Maurycy Hennessy – potomek domu Cognac

Opublikowano: 18-05-2018

O rodzinnym dziedzictwie i kolekcjach: Hennessy oraz Hennessy Paradis Imperial opowiada Maurycy Hennessy, pochodzący z VIII pokolenia potomek słynnego domu Cognac. Historia jego rodziny i tego najsłynniejszego na świecie koniaku rozpoczęła się w 1765 roku za sprawą irlandzkiego kapitana Richarda Hennessy, który osiadł w miejscowości Cognac na południu Francji. Pierwotny handel destylatami z wina rozwinął się i jego syn – Jacques miał solidne fundamenty, by rozwijać produkcję koniaku. Budując rodzinną firmę wysłał m.in. do Stanów Zjednoczonych około 250 tysięcy skrzynek alkoholu, natomiast kolejni potomkowie wprowadzali innowacje, które doprowadziły do spektakularnego sukcesu. Dziś Maurice Hennessy kontynuuje tę tradycję jako Global Brand Ambassador. Urodził się w 1950 roku w Neuilly i młode lata spędził w Cognac. Następnie studiował rolnictwo na uniwersytecie w Paryżu, by wyjechać na kilka lat do Afryki Zachodniej. W 1975 roku wrócił do domu w Cognac i do rodzinnej firmy.

Czy pamiętasz pierwszy smak Cognaca?

W tamtych czasach nie mogliśmy pić przed 21 rokiem życia! Pamiętam, że kiedy byłem nastolatkiem, w niedziele ojciec dodawał dwie lub trzy krople koniaku na kostkę cukru, żebyśmy mogli posmakować. Nazywano go „canard”, ponieważ wyglądał jak dziób kaczki. Zostałem przeszkolony przez mojego ojca, aby docenić to, co piłem, a także obawiać się niebezpieczeństwa nadmiernego spożywania alkoholu.

Kiedy po raz pierwszy zdałeś sobie sprawę z wagi dziedzictwa rodzinnego?

Nigdy nie byłem zobowiązany do wstąpienia do rodzinnego interesu, a w rzeczywistości poszedłem do szkoły rolniczej! Mój ojciec był naukowcem nuklearnym i zawsze mi mówił, że nie muszę dołączać do rodzinnego biznesu. To dzięki stażowi z dystrybutorem Hennessy odkryłem własną pasję do biznesu – to bardzo zaskakujące, jak decydujące mogą być staże w życiu. Wtedy odkryłem, że to właśnie lubiłem robić: lubiłem spotykać się z klientami i umieszczać nasze butelki na półkach w każdym miejscu.

Czym jest Hennessy Paradis Impérial i co czyni go wyjątkowym?

Hennessy jest jedyną firmą, która zatrudnia tę samą rodzinę specjalistów mieszanek od ośmiu pokoleń. W 2010 roku Yann [red: Fillioux, główny mikser siódmego pokolenia z rodziny Fillioux] myślał, że jego czas w firmie dobiega końca, a więc zdecydował, że stworzy coś niesamowitego. Miał to być koniak, który byłby współczesny i transcendentny. Każdego roku nasza komisja degustatorów weryfikuje około 10 tysięcy próbek Cognaca. Spośród nich tylko około 10 jest absolutnie oszałamiających i niesamowitych. W tym właśnie Paradis Impérial.

Czy masz wskazówki, jak docenić Cognac?

Hennessy XO on the rocks: szklanka z kostkami lodu i odrobiną XO. Możesz dodać trochę wody gazowanej, ja tak czasami robię. Ale jeśli chodzi o Paradis Imperial, powiedziałbym, żeby poświęcić trochę czasu i smakować go powoli z przyjaciółmi i rodziną. Dobrej jakości czekolada i koniak to idealne połączenie!

Etapy wytwarzania koniaku Hennessy:

– Pierwsza destylacja z winogron ugni blanc, podczas której uzyskuje się półprodukt zwany brouillis o kwiatowym aromacie.

– Brouillis jest destylowany powtórnie i powstaje z niego: coeur (serce), inaczej nazwane: eau-de-vie (woda życia), która jest przeznaczona do dojrzewania. 

– Leżakowanie odbywa się w beczkach ze stuletnich francuskich dębów, dzięki czemu alkohol nabiera złocistego koloru z miedzianymi refleksami oraz aromat palonego dębu. 

– Najważniejszy etap to komponowanie mieszanek, czyli odpowiednie łączenie poszczególnych, dojrzałych eau-de-vie przez master blendera. Co ciekawe, w zasobach firmy znajduje się kolekcja roczników coeur z XVIII i XIX wieku!

https://guide.michelin.com/sg/people/5-questions-with-maurice-hennessy/news