Clare Smyth  – najlepsza kobieta Szef

Opublikowano: 24-05-2018

World’s Best Female Chef Award at The World’s 50 Best Restaurants 2018 

Tytuł Best Female Chef Award at The World’s 50 Best Restaurants 2018 trafił w tym roku do Clare Smyth z Londynu. Jest tym samym pierwszą Brytyjką, która zdobyła ten tytuł. W roku ubiegłym otrzymała go również Europejka – Ana Roš z Hiša Franko w Słowenii. „To wyróżnienie nie jest dla mnie, ale dla wszystkich kobiet pracujących w branży hotelarsko-gastronomicznej na całym świecie. Mam nadzieję, że wykorzystam tę platformę do zachęcania i mentorowania większej liczby kobiet, aby osiągnęły sukces.” – napisała Smyth w wydanym oświadczeniu. 

Clare Smyth (1978) dorastała na farmie w Irlandii Północnej i już w wieku 16 lat opuściła dom, aby rozpocząć karierę kucharską w Anglii. Wspinając się po szczeblach kariery, pracowała przez15 lat w restauracjach odznaczanych gwiazdkami Michelin, pod okiem najlepszych kucharzy świata. Jest najbardziej znana jako protegowana Gordona Ramsaya, z którym pracowała przez ponad 13 lat, zdobywając tytuł szefa kuchni w wieku 28 lat i zostając szefem kuchni restauracji Gordon Ramsay cztery lata później. W 2008 roku została pierwszą i jedyną szefową kuchni w Wielkiej Brytanii, która prowadziła restaurację z trzema gwiazdkami Michelin. Zdobyła również nagrodę Chef of the Year 2013 i uzyskała doskonały wynik w edycji Good Food Guide z 2015 r. Regularnie pojawia się w programach telewizyjnych, takich jak Masterchef i Saturday Kitchen. W 2017 ostatecznie otworzyła w Londynie własną restaurację – Core by Clare Smyth.

Kluczową zasadą w restauracji Core jest chęć niesienia komfortu i sprawienia, by wszyscy czuli się tam mile widziani. Osiąga to poprzez proste menu, składniki, które wszyscy rozpoznają oraz jasną, ciepłą salę, z której klienci mogą zajrzeć prosto do przeszklonej kuchni i spotkać się z kucharzami. Własna restauracja daje Clare Smyth możliwość eksperymentowania ze „skromnymi” składnikami, na co nie mogła sobie pozwalać w prestiżowych lokalach, w których dotychczas pracowała. Na co dzień łączy zatem bogate doświadczenie w kuchni francuskiej z pasją do brytyjskich produktów, tworząc unikalny, rozpoznawalny styl. 

Kalendarium kariery Clare Smyth:

  • In 2013, Smyth was named the Good Food Guide’s ‚National Chef of the Year
  • Smyth was appointed Member of the Order of the British Empire (MBE) in the 2013 Birthday Honours for services to the hospitality industry
  • Smyth was awarded a perfect ten score by the Good Food Guide of the UK’s 2015
  • She won the Chef Award at the 2016 The Catey Awards, previously won by her mentor Gordon Ramsay in 2000
  • Smyth left Restaurant Gordon Ramsay in 2016 to open her own restaurant.[ Her first solo venture, Core, opened in London’s Notting Hill neighbourhood in July 2017
  • In April 2018 Core by Clare Smyth was named Best Restaurant at the GQ Food and Drink Awards
  • Clare Smyth was named the World’s Best Female Chef 2018 by the World’s 50 Best Restaurants

https://www.theworlds50best.com/awards/best-female-chef