Trendy wnętrzarskie w gastronomii – na co warto zwrócić uwagę?

Opublikowano: 31-05-2019

W jakim celu przychodzimy do restauracji? Oczywiście, by zjeść coś dobrego bez konieczności samodzielnego przygotowywania posiłku i zmywania. Ważne jest jednak coś jeszcze. Chcemy po prostu odpocząć i zrelaksować się, a do tego potrzebne jest właściwie urządzone wnętrze lokalu gastronomicznego. Czy istnieje jeden przepis na to, by stworzyć aranżację, która spodoba się każdemu? Nie, ale istnieją pewne rozwiązania, dzięki którym mamy naprawdę duże szanse, by zgromadzić w naszej restauracji tłumy gości! 

Wystrój, który rozbudzi apetyt na więcej

Jest kilka powodów, dla których warto stworzyć efektowną aranżację. Wystrój to bowiem pierwsza rzecz, na jaką zwracają uwagę klienci, zanim dostaną do ręki kartę menu, złożą zamówienie i spróbują dań naszego szefa kuchni. Jeśli więc stylizacja jest oryginalna i przyjemna dla oka, zdobyliśmy właśnie pierwszy punkt. Musimy pamiętać również o tym, że restauracje są także miejscem spotkań biznesowych, dlatego profesjonalny i modny wygląd otoczenia zagwarantuje nam dodatkowe zainteresowanie. Goście, którzy przyjemnie spędzili czas w naszym lokalu, z pewnością będą chcieli do niego wrócić i powiedzą o nas swoim znajomym, dlatego to kolejny powód, by zadbać o wyjątkową aranżację. Stylizacja na światowym poziomie pomoże nam także wypromować restaurację w social mediach. Nie zapominajmy o tym, że Internet to znakomite miejsce na darmową reklamę, a piękne, artystyczne zdjęcia wnętrza umieszczone na Facebooku czy Instagramie dotrą do milionów ludzi. W ten sposób mogą nas zalajkowac, zanim jeszcze przyjdą spróbować naszych dań. 

Modnie, efektownie, a także w trosce o planetę

fototapeta art deco

W Internecie znajdziemy wiele pomysłów i inspiracji na stworzenie modnej aranżacji. Obecnie popularnością cieszą się duże, loftowe wnętrza i otwarte przestrzenie, które dają poczucie wspólnoty, a także wpisująca się w to idea open kitchen, która sprawia, że goście mogą zobaczyć proces przygotowywania ich dań. By wydzielić część lokalu, chętnie stosuje się przeszklenia ujęte w metalowe ramy ze szprosami. Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne, bo pozwala stworzyć miejsce na imprezy zamknięte, a nie prowadzi jednocześnie do całkowitego odseparowania gości. 

Na uwagę zasługują także żywe rośliny – im więcej, tym lepiej, zwłaszcza gdy postawiliśmy na surowy w wyrazie industrialny wystrój. Modne są egzotyczne gatunki, ale do łask wracają także rośliny popularne w czasach PRL-u. Kolejnym istotnym trendem jest bycie eko. Rozwiązania te przenoszą się z domowych aranżacji na miejsca użyteczności publicznej. Efektowne meble z recyklingu to świetny sposób, by wyczarować nie tylko oryginalną stylizację, ale także stylizację, która szanuje naszą planetę i troszczy się o jej dobro. W modnych aranżacjach spotkamy także inspiracje stylem Art Deco, złocone elementy i industrialne rozwiązania. Jak to wszystko połączyć? 

