Internet ważniejszy niż cena – jak Polacy wybierają nocleg?

Opublikowano: 19-07-2019

Na krajowe wyjazdy wydajemy coraz więcej, a już co piąta osoba decyduje się na nocleg w hotelu. Mimo to niektóre hotelowe zwyczaje wciąż są dla nas obce. Portal Triverna.pl sprawdził, jak Polacy podróżują po Polsce. 

W swoim nowym raporcie Triverna prezentuje wyniki badania, w którym wzięło udział ponad 1,3 tys. osób z całego kraju. Autorzy publikacji zapytali m.in. o ich wydatki na krajowe wyjazdy oraz kwestie, na które zwracają największą uwagę przy rezerwacji noclegu. W drugiej części publikacji o upodobania oraz zachowania gości spytano również właścicieli i pracowników kilkudziesięciu polskich hoteli i pensjonatów. 

Jak wynika z raportu, na wypoczynek w kraju Polacy wydają coraz więcej. Za krótki wyjazd ponad połowa badanych jest gotowa zapłacić co najmniej 300 zł, a za tydzień poza domem – minimum 900 zł. To wzrost średnio o 6% w porównaniu do zaprezentowanych przez Ministerstwo Sportu i Turystyki wydatków na podróże po Polsce w 2016 r. 

Krajowe wyjazdy z reguły nie są długie. Aż 66% badanych ogranicza się jedynie do krótkich, weekendowych wypadów. Ulubioną porą na podróże po Polsce jest lato, a w szczególności miesiące wakacyjne: lipiec i sierpień. Blisko co ósma osoba planuje swoje wyjazdy również na maj lub wrzesień. Najczęściej wypoczywamy w towarzystwie bliskich: partnera lub partnerki (37%), rodziny (26%) lub przyjaciół i znajomych (22%). 

Wśród najczęściej wybieranych opcji noclegowych podczas krajowych wyjazdów dominują przede wszystkim prywatne kwatery lub pokoje gościnne oraz hotele. Z tych pierwszych korzysta co trzecia osoba, z tych drugich – co piąta. Przy wyborze noclegu zwracamy uwagę przede wszystkim wyposażenie pokoju. Tę kwestię jako najważniejszą wskazało blisko 50% badanych. Dla co czwartej osoby kluczowe są również takie elementy, jak dostęp do internetu, miejsce parkingowe tuż przy obiekcie czy wliczone w koszty wyżywienie. „Co ciekawe, te udogodnienia są dla nas znacznie bardziej istotne niż lokalizacja miejsca noclegu, a nawet jego cena” – piszą autorzy raportu. 

Co o upodobaniach swoich gości mówią pracownicy polskich hoteli? Ich odpowiedzi w pewnym zakresie pokrywają się z wnioskami płynącymi z badania Triverny. Większość przyznaje, że ich goście z reguły podróżują we dwójkę i wykupują nocleg na co najwyżej dwie noce. 

Według hotelarzy na przestrzeni kilku ostatnich lat sposób podróżowania Polaków bardzo się zmienił. „Dziś to typowy wypoczynek, a nie wyrwanie się na szybką imprezę” – opowiada w raporcie jeden z nich. Mimo to wciąż mamy trochę do nadrobienia jeśli chodzi o kulturę podróżowania i panujące w hotelach zwyczaje. „Goście wypijają minibarek i nie płacą za niego. Ciągle się dziwią, że muszą dawać dane karty do preautoryzacji” – żali się Trivernie inny pracownik hotelu. 

Kompletny raport dotyczący krajowych wyjazdów Polaków znajduje się na blogu Triverna.pl: https://triverna.pl/blog/jak-podrozujemy-po-polsce-raport/