Piecie kawy zmniejsza ryzyko ALZHEIMERA i PARKINSONA?

Opublikowano: 30-11-2018

Jak podaje Independent, picie kawy może zmniejszyć ryzyko zachorowania na Alzheimera lub Parkinsona. Tak przynajmniej twierdzą naukowcy. Warunek? Wymagane jest picie jej regularnie. Podczas, gdy przecież wielu ludzi stara się ograniczyć do porannej filiżanki, jako niezbędnego zastrzyku energii. Odmawiają sobie kolejnych porcji z uwagi na rzekomo negatywny wpływ jej picia na organizm. Tymczasem badania przeprowadzone przez naukowców z Krembil Brain Institute w Kanadzie podkreślają korzystny wpływ, jaki może mieć konsumpcja kawy na ogólny stan zdrowia.

Naukowcy do swoich doświadczeń wykorzystali kawę paloną, ciemno paloną i bezkofeinową ciemno paloną. Pracowali nad zidentyfikowaniem grupy związków w kawie zwanych fenylindanami, które pojawiają się podczas procesu prażenia kawy. Fenylindany kojarzone są głównie z charakterystyczną, mocno rozpoznawalną „goryczką” w kawie. Ale przede wszystkim utrudniają łączenie się białek beta – amyloidowych i białek tau, które znajdują się w mózgach pacjentów cierpiących na chorobę Alzheimera i Parkinsona.

Zdaniem dr Rossa Manciniego, badacza chemii medycznej, który wziął udział w eksperymencie, odkrycia te są istotne w zapobieganiu tym chorobom zwyrodnieniowym. – „Po raz pierwszy ktoś badał, jak fenylindany wchodzą w interakcje z białkami odpowiedzialnymi za chorobę Alzheimera i Parkinsona. Następnym krokiem byłoby zbadanie, jak korzystne są te związki i czy mają one zdolność dostania się do krwioobiegu lub przekroczenia bariery krew-mózg”. Dr Donald Weaver, dyrektor w Krembil Brain Institute również wskazał na znaczenie wykorzystania naturalnych składników w badaniach. – „Matka Natura jest o wiele lepszym chemikiem niż my, a Matka Natura jest w stanie wytwarzać te związki. To, co dzieje się w tym badaniu, polega na zebraniu dowodów epidemiologicznych i próbie udoskonalenia go oraz wykazaniu, że rzeczywiście istnieją składniki kawy, które są korzystne w zapobieganiu osłabieniu funkcji poznawczych”.

Naukowcy odkryli, że ciemno palona kawa wydaje się zapewniać największą ochronę przed chorobą Alzheimera i Parkinsona, ale podkreślają, że należy przeprowadzić więcej badań, zanim kawa będzie mogła zostać użyta do leczenia. – „To interesujące, ale czy sugerujemy, że kawa to lekarstwo? Absolutnie nie.”- mówi dr Weaver.

https://www.independent.co.uk/life-style/health-and-families/coffee-health-benefits-alzheimers-parkinsons-disease-risk-study-research-science-a8623581.html