Miszmasz, czyli wszystkie style dozwolone 

fototapeta abstrakcja kawiarnia

https://myloview.pl/fototapety/

Być może niektórym z nas eklektyzm kojarzy się z aranżacyjnym chaosem i zestawieniem ze sobą elementów, które akurat były pod ręką. Natomiast to niezwykle efektowny sposób na dekorację przestrzeni, który łącząc pozornie niepasujące do siebie elementy, kreuje spektakularną i, co ważne, przemyślaną kompozycję. Czasami meble tworzą ze sobą harmonijną całość, bo pomimo odmiennej estetyki odznaczają się podobną kolorystyką, czasami kontrastują ze sobą, co wprowadza ciekawy dynamizm do wystroju. Kluczem do stworzenia udanej dekoracji jest umiejętne połączenie tak modnych obecnie sprzętów w stylu retro ze współczesnym minimalizmem. Choć trudno o dwie tak odmienne tendencje, to jak wiadomo przeciwieństwa się przyciągają, a tak urządzona restauracja przyciągnie nie tylko mnóstwo klientów, ale zagwarantuje tysiące lajków w social mediach. Zaletą takiego wystroju jest to, że w łatwy sposób możemy go w przyszłości modyfikować, właśnie dzięki temu, że przestrzeń składa się z różnych elementów, które dają się łatwo podmieniać, nie zaburzając całości.

Dodatki, które nadadzą charakteru  

fototapeta rośliny kawiarnia

https://myloview.pl/

W każdej aranżacji, także gdy mowa o urządzaniu lokalu gastronomicznego, bardzo ważne są dodatki, bo to one stanowią swego rodzaju kropkę nad i. Na jakie pomysły warto się zdecydować? W związku z tym, że moda na konkretne trendy nie będzie trwać wiecznie, postawmy na takie rozwiązania, które będzie można w przyszłości łatwo modyfikować. W tej roli doskonale sprawdzą się nowoczesne fototapety oraz samoprzylepne naklejki – oczywiście w ekologicznym wydaniu, do produkcji których nie użyto toksycznych barwników ani rozpuszczalników. Wśród modnych wzorów, które szczególnie zasługują na uwagę, warto wymienić trzy propozycje.

  • Roślinne inspiracje – niezwykle efektowną odsłoną tego trendu są tzw. green walls, czyli pionowe ogrody – rośliny, które porastają ściany wewnątrz budynku. Praktyczną alternatywą dla takiego pomysłu są fototapety do gastronomii, które prezentują soczyście zieloną gęstwinę egzotycznych gatunków – palm, paproci czy bluszczy. Taki wzór doskonale wpisuje się we wciąż jeszcze modny styl urban jungle, a jego niezbędnym uzupełnieniem są prawdziwe rośliny doniczkowe, o których wspomnieliśmy już wcześniej. 
  • Efektowne napisy – typograficzne fototapety do lokalu gastronomicznego to druga propozycja. To gwarantowany przepis na to, by wprowadzić do wystroju przyjemną atmosferę. Znajdźmy takie hasła, które odznaczają się optymistycznym charakterem:„Be the reason someone smiles today”, „When nothing goes right, go left” lub „Enjoy the little things”. Pamiętajmy o tym, by dobrać taka czcionkę, która będzie pasować do stylizacji.  
  • Wzory Art Deco – sposobem na wprowadzenie bardzo eleganckiego akcentu do wystroju restauracji są wzory inspirowane latami 20. i 30. ubiegłego wieku. Geometryczne desenie o symetrycznej formie możemy umieścić na ścianach, ale to także ciekawy sposób na ozdobienie frontu baru, przy którym goście czekają na przygotowanie stolika. Tutaj warto postawić na szybką w montażu naklejkę.  

Wystrój restauracji powinien stanowić przepiękną oprawę dla serwowanych w niej posiłków, a także być przestrzenią, która sprzyja towarzyskim spotkaniom i relaksowi. By stworzyć modny i przyciągający gości lokal, wcale nie musimy wykorzystać wszystkich zaprezentowanych tutaj wskazówek. Stylizacja powinna być przede wszystkim autentyczna i naturalna, dlatego zdecydujmy się tylko na te pomysły, które sprawdzą się w naszym lokalu.