Pięć szefowych, które zmieniły świat kobiecej gastronomii

Opublikowano: 01-06-2018

Przez dziesięciolecia kobiety walczyły o równość w każdym aspekcie swojego życia. A ten ogólny trend w kierunku równości miał swoje przełożenie również na profesjonalną, zawodową kuchnię. Kobiety szefowe kuchni i restauratorki pokazały światu, do czego są zdolne, pracując z uporem i wytrwałością, aby rozwijać się i wywierać wpływ w branży zdominowanej przez mężczyzn. Przedstawiamy sześć inspirujących kobiet, które zmieniły sposób, w jaki patrzymy na gotowanie. Nie wszystkie są sławnymi szefowymi kuchni, ale pokazują, że warto podążać za swoją pasją i odkrywać kreatywność, bez względu na to, co mówią inni.

Clare Smyth 

Clare Smyth poświęciliśmy cały artykuł. Była szefową kuchni w restauracji Gordona Ramsaya i pierwszą kobietą w Wielkiej Brytanii, która prowadziła restaurację z trzema gwiazdkami Michelin. Postawa Clare opiera się na wytrwałości i pasji, by odnieść sukces w świecie mężczyzn. Pokazała swoją determinację i nie pozwoliła, by jej płeć ograniczała sukces. W tym roku za swoją pracę otrzymała tytuł Best Female Chef Award at The World’s 50 Best Restaurants 2018. Przyznaje, że restauracje są „napędzane przez testosteron”, ale jest dumna z tego, że jako szefowa kuchni jest na tyle twarda, że ​​wykonuje swoje zadania, dodając bardziej kooperatywny i „miły” kobiecy akcent.

Julia Child 

Julia Child była legendą gotowania (zm. 2004). Amerykańska szefowa kuchni, która znana była przede wszystkim z popularyzacji kuchni francuskiej w opcji „dla wszystkich” w Stanach Zjednoczonych. Miała cudowną pewność siebie, eksperymentowała z jedzeniem, akceptowała błędy i stawiła pasję przed perfekcją. Julia zaczęła karierę stosunkowo późno, bo w wieku 37 lat, ale jej osobowość uplasowały ją jako wyjątkową i bardzo lubianą kobietę – szefa kuchni. Odniosła sukces jako autorka bestsellerowych książek kucharskich, a następnie wkroczyła w świat telewizji. Jej serial „Francuski szef kuchni” był pierwszym eksperymentem z telewizyjnym „pokazem gotowania”, a ona była kobietą – szefową, która zmieniła sposób patrzenia na kobiety zawodowo zajmujące się gotowaniem.  Julia Child była ukochaną osobowością telewizyjną i ikoną kulinarną, którą podziwiały pokolenia szefów kuchni – zarówno mężczyzn, jak i kobiet.

Alice Waters 

Alice Waters jest znana jako mentor kalifornijskiej kuchni. Podobnie, jak wielu znanych szefów kuchni, uwielbiała francuskie techniki gotowania. Jej największą pasją były jednak świeże, lokalne produkty i kiedy w 1971 r. otworzyła restaurację Chez Panisse w Berkeley – jej menu było przygotowywane wyłącznie z takich produktów. Otrzymywała je od społeczności rolników i farmerów, którzy zapewniali jej naturalnie uprawianą, głównie ekologiczną żywność. Alice była inspirującą szefową kuchni, która pozostała wierna swoim wartościom zrównoważonego rozwoju poprzez włączenie organicznej i zdrowej żywności do restauracji. To ona doprowadziła do nowego podejścia, wprowadzając trend używania ekologicznych i produkowanych lokalnie składników, które stały się głównym nurtem na całym świecie.

Cristeta Comerford 

Kiedy Cristeta Comerford po raz pierwszy przyjechała z Filipin do Stanów Zjednoczonych zaczęła pracować jako zwykła stażystka w branży, którą od zawsze kochała. Ale już jej pierwsza praca jako kucharka w hotelu w Chicago doprowadziły ją do niesamowitego sukcesu. W 2005 roku została bowiem mianowana przez prezydenta Clintona na pierwszą kobietę, filipińsko-amerykańską i azjatycką, która kiedykolwiek została wybrana na White House Executive Chef. Jej umiejętność tworzenia fantastycznego menu, niezwykły talent szefa kuchni i miłości do dzieci sprawiły, że Michelle Obama poprosiła ją, aby pozostała w Białym Domu również na czas kadencji jej męża. Na stronie na Facebooku mówi o swojej filozofii życia, która wzmacnia jej przekonanie, że wszystko jest możliwe, jeśli ma się cel życia. Mówi: “Don’t aspire to make a living, aspire to make a difference.”

Rachel Khoo 

Urodzona w Londynie pisarka kulinarna Rachel Khoo jest młodą kobietą, która wykorzystała swoją pomysłowość i doświadczenie w mediach społecznościowych, aby stworzyć platformę do fascynacji gotowaniem. Pokazała, że ​​samodzielne myślenie, ponad stereotypami jest kluczem do sukcesu w każdym zawodzie. Wykorzystała swoje malajsko-chińsko-austriacko-brytyjskie dziedzictwo, aby stworzyć kolaż kreatywności w gotowaniu. Jej zamiłowanie do jedzenia zabrało ją do Paryża, gdzie otworzyła własną restaurację w swoim mieszkaniu, przygotowując wszystkie posiłki w maleńkiej przestrzeni zwanej Little Paris Kitchen. Wrzuciła swoje filmy na YouTube i odniosła natychmiastowy sukces. Francuscy krytycy kulinarni byli pod wrażeniem jej naturalnego i indywidualnego stylu. Rachel jest inspirującą kobietą – kucharką, która zmieniła gotowanie w holistyczne przeżycie i zdobyła serca krytyków i fanów na całym świecie.

http://sixtyandme.com/6-famous-female-chefs-who-changed-the-world-of-cooking/