Niezwykła historia Anne-Sophie Pic

Opublikowano: 20-03-2018

Anne-Sophie Pic reprezentuje jedyną we Francji rodzinę, której aż trzy kolejne generacje zdobyły gwiazdy Michelin. Podwaliny pod tę niezwykłą historię zbudowała w 1889 roku prababka, Sophie Pic, która zaczęła gotować w rodzinnym zajeździe, L’Auberge du Pin, w Saint-Péray, na wzgórzach nad Valence. Jednak to dziadek – Andre Pic był pierwszym w rodzinie, który zdobył to zacne wyróżnienie. Jego restauracja otrzymała trzy gwiazdki Michelin w 1934 roku i była ulubionym miejscem kierowców w drodze na Côte d’Azur. Kiedy zachorował, a lokal stracił dwie gwiazdki – jego syn i ojciec Anne-Sophie – Jacques Pic przejął stery i został szefem kuchni. Ciężka praca i wspominana często hojność przyniosły mu popularność i trzygwiazdkowe uznanie przewodnika Michelin. 

Anne-Sophie na początku nie chciała podążać śladami przodków i szkoliła się w zarządzaniu w paryskiej szkole. Następnie mieszkała w Japonii i Stanach Zjednoczonych, gdzie pracowała jako stażystka m.in. w Cartier i Moët & Chandon. Podczas swoich podróży poznała męża Davida Sinapiana. W 1992 roku, w wieku 23 lat, wróciła jednak do Valence i powiedziała ojcu, że zdecydowała się zostać szefem kuchni. Wspomina, że ojciec płakał ze szczęścia, choć martwił się o nią, ponieważ wiedział, że to ciężka, fizyczna praca. Nieszczęśliwie wkrótce Jacques zmarł nagle na atak serca, w wieku zaledwie 59 lat. Trzy lata później restauracja straciła trzecią gwiazdkę Michelin i jednocześnie jedną trzecią wpływów. Dzięki wsparciu matki, w 1997 roku Anne przejęła w zarządzanie kuchnię i rozpoczęła niełatwy proces zmian, które sukcesywnie prowadziły restaurację po kolejne sukcesy. Przez 10 lat rozwijała własny styl gotowania, z lekkimi, intensywnie aromatyzowanymi sosami i niezwykłymi połączeniami smaków i zapachów. Obrała właściwą drogę i w 2007 roku została nagrodzona trzecią gwiazdką Michelin i wybrana na szefową kuchni roku. To był dopiero czwarty raz w historii, w którym kobieca szefowa osiągnęła trzy gwiazdki Michelin.

Urodzona w 1969 roku Anne-Sophie Pic opublikowała dziewięć książek kucharskich i posiada kilka restauracji, hotel i szkołę. We francuskiej Valence są to:  Anne-Sophie Pic – the restaurant***, Maison Pic – the hotel*****, André, Daily Pic, L’Epicerie by Anne-Sophie Pic, The Scook School. W Paryżu i Londynie  – restauracje La Dame de Pic, a w szwajcarskiej Lausanne – Anne-Sophie Pic at Beau-Rivage Palace. Otrzymała niezliczenie wiele nagród i wyróżnień branżowych, a w lipcu 2011 roku została nawet honorowo utytułowana a Chevalier (Knight) of the French Legion of Honour (Ordre national de la Légion d’honneur). Jest legendą, a mimo to w światowych mediach podkreśla się jej skromność i przyjazne nastawienie. Warto odwiedzić jej profile w mediach społecznościowych, ponieważ zaraża swoim fantastycznym kunsztem. Ktoś niezwykle trafnie nazwał ją „rzadkim ptakiem w świecie wielkich mistrzów”. 

https://www.anne-sophie-pic.com/en/  

https://en.wikipedia.org/wiki/Anne-Sophie_Pic             

https://web.facebook.com/ChefAnneSophiePic/?_rdc=1&_rdr

https://www.instagram.com/annesophiepic/?hl=pl