Gastón Acurio – Lifetime Achievement Award 2018

Opublikowano: 29-06-2018

Tegoroczna nagroda The World’s 50 Best Restaurants za całokształt pracy została przyznana peruwiańskiemu szefowi kuchni – Gastón Acurio. Urodzony w 1967 roku laureat jest właścicielem wielu (ok. 40) restauracji zlokalizowanych w licznych krajach, autorem książek oraz gospodarzem autorskiego programu telewizyjnego. 

Jako młody człowiek studiował prawo na Pontificia Universidad Catolica del Perú, a następnie zmienił kierunek rozwoju i rozpoczął naukę gotowania w Le Cordon Bleu w Paryżu, gdzie poznał swoją przyszłą żonę Astrid Gutsche, pochodzącą z Niemiec. Uczył się także w hiszpańskim Sol de Madrid. Do Peru powrócił w 1994 roku ze znajomością kuchni międzynarodowej i wykorzystał ją w kuchni rodzimej, dając początek nurtowi Cocina Novoandina. Jest to lżejsza forma kuchni peruwiańskiej, wzbogacona o francuskie techniki gotowania. W wywiadach podkreśla, że kuchnia jest motorem zmian społecznych i dlatego powinna być odpowiedzialna i zrównoważona. Acurio jest również założycielem fundacji Pachacutec, która zajmuje się szkoleniem przyszłych kucharzy. Jego pracę społeczną uhonorowano i został Ambasadorem Dobrej Woli UNICEF.

Gastón Acurio nazywany jest powszechnie ambasadorem kuchni peruwiańskiej. Tradycyjnie przygotowywane dania są różnorodne i smaczne, ale podawane w klasyczny sposób nie prezentują się ładnie na talerzu. Acurio zrobił z nich arcydzieła, a smaki peruwiańskie łączy z kuchnią włoską, chińską i japońską. W ponad 40 lokalach serwuje tak naprawdę różnorodne dania, a w kartach menu można znaleźć grillowane krowie serce, jak i tradycyjne burgery. Acurio jest artystą abstrakcyjnym i chce, aby talerze były czymś więcej niż tylko dobrze wyglądający posiłek. Postrzega zatem składniki jako wynik serii decyzji politycznych i moralnych ukształtowanych przez zasady ochrony środowiska, deklaracje kulturowe i wybory etyczne. „Gotowanie pozwala promować serię wartości” – powiedział. „Szef kuchni to ktoś, kto działa jako pomost między konsumentami, a rolnikami, rybakami, przemysłem, żywieniem i zdrowiem”. Przykładem jego zaangażowania może być rok 2011, kiedy starł się publicznie z ówczesnym prezydentem Alanem Garcią w sprawie stosowania genetycznie zmodyfikowanych roślin uprawnych.

W ramach fundacji Pachacutec, Acurio kształci nowe pokolenie świadomego żywienia w małej szkole kulinarnej w slumsach na północnych obrzeżach Limy. Każdego roku zgłasza się około 500 zainteresowanych, również dlatego, że czesne wynosi tylko jedną piątą kosztów szkół kulinarnych w innych krajach, a wielu studentów pochodzi z trudnych, skromnych środowisk. Instruktorzy są szefami kuchni w restauracjach Acurio. Przeprowadzają  uczniów przez kursy w ciastach, mięsach, sosach i innych podstawach, a także w administracji biznesowej i rachunkowości. Po zajęciach wielu absolwentów udaje się do ekskluzywnych dzielnic Limy na staże w kuchniach restauracyjnych. Sam Acurio jest pod wrażeniem swoich uczniów i mówi o nich, że „śą całkowicie wolne w tworzeniu. Nie ma już żadnych granic.”

https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2014/aug/01/gaston-acurio-celebrity-chef-peru