Espresso macchiato

Opublikowano: 08-02-2019

– delikatnie złagodzony smak tradycyjnego espresso

Czy cokolwiek jest w stanie tak ożywić i dodać energii, a dodatkowo – zachwycić smakiem, jak intensywna, aromatyczna kawa? Dla wielu z nas ten napój jest niezawodnym sposobem na rozbudzenie i poprawienie koncentracji. Niektórzy zaczynają od niego dzień, inni delektują się nim podczas przerwy w pracy. Istnieje wiele rodzajów kawy, które różnią się od siebie przede wszystkim smakiem, procesem parzenia i sposobem podania. Odkryj jedną z najciekawszych kaw – espresso macchiato. Dowiedz się, czym charakteryzuje się ten rodzaj aromatycznego napoju i jak wygląda jego przygotowanie.

Co to jest espresso macchiato i na czym polega sekret idealnej cremy?

Espresso macchiato jest odmianą tradycyjnego espresso. Okres powstania kawy espresso to początek XIX wieku, a jej ojczyzną są Włochy. Espresso, ze względu na intensywność, podaje się w niewielkich ilościach, zazwyczaj ma ono pojemność około 30 ml wraz z charakterystyczną gęstą, gładką pianką tzw. cremą. Dobrze przygotowane espresso jest przykryte cremą w odcieniu brązowo-orzechowym z miejscowymi przebarwieniami. Tak wyglądająca kawa ma idealny smak, łączący w sobie słodkość, kwasowość i gorycz, bez wyraźnej dominacji jednego z nich. Do espresso często podawana jest woda niegazowana, która służy do przepłukania kubków smakowych przed napiciem się kawy. Oczyszczenie jamy ustnej pomaga w delektowaniu się smakiem espresso – można pić niewielką ilość wody przed każdym łykiem kawy lub popijać ją bezpośrednio po spożyciu kofeinowego napoju. Na bazie tradycyjnego espresso, do którego używa się ziaren kilku gatunków, przygotowywane są inne rodzaje kaw. Podstawowa różnica pomiędzy klasycznym espresso a espresso macchiato (caffe macchiato) polega na tym, że do tego drugiego rodzaju kawy dodawane jest spienione mleko. Espresso macchiato charakteryzuje się łagodniejszym smakiem. Jest zatem świetną propozycją dla tych, którzy mleko uważają za obowiązkowy dodatek do kawy.

Espresso macchiato – jak przygotować w Polsce specjalność włoskich baristów?

Do przygotowania espresso macchiato potrzebne są drobno zmielone ziarna kawy, woda i mleko. Do parzenia espresso używa się specjalnego ekspresu, w którym woda podgrzewana jest do temperatury 96 stopni Celsjusza, a następnie przepuszczana pod ciśnieniem od 8,5 do 9,5 bara. Mleko zostaje spienione w urządzeniu, które jednocześnie je podgrzewa. Proces spieniania mleka dzieli się na dwa etapy: ubijanie i polerowanie. Ubijanie mleka powoduje zwiększenie jego objętości, a polerowanie polega na rozbijaniu pęcherzy powietrza na mleku. Przygotowane w ekspresie espresso zostaje ,,splamione’’ (wyraz macchiato pochodzi z języka włoskiego, w którym oznacza ,,splamiony’’) niewielką ilością spienionego mleka. Możliwe jest zastąpienie zwykłego mleka mlekiem sojowym, migdałowym lub ryżowym. Espresso macchiato podawane jest w specjalnych filiżankach o małej pojemności. Przyrządzenie idealnego espresso macchiato wymaga profesjonalnego sprzętu – ekspresu do kawy, wysokiej jakości mleka i wody.

Jak pić espresso macchiato i z czym je najlepiej podawać?

Zrównoważony, niepowtarzalny smak espresso jest możliwy dzięki zastosowaniu kilku rodzajów ziaren kawy. Dodatek mleka nie zmienia tych właściwości, ale czyni smak kawy łagodniejszym. W przeciwieństwie do innych rodzajów kaw z mlekiem, espresso macchiato zawiera niewielką ilość mleka. Jego zadaniem jest jedynie złagodzenie intensywnego smaku kawy, a najważniejszą rolę wciąż odgrywa aromatyczne espresso.

Espresso macchiato jest aktualnie serwowane w większości dobrych kawiarni, ale można je również przygotować w warunkach domowych lub w pracy, pod warunkiem, że na wyposażeniu mamy odpowiedni ekspres do kawy. Świetnym dodatkiem do espresso macchiato są kruche ciasteczka lub inna słodka przekąska z dodatkiem czekolady.

materiał partnera