w rzeźbie w jednym bloku lodowym „Single Block”,

-MŚ seniorów w rzeźbie w wielu blokach lodowych „Multi Block”

Bloki lodowe dzięki sprzyjającym warunkom atmosferycznym wycinane są z kanału na terenie parku Fairbanks, operacja wycinania bloków jest bardzo widowiskowa i odbywa się, podobnie jak układanie i przewożenie bloków, podczas konkursu, przy użyciu ciężkiego sprzętu.

fotki_044_resize.jpg       fotki_021_resize.jpg

Ciekawostką konkursu jest to, że organizatorzy nie narzucają uczestnikom godzin pracy. Można rzeźbić non stop, dzień i noc, bez przerwy na sen. Niestety w tak trudnych warunkach nie jest to raczej możliwe. Do tego konkursu trzeba się naprawdę dobrze przygotować, konieczne są ciepłe ubrania i bardzo dobra kondycja fizyczna i psychiczna. Konkurs odbywa się bowiem na zewnątrz, gdzie temperatura spada do -50 st. C. Nie wszyscy wytrzymują pracę w tak ciężkich warunkach, niektórzy rezygnują w trakcie konkursu. Robert Burkat dwukrotnie brał udział w MŚ na Alasce, w 2007r. w kategorii „Multi Block” zajął 4 miejsce. Tak, jak rok później w kategorii „Single Block”.

img_8160_resize.jpg

W tym roku Ice Team Kandulski odniósł historyczne zwycięstwo w artystycznym rzeźbieniu w lodzie, Polscy rzeźbiarze stanęli na podium, zdobywając 2. Miejsce.

img_8164_resize.jpg

Pracowali dzień i noc by wykonać tak wspaniałą rzeźbę by zadowolić sędziów. I zdarzyło się przy pracy  w tak kruchym materiale, że już prawie na finale rozsypała sie część rzeźby ( całe szczeście mała postać baletnicy) i z resztek lodu odtworzyli ją z dobrym skutkiem. Zawodnikom trudno jest wyrazić radość z tak dużego sukcesu i podkreślali, że bez sponsorów niewiele się da zrobić.

Sklad drużyny był nastepujacy:

– Robert Burkat

-Michał Mizuła

-Zbigniew Pałubiak

-Samuel Girault.

Tyle o samym konkursie.

Więcej o tej wspaniałej grupie na www.iceteam.pl,  a pełne wyniki na stronie www.icealaska.com/10/10mbindex.html

Zaczęło się w Poznaniu  od grupy Ice Team Kandulski, która specjalizuje się  w rzeźbieniu w lodzie i jest pomysłodawcom i wspólorganizatorem Miedzynarodowego Festiwalu w Lodzie odbywajacego się w Poznaniu. Zapewne niewiele osób wie, że Poznań staje się powoli polską stolicą lodowego rzeźbiarstwa, czyli ice carvingu.  A Cukiernia Kandulski to kopalnia wielu niespodzianek. Ale o tym już niedługo…

Ice Team Kandulski to ludzie oryginalni w każdym calu. Oto jakie mieli najoryginalniejsze zlecenie w swojej pracowni:

 –Wykonujemy głównie rzeźby na potrzeby konferencji i innych wydarzeń, ale też robimy  np. całe bary wykonywane z lodu. Generalnie z lodu można zrobić prawie wszystko, ograniczenia są bardzo niewielkie. Z takich ciekawostek powiem tylko, że na potrzeby kongresu kardiologicznego odbywającego się we Francji zatopiliśmy w lodzie prawdziwe, ludzkie serce. To chyba najdziwniejsza rzecz, jaką wykonywaliśmy – powiedział Robert Burkat.