Nieoczywiste fakty o jedzeniu!

Opublikowano: 22-01-2019

Od naukowców, wytwarzających diamenty z masła orzechowego po pierwotnie purpurowe marchewki – INSIDER zebrał jedne z najdziwniejszych i najbardziej fascynujących faktów na temat jedzenia, o których prawdopodobnie nigdy nie słyszeliście. 

Naukowcy mogą zamieniać masło orzechowe w diamenty.

Naukowcy z Bayerisches Geoinstitut w Niemczech odkryli, że skoro masło orzechowe jest tak bogate w węgiel, możliwe jest przekształcenie go w diamenty. Wszystko, czego potrzebujesz, to wyodrębnić tlen z dwutlenku węgla, a następnie wywierać ogromny nacisk na pozostały węgiel.

Czerwony barwnik stosowany w Skittles jest zrobiony z gotowanych chrząszczy.

Karmin, znany również jako kwas karminowy jest powszechnym, czerwonym barwnikiem spożywczym, który można znaleźć w Skittles, wiśniach maraschino, a nawet w szminkach. Kwas karminowy powstaje również z rozdrobnionych tusz chrząszczy zwanych Dactylopius coccus.

Ziemniaki mogą wchłaniać i odbijać sygnały Wi-Fi.

Kiedy w 2012 r. Boeing chciał przetestować swój sygnał bezprzewodowy, w nowych samolotach, umieszczono na siedzeniach gigantyczne stosy ziemniaków. Ze względu na wysoką zawartość wody i skład chemiczny ziemniaki pochłaniają i odbijają sygnały radiowe i bezprzewodowe tak, jak ludzie.

Każdy banan, który jesz, jest klonem.

Mimo że na całym świecie istnieje 1000 odmian bananów to żółte owoce, które widzisz w supermarkecie są klonami genetycznymi odmiany Cavendish. Banany nie mają żadnych nasion, muszą zatem być sklonowane przez rolników, aby kontynuować produkcję. Naukowcy, zajmujący się rolnictwem obawiają się, że brak różnorodności genetycznej może wkrótce sprawić, że banan będzie podatny na zagrożenia i wyginięcie.

Żelki i samochody owocowe są powlekane tym samym rodzajem wosku.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób gumowe misie zyskują błyszczący połysk? Są powleczone woskiem Carnauba –  tym samym materiałem, który jest używany w samochodach, aby uzyskać efekt lśnienia. 

Miód nigdy się nie zepsuje.

Miód w stanie naturalnym jest bardzo słabo zawilgocony i bardzo kwaśny: dwa podstawowe mechanizmy obronne przed psuciem się żywności. W środowisku o niskiej wilgotności i wysokiej kwasowości bakterie umrą niemal natychmiast. To może wyjaśnić, dlaczego archeolodzy znaleźli garnki miodu sprzed tysięcy lat, które wciąż wyglądały świeżo. 

Marchewki były pierwotnie purpurowe.

Według National Carrot Museum w Wielkiej Brytanii pierwsze marchewki wyglądały zupełnie inaczej niż dziś. Pierwotnie warzywa te były fioletowe lub białe z cienkim korzeniem. Pomarańczowe marchewki, które dziś znamy i jemy, są w rzeczywistości wynikiem genetycznej mutacji pod koniec XVI wieku, która zwyciężyła nad oryginalnym kolorem.

Większość wasabi w rzeczywistości jest tylko barwionym chrzanem.

Około 99% wszystkich wasabi sprzedawanych w Stanach Zjednoczonych jest fałszywe i musielibyście udać się do bardzo wysokiej klasy restauracji sushi, aby znaleźć oryginał. 

Łosoś hodowlany jest naturalnie biały, a następnie barwiony na różowo.

Podczas, gdy dziki łosoś jest naturalnie różowy ze względu na dużą ilość krewetek w swojej diecie, łosoś hodowany w gospodarstwach je inaczej. Aby uzyskać ten przyjemny różowy kolor, hodowcy łososia dodają karotenoidy (barwniki roślinne) do paszy dla ryb, aby naśladować naturalny odcień dzikiego łososia.

Ludzie kiedyś sądzili, że pomidory są trujące.

W XVIII wieku w Europie pomidor był nazywany „trującym jabłkiem”, ponieważ arystokraci często chorowali i umierają po ich zjedzeniu. Nie wiedzieli, że wyjaśnienie dotyczyło wyboru zastawy stołowej, a nie pomidorów. Zgodnie z historyczną książką kucharską „Heirloom Flavor: Wczorajsze najlepsze degustacje warzyw, owoców i ziół dla współczesnego kucharza”, wysoka kwasowość pomidorów powodowa wyciekanie z zastawy stołowej cyny i powodowała zatrucia ołowiem. Arystokraci błędnie przypisali sprawę pomidorowi. 

Krakersy powodują próchnicę szybciej niż cukierki.

Istnieje wiele produktów spożywczych, które są gorsze dla higieny jamy ustnej niż cukierki, jak na przykład krakersy. Dzieje się tak dlatego, że kwas – a nie cukier – jest główną przyczyną próchnicy zębów.

Jedzenie zbyt dużo gałki muszkatołowej ma działanie halucynogenne.

Gałka muszkatołowa może być idealną przyprawą, ale jedzenie jej w zbyt dużych ilościach może mieć fizyczne skutki halucynogennego leku, w tym odczucia przebywania poza ciałem, nudności, zawroty głowy i spowolnienie aktywności mózgu. Według The New York Times potrzeba więcej niż dwie łyżki stołowe, aby poczuć efekty przypominające używanie narkotyków.

Papryczki chili zawierają substancję chemiczną, która sprawia, że czujesz palenie w ustach. 

To pieczenie, które odczuwasz, gdy jesz ostre papryczki, jest reakcją psychiczną, a nie fizyczną. Papryka chili zawiera substancję chemiczną znaną jako kapsaicyna, która naturalnie wiąże się z receptorami bólu w naszych nerwach. Twój mózg myśli, że spożywasz coś gorącego, więc zaczynasz się pocić, a twoja twarz staje się czerwona. To jest sposób, w jaki twój organizm próbuje cię ochłodzić, nawet jeśli nie ma prawdziwego zagrożenia temperaturowego, a jedynie takie odczucie.

https://www.thisisinsider.com/amazing-food-facts-2017-12